Reklamı Kapat

İzmitli Fındık Üreticilerinin Sorunları TBMM'de

İzmit Akmeşe'de üreticiler yıllık 17 bin ton fındık üretti ama TMO fındıklarını almadığı için ellerinde kaldı. İYİ Parti TBMM Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, İzmit fındık üreticilerin sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri

Fındıkta taban fiyat 26.07.2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanmış, Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin taban fiyatları Giresun kaliteli kabuklu fındık için kilogramda 17 lira, Levant kaliteli kabuklu fındık için kilogramda 16,5 lira olarak belirlenmişti.

Üreticilerden fındıklarını alan Toprak Mahsulleri Ofisi, fındık bedellerini de hesaplara yatırıyor; ancak İzmit Akmeşe’deki fındık üreticilerinin sıkıntısı büyük. Üreticiler yıllık 17 bin ton fındık ürettikleri halde destekleme almadıkları gerekçesiyle mahsulleri ellerinde kaldı ve zarar etti.

üreticilerin taban fiyatının altında ürünlerini verecekleri çağrısı Bakanlığınız tarafından dikkate alınacak mı?

Önergesinde;

“TMO, üreticilerden fındık alımına devam etmekte, ürününü veren üreticilerin hesaplarına fındık bedellerini de yatırmaktadır; ancak Kocaeli İzmit Akmeşe Bölgesi’ndeki fındık üreticileri sıkıntı yaşamaktadır.” diyen Türkkan, “Yıllık 17 bin ton fındık ürettikleri halde TMO tarafından fındıklarının alınmadığını ifade eden üreticiler, gerekçe olarak destekleme almamalarının kendilerine söylendiğini belirtmektedir. TMO’ya ürünlerini veremedikleri için ellerinde mahsul kaldığını ifade eden üreticiler, belirlenen taban fiyattan aşağı da fındıklarını verebileceklerini söylemektedir.” diye yazdı.

İşte Türkkan’ın soruları:

1-İzmit Akmeşe Bölgesi’nde yıllık üretim 17 bin ton olmasına rağmen TMO tarafından neden fındık üreticilerinden alım yapılmamaktadır?

2-Üreticilere ifade edildiği gibi destekleme almamaları nedeniyle mi ürünleri alınmamaktadır?

3-İzmit Akmeşe Bölgesi’nde 17 bin ton üreten fındık üreticisi neden destekleme alamamaktadır?

4-Fındık üreticilerine destekleme neye göre verilmektedir?

5-Kocaeli’nin tüm ilçeleri dikkate alındığında fındık üreticilerine verilen destekleme nasıldır?

6-Bu seneye kadar TMO’ya fındıklarını verebildiklerini, bu yıl mahsulleri kabul edilmediği için ürünlerinin ellerinde kaldığını ifade eden üreticilerin taban fiyatının altında ürünlerini verecekleri çağrısı Bakanlığınız tarafından dikkate alınacak mıdır?

7-Destekleme alamayan ve ürünleri ellerinde kalan üreticilerin mağduriyetlerinin giderilmesi için Bakanlık olarak herhangi bir çalışmanız olacak mıdır?

13 Eylül 2019 - Siyaset

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?