Reklamı Kapat

Özel Haber; Ünal Köken’den Çok Konuşulacak Borç Açıklaması!

Kandıra Belediyesi geçmiş dönem başkanı Ünal Köken, sürekli dillendirilen 9 buçuk milyon TL borç için çok konuşulacak açıklamalara imza attı. Köken, “5 yıl boyunca 12 Milyon borç ödedim. 2014 yılında biz geldiğimiz zam bizi hiç borçtan bahsettiğimizi gördünüz mü?” dedi.

Serkan  ÜLDEŞ
ÖZEL HABER Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

9 buçuk milyon TL borç bıraktığı iddia edilen Kandıra Belediyesi geçmiş dönem başkanı Ünal Köken, gazetemize konuştu. Belediye Başkanı Köken, “5 yıl boyunca 12 Milyon borç ödedim. Kandıra’nın neyi varda çarçur edeceğiz, senin yapacağın iş Kandıra Belediyesi’nin borçlarını ödemek, Büyükşehir Belediyesi’nin kapısında 5 yıl boyunca bekledim, oda bekleyecek” ifadelerini kullandı.

GEÇMİŞTEN 18 MİLYON TL BORÇUMUZ VARDI

“2014 yılında AK Parti olarak Kocaeli’nde Kandıra’yı aldığımızda mali hizmetler müdürlüğünden ne kadar borç olduğu yönünde bir dosya istedik. Geçmişten 2014 yılına kadar toplamda yanılmıyorsam 18 Milyon TL’lik bir belediye borcumuz vardı”

5 YILDA 12 MİLYON TL BORÇ ÖDEDİM

“Biz dedik ki bu belediyeyi ya çıkaracağız ya da eski haline bırakıp kendi haline bırakacağız dedik. 2014 yılında devletimizin çıkardığı 72 aylık bir taksitlendirme vardı. 36 ay belediyemizi hemen gittik yapılandırdık borçlarımızı, 5 yıl boyunca 12 Milyon borç ödedim.”

7 BUÇUK MİLYON TL BORÇ BIRAKTIK

“Şuan da mevcut belediye başkanımıza bırakırken toplamda hepsi dahil 7 buçuk Milyon TL’lik bir borç bıraktık. Kandıra Belediyesi’nin 2020’nin 9’ncu ayında normal yapılandırmalar her şey bittiğin de sıfır lira borcumuz kalacak. Tabi mevcut belediye başkanı ödemek isterse, bizim gibi düşünürse”

BİZ HİÇ BORÇTAN BAHSETTİK Mİ?

“Kandıra gibi bir yerde hiçbir parası olmayan bir yerde hem bu kadar hizmet yapacaksın, hem yapılandıracaksın. Benim gibi yapılandırma yapan bir belediye var mı? 2014 yılında biz geldiğimiz zam bizi hiç borçtan bahsettiğimizi gördünüz mü? Şimdi bir belediye başkanı yeteneksiz olursa, yapacak bir şey olmazsa, kafası başka işlere çalışıyorsa diyeceği tek şey bunlar çok borç bırakmış olur”

BİZ ÇIKIP BOŞ İŞLERLE UĞRAŞMADIK

“Ben de AK Partili belediye başkanıyım, bu arkadaşımız da AK Partili ve benden önceki belediye başkanı Cengiz Kan’da AK Partili belediye başkanıydı. Biz hiçbir zaman böyle çıkıp ta boş işlerle uğraşmadık. Sonuçta AK Partili belediyeler. Biz devletiz şuan da, milletin parasını kullanıyoruz. Kandıra’nın neyi varda çarçur edeceğiz, senin yapacağın iş Kandıra Belediyesi’nin borçlarını ödemek, Büyükşehir Belediyesi’nin kapısında 5 yıl boyunca benim gibi bekleyip anca Ankara’ya git gel Kandıra’ya bir şeyler yapacaksın”

5 YIL SONRA BORCU SIFIRLAMIŞ OLACAKTIM

“O zaman ben de çıkıp 18 Milyon TL’lik borç var deyip ağlasaydım.  Bir belediye başkanı bizim gibi küçük belediyelerde sosyal güvenlik çalışan işçileri karşılığı olarak 5 yıl boyunca sosyal güvenlik veya maliye karşı olan borçlarını tam ortalama 4 veya 5 milyon yapıyor. Ben 18 Milyonu aldığım zaman normal de şuan 23 Milyon TL ile bırakmam lazımdı. Kandıra’nın bırakırken bu kadar borcu kalması lazımdı ama ben 7 buçuk milyon yapılandırdım. Dedim ki olursa 5 yıl daha devam edersem en azından 5 yıl 10 yıl sonra Kandıra’yı sıfır borçla bırakmış, Kandıra’ya bir takım eserler bırakmış ve bu işi bırakın bir belediye başkanı olurum. Allah nasip etmedi, sonuçta bu işler nasip işi biz çok önemsemiyoruz bu işi.”

BORCU 23 MİLYON OLARAK BIRAKABİLİRDİM

“Bir belediye başkanı borç bırakıyorsa 18 Milyon olan borcu 23 Milyon olarak bırakırdım. Derdim ki o zaman evet ödemedim borç bıraktım. Kandıra Belediyesi adam olsun, ayakta kalsın diye bu borcu yapılandırdım. Ne koşullarla ekibimle beraber 7 buçuk Milyon TL borç bıraktım. Borcu konuşmak, hoş değil bu, bunu söylemek becerisizlikten başka bir şey değildir. O zaman sen bilmiyor muydun belediyelerde borç olduğunu niye geldin. Adam bunu sormazlar mı?”

24 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?