Reklamı Kapat

Özbekistan ile İş Yapma Fırsatları KOTO’da Anlatıldı

Üyelerini dış pazarlara açmak için ülke bilgilendirme toplantıları düzenleyen KOTO bu kez Orta Asya'nın kalbi konumundaki Özbekistan'a iş yapmanın fırsatlarını üyeleriyle paylaştı. İlginin yoğun olduğu toplantıda Özbek yetkililer Kocaelili iş insanlarına fırsatlarla dolu Özbekistan sizleri bekliyor diyerek yatırım çağrısı yaptı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

ÖZBEKİSTAN İLE İŞ YAPMA FIRSATLARI KOTODA ANLATILDI

Türkiye'de ihracat atağını başlatan odaların başını çeken Kocaeli Ticaret Odası dış pazarları oda üyeleriyle tanıştırmaya ve yakınlaştırmaya da devam ediyor. Bu kapsamda ülke bilgilendirme toplantıları düzenleyerek adeta ülkeleri üyelerinin ayağına getiren KOTO son olarak Özbekistan Ülke Bilgilendirme Toplantısı Türkiye İçin Yatırım Fırsatları konulu toplantı düzenledi. Kocaeli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz'ın yönetim kurulu üyesi İbrahim Atalay ile birlikte ev sahipliği yaptığı toplantıda Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Başkatibi- Ticaret Ateşesi Azizbek Salahiddnov, Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Danışmanı Abdülmelik Tuçibayev ve Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Ahmet Küçükaslan ülkeyle ticari partner olmanın yollarını ve fırsatlarını anlattı. İlginin yoğun olduğu toplantıda, İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Başkan Yardımcısı- KOTO Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Nurhayat Güldüren, KOTO Meclis Üyesi aynı zamanda KOTO Genç Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Serkan Akyıldız da yer aldı.

YILMAZ: GÖRÜŞME KANALLARININ ARTIRILMASI GEREKİYOR

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaz daha fazla ticari işbirliğine açık olduklarını ifade ederek Türkiye ve Özbekistan Avrasyanın birbiri için her zaman önem taşıyan iki önemli ülkesidir. İki ülke arasında son yıllarda gelişme gösteren siyasi ve ekonomik ilişkiler iş dünyası tarafından işbirliği potansiyelinin keşfedilmesi sürecini de başlattı. Bu sürecin sağlam temeller üzerinde yükselebilmesi için işbirliği alanlarının çeşitlendirilerek geliştirilmesi kadar ticaret için görüşme kanallarının da artırılması gerekiyor. Ticaret hacminin gelişmesi ve genişlemesi için karşılıklı güven ortamının daha da güçlendirilmesi işbirliğinin geliştirilmesi ve şeffaf samimi ilişkilerin sürdürülmesi önem arz ediyor. Bu sebeple Özbekistan özelinde tüm ülke bilgilendirme programlarını oldukça önemsiyoruz. Bizim açımızdan ikili ticarette makasın daralması için katma değerli ürünlerin ticaretinin yanı sıra Özbekistanda faaliyet gösteren firmaların alternatif pazarı olmak için girişimlerde bulunmalıyız. Özbekistan ülke yetkililerine bundan sonrası için de işbirliğinin gelişmesi adına ortak çalışmalar yapılması için üyelerimiz ile birlikte hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum ifadelerine yer verdi.

YATIRIMCILAR İÇİN KAPILARIMIZI AÇIYORUZ

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Başkatibi- Ticaret Ateşesi Azizbek Salahiddnov 1991 yılında Özbekistanın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu ve bu nedenle ülkenin gönlünde çok ayrı bir yeri olduğunu ifade ederek Yeni Özbekistan tanımı altında ülkesini anlattı. Yatırımcılar için kapılarımızı açıyoruz ifadelerine yer veren Salahiddnov Özbekistanda yeni bir dönem başladı. Cumhurbaşkanımız Sayın Şevket Mirziyoyev yeni reformlar açıkladı. Tıpkı Türkiyenin Turgut Özel dönemi gibi. Yatırımcılar için kapılarımızı açıyor imtiyazlar ve vergi muafiyetleri veriyoruz. Serbest bölgeler açıyoruz. Özbekistan Orta Asyanın tam ortasına yerleşmiş bir ülke.

TÜRKİYENİN TECRÜBESİ ÖZBEKİSTAN İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

En önemli geçim kaynağı tarım. Tekstil ve sanayi sektörleri de çok gelişiyor. Tekstilde Türk işadamları en büyük konfeksiyon fabrikalarına sahip. Şuana kadar Özbekistanda bin 81 tane Türk şirket açıldı. En son 6 ay içinde 250den fazla Türk serbest şirket açıldı. Bu rakamlar bizi çok çok sevindiriyor. Türkiye kardeş ülke. Türkiyenin tecrübesi Özbekistan için çok önemli. Bu yıl Özbekistanda aktif yatırımlar yılı. Hepiniz için çok fırsat var. Küçük yatırımcı için de büyük yatırımcı için de cazip imkanlar var. Yatırımlara hepinizi davet ediyoruz dedi. Akabinde Özbekistanın kapsamlı tanıtım videosu izlendi.

