Reklamı Kapat

Kocaeli KADEM: "Medya Şiddeti Özendiriyor!"

Kadın ve Demokrasi Derneği (KA-DEM) Kocaeli Şubesi basınla tanışmak için bir toplantı düzenledi. Toplantıda medya dilinin kadına yönelik şiddetteki etkisinden bahsedildi. Kadem Kocaeli Temsilcisi Asuman Sert Erturan şiddeti normalleştiren medya dilinin geride bırakılması gerektiğini vurguladı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

46 ŞUBE 47 TEMSİLCİLİK

Ülke çapında 46 şubesi ve 47 temsilciliği olan KADEM 5 komisyon ile çalışıyor. Asuman Sert Turan Kadem'in diğer kadın derneklerinden farklı bir çalışma şeklinin olduğunu söyleyerek ulusal ve uluslararası daha çok ses getirecek, daha kalıcı çalışmalar yaptıklarını, lobi faaliyetleri yürüttüklerini belirtiyor. 5 komisyon halinde çalışan Kadem'in özellikle hukuk komisyonunun aktif şekilde çalıştığı belirtiliyor. Hem Kocaeli basını ile tanışmak hem de medyada şiddet anlatılırken kullanılan dil konusunda hassasiyet yaratmak amacıyla yapılan toplantıda, Medyada kadın nasıl işleniyor? Kullanılan dil insanlar üzerinde nasıl bir algı yaratıyor? Kullanılması gereken dil nasıl olmalı?, sorularının üzerinde duruldu.

MEDYANIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETTE YARATTIĞI ALGI

Medyanın şiddet haberlerinde çok yönlendirici olabildiğini söyleyen Asuman Sert Turan; "Bazı şeylere şahit oluyoruz, algı değiştirecek başlıklar atılıyor, karısını öldürdü değil de aldatan karısını öldürdü şeklinde yazılıyor. Hayır! Sebebi her ne olursa olsun birinden yaşam hakkını alamazsınız, bunu suçu haklı çıkaracak şekilde yazmak yanlış bir algı yaratıyor. Bir diğer örnek de, şiddet ve hatta kadın cinayetlerini içeren haberlerde suçlunun yüzü kapanırken, mağdurun yüzü açık. Bunun tam tersi olması gerekir. Bunun yanı sıra yalan haberler de yapılıyor. Haberin sadece bir bilgisi doğruyken bunu yayınlıyorlar, bu insanların tanıdıkları var, çocukları var, bu yalan haberler psikolojik travma sebebi olabiliyor" şeklinde konuştu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET NORMALLEŞTİRİLİYOR

"Bazı markalar kadına yönelik şiddeti açıkça yayınlayan kuruluşlardan reklamlarını çekti. Onlarla anlaşma yapmayacaklarını bildirdi. Bu çok güzel bir uygulama bunun çoğalmasını diliyoruz. Şiddetin sürekli açıkça yayınlanması bu sanki normalmiş, sinirlenmek şiddet uyguklamak için yeterli bir nedenmiş gibi bir algı oluşturuyor ve bu yayınları çocuklar da izliyor. Böyle bir bakış açısı içerisinde büyüyorlar." diyen Asuman Sert Turan yaptırımların da artması gerektiğini ifade etti.

Toplantının ardından daha sık bir araya gelme temennilerini belirten Kocaeli KADEM derneği üyeleri ile hatıra fotoğrafı çekildi.

05 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?