Reklamı Kapat

Tahir Büyükakın'dan CHP Grubuna! Gelip Bana Yardım Etmiyor Demeyin!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis oturumu Leyla Atakan Konferans Salonu’nda Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleşti.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı meclis oturumu Leyla Atakan Konferans Salonu’nda  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın başkanlığında gerçekleşiyor.

15:00 Meclisi ilk olarak CHP Grubu geldi.

15:02 Meclise Belediye Başkanları ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın geldi. 

15: 04 Meclis yoklama ile başladı

15: 06 Mecliste gündem maddeleri okunmaya başlandı. 

15:10 CHP Grubu önergelerini okunmasını istedi.

15.:15 CHP'li Meclis üyesi Ünal Özmural, Karayolları üzerindeki köprülerin üzerinde yazılı olan reklamlarla ilgili önergesini okudu. Özmural bu köprülerin üzerinde yazılı olan ilanların kaldırılması ve bunun düzenlenmesini istiyoruz"ifadesini kullandı. 

15:16 Tahir Büyükakın, "Onlar sürücüler için değil yolcuların içindir. Sürücüler bunları bilirler ve onlar okumaz dedi.  Bunlar dünyanın her yerinde var" ifadesini kullandı.

15: 18 Tahir Büyükakın bunlar ulaşım komisyonunda değerlendirilen konular, komisyon raporu olarak bunlar gelirse daha çabuk hallederiz ve isterseniz bunlar isterseniz ulaşım komisyonu değerlendirsin. 

15: 20 CHP'li Engin Taşdemir , kaç adet kiralık araç bulunmaktadır ve bunların marka ve moddeleri nelerdir diye önerge verdi.

15: 20 Büyükakın, Bunları biz size yazılı olrak verelim" dedi. 

15: 30 Engin Taşdemir, 12 Eylül ile ilgili bir açıklama yaparak bütün darbleri kınadığını ifade etti. 

15: 30 Tahir Büyükakın, "Biz bütün darbeleri kınıyoruz ve sizin de bizle aynı fikirde olmanız bizi de mutlu etti. Biz vatandaşa yapılan büyün darbeleri kınıyoruz" ifadesini kullandı. 

15: 35 Gündem maddesinin birinci maddesinde muhtarlara yer tahisi gündeme geldi. 

15: 35 Büyükakın, "Burada her bir sorun yok. İdareci ve hukukçunun farkı budur. Biz meclise sunarız ve bu da meclisten geçer ama tahsisi gündeme getiririz. 

15: 36 Meclis gündeminin dokuzuncu maddesi ile CHP grubu bu maddesini BELDE A.Ş'nin bir yakınlığı olduğunu ve bu yüzden mi yapıldığını ifade etti. Tesisler CHP'nin muhalefet şerhine rağmen Belde A.Ş.'ye devredildi.

15: 40 CHP’li Engin Taşdemir söz alarak parkomat uygulamasının kaldırılmasını istedi. Yasal olarak kaldırım parklanmasından para alınamayacağının altını çizen Taşdemir, parkomat ücretlerini ödemeyenlerin de durumunu sordu.

"HERHANGİ BİR KAZANCIMIZ YOK"

Konuyla ilgili konuşan Başkan Büyükakın, “Ödemeyenlerle ilgili tahailat işlemleri devam ediyor. Yasal dayanağı yok diyorsunuz ama iş bildiğiniz gibi değil. Bu sebeple yasal işlemler yapabiliyoruz. Bakın Parkomat uygulamasıyla belediyenin para kazandığı falan yok. Kafa kafaya bile uygulama dönmüyor. Bizim parkomat uygulamasındaki amacımız cadde üstü uzun süreli parklanmaların önüne geçmek. Çünkü öteki türlü kent içi trafik içinden çıkılmaz bir hale gelir. Söylediğim gibi takip işlemleri devam ediyor. Parkomat ücretlerini tahail etmeyi sürdürüyoruz” dedi. Bizim oradan herhangi bir kazancımız yok, bunu engellerseniz trafik olmaz bu caydırıcı bir trafik engellemektir. Benim size bunu çok uzun anlatmam lazım." dedi.

