Reklamı Kapat

Özel Haber; Ali Haydar Bulut’tan Mehmet Ellibeş Üzerinden Borç Açıklaması!

68 milyon TL borcu olduğu iddiasına geçmiş dönem belediye başkanı Ali Haydar Bulut, dönemin Gölcük Belediye Başkanı ve Ak Parti Kocaeli il Başkanı Mehmet Ellibeş üzerinden cevap verdi.

Serkan  ÜLDEŞ
ÖZEL HABER Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli’nde hiç borcu yok olarak bilinen Derince Belediyesi’nin 31 Mart seçim sonrası Ak Partililerce dillendirilen 68 milyon TL borcu olduğu iddiasına geçmiş dönem belediye başkanı Ali Haydar Bulut’tan cevap geldi. Gazetemize konuşan Bulut, “Gölcük Belediyesi 3 Milyon TL diye göstermiş ama Gölcük Belediyesi’nin donanmadaki arsasını belediyeye verip de belediye milli emlak da borç karşılığı silerse sıfırlanır. Yoksa normal şartlarda onun borcu da bizim gibiydi. Hatta bizden de fazlaydı yani.” dedi.

BEN NEDEN GEÇMİŞ BORCU YATIRAYIM

“Tabi öyle bakmıyorlar. Gölcük Belediyesi’de maliyeyle olan yapılan sözleşme gereğince onun karşısında paraya dönüştürünce sıfırlandı tabi. Şöyle düşünün ayda 1 buçuk trilyon para gelirse devletten, onunda işçinin parası 2 buçuk milyon olursa onun SSK’sını yatırma şansı olabilir mi? Olmaz o da devletin borcu devlet bana para gönderirse, biz SSK’sını yatırırız. Ben niye 25 yıl önceki birikmiş parayı ben ödemek için gayret göstereyim”

BORÇ SSK VE VERGİ BORÇUDUR

“Kamu borcu daha 94’den bu yana gelen SSK ve vergi borcudur o. O kamudaki borçlardır yani bizim esnafa olan borcumuz değildir o.  Gelen parayla beraber işçinin SSK’sı yatmadığı için emekli olduğu zaman işçinin biz SSK’sını yatırırız. Fatura kesildiği zaman vergisini yatırırız ama normal olarak rutin olarak şeyler vergiler yatırılmadığı için SSK’lar yatırılmadığı için biriken paradır o birde faizli paradır. Toplam para değildir o bir kere. Şuandaki bizim belediyenin karşısına çıktığı o rakam 94’den 25 yıllık önceden gelen işçilerin SSK’ parasıdır, borcudur vergi borcudur. Başka bir şey değildir vatandaşın borcu değildir.”

BİZİM ESNAFA TEK KURUŞ BORCUMUZ YOK

Bizim vatandaşa 1 lira borcumuz varsa açıklasınlar o zaman yoksa kurum borcunu bize söylemesinin bir esprisi yok. Karıştırmasınlar yani kurumla vatandaşa olan borçlarını incelesinler. Şimdi arkadaşlar diyor hani senin borcun yoktu. Evet yok, o kurumun borcu 20 yıl önceki 25 yıl önceki biriken biriken borç yani. Onunda yapılandırması var”

DEVLET BORCUNU YAPILANDIRDIK

Devlet bize yüzde 40 yüzde 50 kesmiyor mu? O devlete olan SSK borçlarının kesintilerini her ay yüzde 40 yüzde 50 kestikleri olay bu. Onu da yapılandırma yaptık. Yapılandırma yapılan şey borç olarak gözükmez ki. Mesela bizim dönemimizde bize hiç para gelmiyordu. Yüzde 50 oranında kesiyorlardı. O zaman ödediğimiz zaman borç olarak gözükmüyordu da şimdi borç olarak gözükmesinin sebeplerinden biri budur. Onun toplam borcu anaparası 40 milyondur faiziyle beraberdir. Devlete olan borcu, insanların maaşını ödeyebilecek noktasında ise ama SSK’sını mesela ödeyemeyecek durum değildir.” şeklinde konuştu.

BUNU GÖREREK BİLEREK TALİPLİ OLMAK LAZIM

Hiçbir belediye bunları ödeyemez. Ne yapar? Kurumun binası varsa, arsası varsa milli emlağa gidiyor devrediyor, maliye devrediyor. Borcundan düşürüyorlar. Bizim Derince Belediyesi’nin öyle bir imkanı yoktu ama Gölcük Belediyesi’nin donanmadan 100 bin m2 yer oldu. 100 bin karesinin 50 bin karesini maliyeye verdi. Borcundan düştü sıfırlandı. Öbür tarafta hastane yapıldığı yerde donamanındı. Onu da belediyeye verdi. Onu da gittiler Sağlık Bakanlığı’na verdiler. Onu da borcundan düştüler. Böyle borç sildirmekse eyvallah onu anlarım. Belediyecilik böyle bir şey”

ŞÖYLEYDİ, BÖYLEDİ DEMEYE GEREK YOK!

Bizim zamanımızda da para yoktu yani. Biz devraldığımız zamanda durumu irdelesinler. Bizim zamanımızda da şimdi bana gelen 60 milyon. Ben 2014’de geldiğim zamanda 60 Milyondu. Benim zamanımda da bütçe belliydi, para belliydi, borç belliydi. Yani talipli olan insanlar bunu görerek bilerek talipli olmak lazım. Yoksa şu şöyleydi bu böyleydi demeye gerek yok.

24 Ağustos 2019 - Siyaset

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?