Reklamı Kapat

Haydar Akar, “Borç içinde yüzüyoruz”

CHP PM üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar Kocaeli Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin borçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, “Borç içinde yüzüyoruz” dedi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en borçlu belediyesi olduğunu belirten Akar, 2018 yılı sonu itibari ile toplam 6 milyar 246 milyon TL borcu bulunan belediyenin bu borcunun yaklaşık 3 milyarının faiz borcu olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin geçtiğimiz yıl 3 milyar 390 milyon TL olduğunun altını çizen Akar, birçok bakanlıktan fazla bütçeye sahip bir Belediyenin her yıl borç artışı yaptığını ama bunun vatandaşa hizmet olarak yansımadığını söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 2,5 milyar TL’ye ihale ettiği Darıca- Gebze Metro hattına ilişkin ödemeleri özkaynaklarından açıkladığına dikkat çeken Akar, bu projeyi Ulaştırma Bakanlığı’na devreden belediyeninin borçlar ve hizmet konusun da neler yapacağını da yakından takip edeceklerini söyledi. 

GEBZE BELEDİYESİ UZAK ARA BİRİNCİ

İlçe Belediyelerinde de durumun farklı olmadığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, özellikle Gebze Belediyesinin 2018 yılı sonu itibari ile 429 milyon TL borcu bulunduğunu ancak israftan da kaçınmadığını belirterek kiralık binek araçlar için yaklaşık 4 milyon TL ödediğini söyledi. Gebze Belediyesinin geçtiğimiz yıl 448 milyon TL bütçesi olduğunu belirten Akar, bakıyoruz bu bütçe Türkiye’deki bir çok ilden fazla bir bütçe, Kırklareli’nin 3 katı bir bütçe, Anadolu’daki birkaç kenti birleştirseniz böyle bir bütçeye sahip değiller. Ama Gebze Belediyesi bu tablo ile başarısızlığın, vizyonsuzluğun kitabını yazıyor, dedi. AKP’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesinin 207 milyon TL borçla devralındığının altını çizen Akar, maalesef hangi belediyeye dokunsak borçla karşılaşıyoruz ancak hizmete baktığımızda bunu göremiyoruz dedi. 300 milyon bütçesi olan İzmit Belediyesi ne yapmış ne kazandırmış kente… 2 yıldır tasarruf diyen AKP’de Belediyelerinin durumunu rakamlar ortaya koyuyor. İzmit Belediyesinin 2018 yılında 35 binek araç kiraladığını belirten Akar, Gebze BelediyesiQnde bu sayının 81 olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

 EN AZ BORÇ GÖLCÜK BELEDİYESİNDE

 İlçe belediyelerindeki borç tablosunu açıklayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın vermiş olduğu rakamlara göre belediyelerin borçları şöyle gerçekleşti; Başiskele 72 milyon TL, Darıca 128 milyon, Derince 68 milyon, Gölcük 3 milyon, Kartepe 115 milyon, Karamürsel 19 milyon, Körfez 117 milyon, İzmit 207 milyon, Gebze 429 milyon olmak üzere toplam ilçe Belediyelerindeki borç tutarı 1 milyar 158 milyon TL oldu. Çayırova ve Kandıra belediyelerinin yasal süre içerisinde kendisine cevap vermediğini belirten Akar, önümüzdeki süreçte yapılan hizmetlerin ve borçların da yakın takipçisi olacaklarının altını çizerek vatandaşa kim hizmet ederse onu alkışlarız. Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız en iyi hizmeti hakediyor ama bugüne kadar borç yapıp hizmetten uzak anlayışın bu dönem terkedilmesi gerektiğini ve beklediklerini söyledi. Akar, geçtiğimiz yıl Kocaeli’deki belediyelerin toplam bütçesinin 5 milyar 400 milyon TL gibi bir bütçe olduğunu bu bütçe ile Kocaeli’nin çağ atlaması gerekirken olmazı ve başarısızlığı gerçekleştiren Belediyeler deki borçların açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi.

22 Ağustos 2019 - Spor

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?