Reklamı Kapat

Cumhur İttifakı Kredi Kullanımına Neden Karşı Olduğunu Açıkladı!

İzmit Belediye Meclisi’nin Eylül ayı toplantısında konuşan AK Partili meclis üyesi Hayrettin Ünlü araç satın alımı için kredi kullanılmasına neden karşı çıktıklarını anlattı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Belediye Meclisi ’nin eylül ayı toplantısında konuşan AKP’li Hayrettin Ünlü araç satın alımı için kredi kullanılmasına neden karşı çıktıklarını anlattı. Ünlü şöyle konuştu; “Plan Bütçe komisyonuna, 199 aracın satın alınması ve 55.000.000 (ellibeşmilyonTürkLirası) kredi çekme gündem maddeleri gelmiştir. Komisyonumuzda bu gündem maddeleri görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerde kiralanacak araçların toplam bedelinin, bakım onarım giderleri, sigortaları, kaskoları, kazaları, parça giderleri dahil tüm araçların tahmini kiralama bedeli 59.189.178,00 TL gerçekleşme ihtimali olduğu görülmüştür.

ARAÇLARA KASKO YAPILAMIYOR

Temizlik işleri araçları hesaplanırken 6 aylık kiralamadan gidilmiştir. 36 aylık kiralamada bu bedel daha da düşük olacaktır. Satın alınacak 199 araç için tahmini DMO fiyatları ile tahmini bakım onarım giderleri kaza ve parça giderleri dahil 36 Aylık Vadeli kredi ile Satın almada 85.103.330,00 TL, 48 Aylık Vadeli kredi ile satın alma da 91,103.333,00 TL 60 Aylık Vadeli kredi ile Satın almada 98.103,333,00 TL maliyet ihtimallerinin olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kredi çekerken bu kredilerin daha yüksek olma ihtimalleri de vardır. Bu araçlara Kasko yapılamamaktadır. Kasko yapılamadığı için kaç kaza yapacağı ve kaçının perte çıkacağı belli değildir. Bu araçların bakımı için 30 kişiye yakın bir personel giderleri oluşacaktır.

ÖZ KAYNAKLAR İLE SATIN ALINMALI

Yapılan çalışmalarda tam ve sağlıklı olarak satın alınmanın mı yoksa kiralamanın mı karlı olduğu ile ilgili komisyona tam bir bilgi getirilememiştir. 50.000.000 TL kredi kullanıldığında 36 ayda 17.000.000 TL, 48 ayda 23.000.000 TL, 60 ayda 30.000.000 TL faiz ödeneceği görülmüştür. Belediyemizin ihtiyacı olan, daha önce de kiralama yapılması için yetki verdiğimiz araçların şu anki kiralanan araç sayısından 16 adet daha fazla olmasına rağmen şehrimizin hizmet almasının aksamaması için Cumhur İttifakı olarak belediyemizin öz kaynakları ile satın alınmasına yetki veriyoruz. Ancak bu araçları almak için kredi çekme yetki talebini, kamu zararı oluşturacağı düşüncesiyle uygun görmüyoruz.”

13 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?