ORTA ASYADA İŞ YAPMAK İSTERSENİZ TÜM ÜLKELERE KOLAY ULAŞABİLİRSİNİZ

Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Danışmanı Abdülmelik Tuçibayev ise sunumunda yatırımcılara özel teşvikleri açıklayarak Özbekistan yatırımcı ticaretçi iş insanı dostu ve her açıdan ticareti destekleyen bir ülke. Türkiye Cumhuriyetinin stratejik ortağı olan yeni Özbekistandan bahsediyoruz. Özbekistan Orta Asyanın tam merkezinde bulunan bir ülke ve Orta Asyanın tüm ülkeleriyle sınır paylaşmaktadır. Stratejik bir ülke Orta Asyada iş yapmak isterseniz tüm ülkelere kolay ulaşabilirsiniz. Özbekistan Orta Asya nüfusunun yarısının yaşadığı bir ülke. Pamuk tarım ve buğday çok önemli. Sağlam ve istikrarlı bir yönetim sistemi vardır. Yatırımcı dostu politikalar uygulamaktadır. Özbekistan tabi kaynaklar bakımından çok zengindir.

BAĞIMSIZ DEVLETLER TOPLULUĞU İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI

Üretim imalat yapmak isteyen için hammadde eksikliği söz konusu değildir. Zengin bir ülkedir. Tarım ve sanayi gelişmiştir. Teknoloji açısından da ilerlemeler söz konusudur. Ulaşım rahattır. Ekim ayı itibariyle direkt Buharaya Sabiha Gökçenden uçabileceksiniz. Özbekistanda üretim maliyeleri çok düşüktür. Sıcak su doğalgaz elektrik işçi maaşları Türkiye ile kıyasladığınızda çok ucuzdur. Özbekistanın Bağımsız Devletler Topluluğu ile Serbest Ticaret Anlaşması var. Bu bölgelere iş yaptığınızda gümrük ödemesiz ihracat ve ticaret yapabilirsiniz. Bankacılık sektörü de gelişmekte. Gelir elde ettiğiniz zaman dövize çevirip yurtdışına gönderebilirsiniz.

SERBEST EKONOMİ BÖLGELERİNİN AVANTAJLARI

Vergiler değişkenlik göstermekte. Genel olarak geçen hafta güzel bir gelişme oldu. Katma değer vergisi yüzde 20 iken yüzde 15e kadar indirildi. Bu yatırımcıları ve işadamlarını desteklemek amacıyla izlediği bir reform. Cazip olan bölgeler serbest ekonomi bölgeleri. Buralarda vergiler sıfırdır. İmalat yapmak için ekipman getirdiğiniz zaman gümrük ödemesi vermezsiniz. Herhangi bir vergi de vermezsiniz. Serbest ekonomi bölgeleri var. Geçen ay 2 kararnameyle yeni serbest bölgeler daha kuruluyor. Neredeyse her vilayette serbest ekonomik bölgeleri bulunuyor. Eczacılık sektörüne özel serbest ekonomi bölgeleri bulunuyor.

YATIRIM MİKTARINA GÖRE VERGİ MÜAFİYETİ

Güzel olanaklardan biri daha sizin yatıracağınız yatırıma göre teşvik sağlanmakta. 300 bin dolardan- 3 milyon dolara kadar yatırım yaptığınız zaman 3 yıla kadar 3-5 milyon dolar yatırım yaptığınızda 5 yıla kadar 5-10 milyon dolar yatırım yaptığınızda 7 yıla kadar 10 milyondan fazla 125 milyon dolar yatırım yaptığınız zaman 10 yıla kadar tüm vergilerden ve tüm gümrük ödemelerinden muafiyet söz konusu. İş kurmayla ilgili çok güzel gelişmeler var. Ülkemizde Kamu Hizmetleri Ajansı faaliyet göstermekte ve oraya internetten başvurabilirsiniz. Yarım saat içerisinde kendi şirketinizi kurabilmektesiniz dedi. Konuşmaların ardından katılımcıların soruları yanıtlandı. Özbekistan Ankara Büyükelçiliği Başkatibi- Ticaret Ateşesi Azizbek Salahiddnov KOTO Başkan Yardımcısı Volkan Yılmaza ülkeye özel yöresel kıyafet takdim etti. Program Özbek pilavının ikram edilmesiyle sona erdi.

28 Eylül 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?