Reklamı Kapat

Atalay Kaya, "Otomotivde ciddi bir daralma var!"

Türkiye’deki ekonomik çalkantı otomotive sektörünü de ciddi anlamda etkiledi. Otomotiv sektöründe yaşanan ekonomik çalkantı hakkında konuşan KSO Meclis üyesi ve Toyota Plaza Kocaeli Kaya yönetim kurulu başkanı Atalay Kaya, “Otomotivde ciddi bir daralma var, bu daralma ile ilgili acil önlem planı gerekiyor. Bunların uygun bir hal alması için devlet politikalarında bir iyileştirme yapılması gerekiyor.” dedi.

Serkan  ÜLDEŞ
Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri

OTOMOTİVDE CİDDİ BİR DARALMA VAR

KSO Meclis üyesi ve Toyota Plaza Kocaeli Kaya yönetim kurulu başkanı Atalay Kaya otomotiv sektöründeki son gelişmeleri aktardı. Kaya, “Ben otomotiv sektöründe ve diğer ulaşım araçları grubunda faaliyet gösteren bir firma temsilcisiyim. Otomotivde ciddi bir daralma var, bu daralma ile ilgili acil önlem planı gerekiyor. Bunların başında da ÖTV desteği geçiyor ki herkes bunu dile getiriyor ama sadece ÖTV yeterli değil. Mesela kredi koşullarında da iyileştirmeler gerekiyor, 60 ay vade ile sınırlı krediler bunların vadelerinin açılması gerektiğini düşünüyorum.”

İYİLEŞTİRME YAPMADIĞINI GÖRÜYORUZ

 “KKDF gibi BSMV gibi katılımların en az geçiş süreçleri için Pazar biraz toparlanana kadar kaldırılması gerektiğin düşünüyorum. Yine otomotiv bayilerinin sermaye rasyolların da sıkıntı oluşmaya başladı. Banka temsilcilerinin otomotiv plazaları için genel olarak sektörde, otomotiv sektöründe sıkıntı olduğu için onların limidileri ile ilgili iyileştirme yapmadığını görüyoruz. Dolayısıyla orada bir çalışma yapılarak otomotiv sektörünün biraz daha desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.”

CİDDİ ANLAMDA BİR DÜŞÜŞ SÖZ KONUSU

“Üretim kısmında da yine Ford’ dan aldığımız bir takım bilgilerde yüzde 90’da ihracata dönmüş durumda. Pazardaki daralma yüzünden ayrıca bir önce ki sene ile kıyasladığımız zaman yüzde 10 -15’lik bir daralma olduğunu görüyoruz. Yine üretim konusunda kamyonlar da ciddi anlamda bir düşüş söz konusu, yüzde 50’nin üzerinde bir üretim kaybı var.”

DEVLET POLİTİKALARINDA BİR İYİLEŞTİRME YAPILMASI GEREKİYOR

“Fiyatların artması ile birlikte tüketici almaktan vazgeçiyor ve ya almak istediği donanımlı araç yerine daha düşük donanımlı bir araca geçiyor. Sonuçta insanalar yoğun bir mesai harcayarak para kazanıyor. Kazandıklarını da keyifle harcamak istiyor ancak istedikleri seviye deki bir araca binemez hala geliyorlar. Bunların uygun bir hal alması için devlet politikalarında bir iyileştirme yapılması gerekiyor.”

18 Eylül 2019 - Ekonomi

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?