"ARKA MAHALLELER ÇOK KÖTÜ"

15: 46 İYİ Parti'li Fevzi Canbaz, "Belediye başkanları bir arka mahallelere bir baksın bakalım. hiç bir düzeltme var mı? Herhangi bir çalışma yok. Bunlar bir görülsün daha sonra bunları konuşalım" ifadesini kullandı. 

"EVET HAKLISINIZ"

15:46 Büyükakın, "Evet arka mahalleler kötü bu dediğiniz doğru daha büyük otoparklar yapılması lazım haklısınız ama bunun için benim size anlatmam gerekir bu çok teknik bir konu bununla ilgili biz özel olarak toplanalım." Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. 

15:52 Gündem maddesinin 19 maddesi ile ilgili Orhan Tanış, "Burada ne yapılacak ve hangi proje yapılacak diye Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü'ye sordu. Özlü burada herhangi bir imar sıkıntısı yok bununla ilgili olarak çalışmlarımız var yaptığımız zaman görürürsünüz" şeklinde cevapladı. Özlü'nün bu cevabından sonra Tanış, bu konularda geçen sene de böyle sıkıntı yaşadık ve belediyeler borç batağında bizde bundan dolayı buna muhallef şerhi koyuyoruz" dedi. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. 

15:59 CHP'li meclis üyesi Orhan Tanış meclis gündeminin 21 maddesi ile ilgili bir açıklama yaptıç Bunların daha çok denetlenmesi gerekir biz bununla ilgili çok sorun yaşıyoruz" dedi.

15: 59 Tahir Büyükakın , Orhan Tanış'a hak verdi ve Orhan Bey doğru söylüyor belediye başkanları bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Orhan Tanış prensip olarak doğru söylüyor. Sizin burada söylemlerinizi zaten belediye başknaları yanlış demez ama bu konular yol geçen hanı olmasın bu konuda belediye başkanları ile ortak bir çalışma yapalım" dedi. Gündem maddesi oy çoklu ile kabul edildi. 

16: 20 Gündem maddesinin 39’ncu maddesi ile ilgili muhalefet şerhi koydu. Konu ile ilgili açıklamaya yapan Büyükakın bunun da bir şey yok siz ne olmasını istiyorsunuz zaten kabul etmeyeceksiniz. Gerekli açıklama yapıldı zaten” dedi.

Engin Taşdemir “Siz önyargılısınız burada herhangi bir komisyon kararı yok. Bunda biz komisyon kararı istiyoruz” dedi. Büyükakın,”Önyargıdan bahsedeceksek siz bu maddeyi oylamayarak zaten önyargılı olduğunuzu gösteriyorsunuz. Bu madde de herhangi bir sorun yok oylayalım bitsin”

16: 28 43'ncü maddeden 47'nci maddeye kadar süre uzatımı oylandı. 

16:30 48'ncı gündem maddesinden 73'ncü maddeye kadar teklifler sunuldu ve oylandı.

16:35 Gündem maddesinin  77'nci maddesinde CHP Grubu Kuruşçeme ışıklarda çok fazla kazaların olduğunu ve bu konuda EDS için ilçe belediyesine yetki verilmesi istendi.

Gündem maddesi ile ilgili olarak Büyükakın,"Büyükşehirin olduğu  yerlerde böyle bir durum söz konusu değil. AK Partili belediyelerin de böyle bir durum söz konusu değil bu siz yük olur. Sonra gelip bana yardım etmiyor demeyin. Bunu komisyona havale edelim çıkan karara göre sizde düşünürsünüz" ifadesini kullandı. Gündem maddesi komisyona havale edildi. 

16:41 Mecliste izinler görüşüldü.

16:42 Mecliste 77 gündem maddesi karara bağlandı ve bir sonraki meclis tarihi 10.10 2019 olarak belirlendi. 

12 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?