Reklamı Kapat

Değişen Yönetmelikleri Anlattı!

Kocaeli Ticaret Odasının İzmit Belediyesi ile birlikte müteahhit ve yapı denetim firmaları için düzenlediği toplantıda sektöre dair değişen yönetmelikler anlatılarak mevcut sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

MÜTEAHHİT VE YAPI DENETİM FİRMALARINA DEĞİŞEN YÖNETMELİKLER ANLATILDI

Kocaeli Ticaret Odası ile İzmit Belediyesi işbirliğinde müteahhit ve yapı denetim firmalarına özel toplantı düzenlendi. KOTO Meclis Salonunda gerçekleşen toplantıda inşaat deprem ve yapı denetim ile ilgili değişen yönetmelikler anlatılarak sektör temsilcilerinin mevcut sorunları ele alındı. KOTO Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezerin KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadar ile birlikte ev sahipliği yaptığı programa İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Yapı Müteahhitleri Birliği Başkanı Faruk Mamik İzmit Belediyesi Başkan Yardımcıları Nurettin Bulut Cem Güler İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Ethem Can katıldı. KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Abdurrahman Çuhadarın açılış konuşmasıyla başlayan toplantı Başkan Hürriyetin konuşması ve İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü Ethem Canın sunumuyla devam etti.

YÖNETMELİKLERİ İSTİŞARE ETMEK İÇİN BİR ARADAYIZ

KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Çuhadar konuşmasında yaşanan İstanbul depremine ve yönetmeliklerin önemine vurgu yaparak Depremler bizim ülkemizde her zaman belirleyici unsur oldu. 1999 Gölcük Depremi inşaat sektöründe ciddi bir dönemin başlangıcıdır. 1999 Depreminden sonra inşaat sektörü içerisine yeni bir terim olan yapı denetim sistemi dahil oldu. Yıllar geçtikçe yapı denetim ve deprem yönetmeliği bilimsel gelişmelere göre güncellendi yeni oluşumlar yeni katkılar konmaya çalışıldı. 2019 yılı içinde 2 konuda deprem yönetmeliği ve yapı denetimle ilgili mevzuat güncellenerek yürürlüğe girdi. Denetim sistemindeki önemli değişiklerden biri artık müteahhit ve yapı denetim ilişkisi kesilerek havuz sistemi geçiş yapıldı. Buna bağlı olarak da geçmişten gelen alışkanlıklarımızın değişmesi gerekliliği ortaya çıktı. Hem değişen yönetmelikler hem inşaat sektörü içerisinde yaşanan problemleri ayrıca bu yönetmeliklerin bize getirdiklerini istişare etmek üzere bir aradayız. Verimli bir toplantı diliyorum ifadelerine yer verdi.

BU SAATTEN SONRA TAVİZ VERMEYECEĞİZ

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Dünkü depremden sonra bu toplantı daha kıymetli hale geldi. Birimlerimiz bu konuda bize zaman zaman sunumlar yapıyor. Ne yazık ki son yıllarda hızlı bir betonlaşma oldu. Burada yaşayan insanlar olarak sürekli bunu söylüyoruz. Bir süre sonra da kentlere ihanet ediliyor sözü söyleniyor. Tabi ki sektörün ciddi sıkıntıları var farkındayız. Ülkenin genel ekonomik sıkıntıları sebebiyle oluşan sıkıntılar bulunuyor. Bu sektörün yaşadığı sıkıntılar bu taraftan da bambaşka görünüyor. Bugün burada bulunarak bu sıkıntıları paylaşmak için bir araya geldik. Gerçekleri göz önüne serelim. Bu güne kadar yapılan yapılardaki kusurları kanunlar çerçevesinde düzenlemeye çalışacağız ama bu saatten sonra yapılacak yatırımlarda asla taviz vermeyeceğiz dedi.

EKONOMİ ZOR BİR DÖNEMDE

Hürriyetin ardından konuşan Kocaeli Yapı Müteahhitleri Birliği Başkanı Faruk Mamik Müteahhitler çatı aralarındaki uygulamaların doğru bir uygulama olmadığını biz defalarca dile getirdik. Ekonominin zorda olduğu bir dönemde müteahhitlerin de ne halde olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Bizler de işleri daha çok zorlaştırıp bir şeyler yapma derdinde değiliz. Müteahhitler de bir şeyler yapma peşinde. Biz Kocaelide kentsel dönüşüm yapamıyoruz. 3 kat kuralı olduğu için yapamıyoruz. Sizin yaptığınız toplantı Kocaelide örnek olmuş oldu. Bugüne kadar müteahhitleri de yapı kontrolcü arkadaşları da çok dinleyen olmadı. Müteahhitler ciddi anlamda zorda diyerek sözlerine son verdi. Toplantının sonunda ayrı bir odada İzmit Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü yetkilileri iş dünyasının sorularını cevaplayarak sorunlarına hep birlikte çözüm önerileri geliştirdi.

01 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?