Reklamı Kapat

Özel Haber-Nevzat Doğan, Borclarla İlgili İlk Defa Konuştu!

207 milyon TL borç bıraktığı iddia edilen önceki dönem İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, borçlarla ilgili ilk defa Bugün Kocaeli’ye konuştu. Doğan, “İzmit Belediyesi’nin vergi borcu dışında başka borcu yoktur. Varsa da 6 ay içinde beceremeyen insanlar borç biriktirir. Bizim yaklaşık 80 milyonluk alacağınız var” dedi.

Serkan  ÜLDEŞ
ÖZEL HABER Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

31 Mart yerel seçimlerinden sonra Kocaeli’nin en önemli gündem yerel yönetimlerin borçları. İzmit Belediyesi’nin 207 milyon TL borcu var iddialarına sert tepki gösteren Dr. Nevzat Doğan, iddia edilen borçlarla ilgili ilk defa Bugün Kocaeli’ye konuştu. Gazetemizden Serkan Üldeş’in sorularını yanıtlayan Doğan, “Dikkat ediyorsanız nüfusuna göre en düşük borç bizimdir. Bizim yaklaşık 80 milyonluk alacağınız var” ifadelerini kullandı.

İZMİT İLE GEBZE’Yİ KIYASLADI, BORÇUMUZ YARISI KADAR!

“Dikkat ediyorsanız orda nüfusuna göre en düşük borç bizimdir. Gebze’yle mesela aynı nüfusa sahibiz ama borcumuz onların yarısı kadar. Çünkü bizim ne vatandaşa ne esnafa ne müteahhitte borcumuz yoktur. Tam tersine artımız vardır”

80 MİLYON ALACAĞIMIZ VARDIR!

“Yaklaşık 50 milyonluk bir konut rezervimiz yukarda Gültepe’de vardır. Ve 30 milyonun üzerinde de vergi alacağımız vardır vatandaştan. Bizim yaklaşık 80 milyonluk alacağınız var. Yalnız borçlarla ilgili şunu söyleyeyim tabii yıllardan gelen vergi borçları olduğu için biz onları yapılandırdık ve dikkat edin nüfusa göre niye yarım çünkü ben 210 milyon lira civarındaki SGK ve vergi borcunu takaslarla indirdim ve yapılandırdım ve ödemeye başladık”

TÜRKİYE’NİN EN İYİLERİNDEN BİRİDİR İZMİT

“Dolayısıyla bizim borcumuz şu anda bu nüfusta olan belediyelerde, Türkiye’de en iyilerden biridir, vergi borcu olarak bunlar devlete SGK borcu bunlar yıllardır katlanarak gelmiş, biz bunların yarısını çözdük. Daha önce açıklama da yapmıştım vergi borçlarımızın yarısını ödedik takaslarla ve yapılandırdık. 4 -5 yıl içinde normal akış ve yönetim içinde o vergi borcu da gidecek ben onu söyleyeyim başka da bir borç yoktur”

MAL VARLIĞIMIZ 2,5 KAT ARTMIŞTIR!

O görünen borçlar SGK ve vergi borçlarıdır. Devlete olan yaklaşık 20 yılın üzerinde 30 yıla yakın borçlardır birikerek gelen. Tam tersine toplamda 80 milyon alacak mal varlığı olarak ta belediyenin bizim 10 yıllık dönemimizde 2,5 kat artmıştır.

PARAYI YÖNETEN EN İYİ BELEDİYE OLMUŞTUR

“Tutanaklar yapılmıştır, kamulaştırma yapılarak tarihi yerler alınmıştır, yeni kültür merkezi vs arsalar edinilmiştir bunun gibi değer açıdan da 2,5 kat mal değeri olan bir belediyeyiz. Dolayısıyla biz teslim ederken durumumuz buydu. Bunu şimdi yönetim becerisi olmayan bu 30 yıllık vergi borcunu borçlu aldık şeklinde kendini kurtarmanın derdine düşebilir. Bu da komiktir yani. Vatandaş bunu görür. İzmir belediyesi Türkiye’de parayı, insan kaynaklarını en iyi yöneten bir belediye olmuştur 10 yıl içinde” şeklinde konuştu.

MÜTEAHHİTTE, ESNAFA BÖYLE BİR BORCU YOKTUR

“Bunlar rakamları bilmiyorlar, gerçeği bilmiyorlar. Meclis üyeleri var eski meclis üyeleri baksınlar, İzmit Belediyesi’nin vergi borcu dışında başka borcu yoktur. Varsa da 6 ay içinde beceremeyen insanlar borç biriktirir. İzmit belediyesi vergi borçları dışında ki onları da takaslarla ödeyebilen nadir belediyelerdir. İzmit belediyesinin normal piyasaya yaptığı işleri 2 aylık faturalar oldukça ödemiştir”

KONUŞANLAR BİLMEDEN KONUŞUYOR!

“Tabii ki süreç devam ederken görev teslim edildiğinde ödeme sürecinde olan paralar vardır ama bir o kadar da alacaklar vardır. Bu başka bir şey. İzmit Belediyesi’nin hiçbir şahıssa müteahhitte esnafa böyle bir borcu yoktur. Bu anlamda herkes bilir onu konuşanlar bilmeden konuşuyorlar. Dediğim gibi İzmit Belediyesi’nin devrettiği zaman bu dönmekte olan 2 aylık süreçteki o ödemelerin çok daha fazlasını alacaklıydı. Teslim edildiği zaman ekonomik durumda en iyi belediyeydi İzmit Belediyesi.” dedi.

24 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?