Reklamı Kapat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Tahmini Bütçesi Belli Oldu!

Büyükşehir Belediyesi Ekim Ayı Meclisi’nde Büyükşehir’in 2020-2024 Stratejik Planı’nda belirlenen tahmini bütçenin 17 milyar 517 milyon olduğu açıklandı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Bekediyesi Meclisi Ekim ayı toplantısı bugün saat 15.00’te İzmit Fuarı içerisinde bulunan Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın Ankara’da olmasından dolayı Meclis Başkanlığı’na Büyükşehir Başkanvekili Yaşar Çakmak başkanlık yaptı. Mecliste 73 tane gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.

 MUHALEFET 5 ÖNERGE VERDİ

 CHP grubu meclise 5 önerge sundu. CHP grubu; İzmit Marina ve SEKA Park arasında kalan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Zemin ve Deprem inceleme Şube Müdürlüğü'nün bulunduğu sahil şeridinde yer alan kayıkçıların mesken haline getirdiği kanuna aykırı şekilde bulunan sahil şeridinin düzenlenmesi, Körfezdeki deniz ulaşımını hızlandırmak amacı ile Büyükşehir tarafından satın alınan Seka ve Osman Hamdi Bey gemileri ile, yine İDO’dan Büyükşehir’e devredilen Akşemseddin ve Ertuğrul Gazi adlı diğer iki geminin seferlerinin kaldırılmasının nedeni, Derince Belediye Başkanı Zeki Aygün’ün açıkladığı Derince’de içme suyu hatlarında asbestli boru kullanıldığını bu boruların değişimi için İSU ile çalışma başlattıkları yönündeki açıklaması, karayolları ve demiryollarının yarattığı gürültü kirliliği ve Derince 60 Evler’e İzmit yönünden giriş bulunmaması nedeniyle kavşak talebini iletti. Çakmak, önergelerin yazılı olarak cevaplandırılacağını belirtti.

CUMHURİYET BAYRAMI FETHİYE’DE KUTLANACAK

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın kentteki programı ile ilgili söz alan CHP Meclis Üyesi Hakan Tanta, “Önümüzdeki günlerde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız var. Bayramlarımız sıradan bir şekilde kutlanacak bayramlar değil. Hele hele siyasetçilere alet olacak cinsten hiç değil. Geçmiş yıllardaki milli bayramlarda neler yapıldığını özetleyen kabarık bir liste var. Ancak bu yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Büyükşehir’in geçmiş yıllardan farklı olarak kentin birçok noktasını kapsayacak şekilde kutlama programı hazırladığını sevinçle öğrenmiş bulunmaktayız” dedi. Coşkuyla kutlanacaktır diyen Tanta, “Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Büyükakın’a teşekkür ediyoruz. Biz barış ve kardeşliğin egemen olduğu Cumhuriyet Bayramımızı Fethiye Caddesi’nde coşkuyla kutlayacağız. Kentimiz yıllar sonra belki de ilk kez Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutlayacaktır. Bizler için bayramlarımızı kutlamak asla mekan yarışı veya siyasi güç gösterisi gibi algılanmamalıdır” ifadelerini kullandı.

 GELİRLERİN GİDERLERE ORANI YÜZDE 104

 Devamında AK Parti Meclis Üyesi Berna Abiş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2020-2024 stratejik planı ile ilgili tahmini bütçesini açıkladı. “5 yılda hedeflerimize ulaşmak için mali çalışmalar yapıldı. Tahmini gelir 17 milyar 517 milyon olarak belirlendi. Hedeflenen projelere yüzde 91 oranında ulaşması bekleniyor. Gelirlerin giderlere oranı ise yüzde 104 olarak hesaplanmıştır” ifadelerini kullandı.

 BEKLENTİM ÇOK YÜKSEKTİ

Daha sonra gündemin 2’nci maddesi olan 2020-2024 Stratejik Planı ile ilgili söz alan CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, “2015 yılında Ankara Katliamı’nda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Teröre ülkemizin her bölgesinden binlerce şehit verdik. Barış Pınarı Harekatı’nda da Allah ordumuzu muzaffer eylesin” dedi. Plan hakkında konuşan Taşdemir, “Sayın Karaosmanoğlu’nun dönemi Kocaeli için maalesef kayıp bir dönem olduğunu hep söyledik. Büyükşehir’in stratejik planında vizyon misyon temel değerlerle bu dönemki stratejik plan arasında maalesef ki çok fark yok. 3 sayfası kopyalanıp yapıştırılmış. 5 yıl önce söylenen hedeflere ulaşılmadığı görülüyor. Benim bu dönem Tahir Büyükakın’ın stratejik planından beklentim çok daha yüksekti. Hayal kırıklığına uğrattı. Fatma Kaplan Hürriyet’in EDS ile ilgili planı vardı. Apar topar planın içine EDS konulmuş. Bizi de paydaş olarak görseydiniz sağlıklı bir EDS planı ortaya çıkardı. Öz kaynakların artırılması gerekiyor maalesef ki bu da planın içinde yok denecek kadar az” şeklinde konuştu.

 BAŞTAN DESENE ENGİN

 Ardından söz alan AK Parti Meclis Üyesi Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, “Bizler muhtar bile olamaz denilen bir liderin kurduğu partinin temsilcileriyiz. Stratejik plan Allah’ın emri değil. Konuşulur tartışılır. Ayrıca geçmiş dönem Büyükşehir Belediye Başkanımızın arkasından konuşmak doğru değil. Keşke buradaki arkadaşlar siyaset yapmak dışında gerçek anlamda plan ile ilgili önerilerini sunsaydı” dedi. Taşdemir, “Stratejik planla ilgili maddeyi oy birliği ile kabul edeceğiz zaten, onu bile düzgün okumuyorsun” şeklinde uyarınca Yıldırım da, “Lan, baştan uyarsaydın, beni konuşturuyorsun” derken salonda espriler havada uçuştu. Yıldırım, CHP muhalefet grubuna teşekkür etti.

TAŞDEMİR’E KAĞIT FIRLATTI

 Ardından Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım yerine geçtiği sırada, Yıldırım’a yönelik konuşan Taşdemir, “Sayın Yıldırım, acaba bir saatini ayırıp okumuş mudur?” derken Yıldırım, elindeki belgeyi Taşdemir’e fırlattı. Taşdemir, Yıldırım’a tepki gösterirken AK Parti grubu, Yıldırım’ı sakinleştirdi. Taşdemir, “Ben de elimdeki su bardağını fırlatırdım da arada Yasin Özlü var” dedi. Çakmak, salonu sakinleştirmeye çalıştı, madde oylamaya sunuldu. Stratejik plan oy birliği ile kabul edildi.

ÇOCUK PARKI DEĞİL

 Tunceli 'nin Ovacık ilçesinde, 15 Temmuz günü daha önce PKK'lı teröristlerce tuzaklanan patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatlarını kaybeden Nupelda (4) ile Ayaz Güloğlu (8) kardeşlerin anısına Tunceli/Ovacık Çakmaklı Köyü'ne yapılacak olan çocuk parkı yapım işi ile ilgili rapor da oy birliği ile kabul edildi.

 OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

 Dilovası Belediyesi, Köseler Mahallesi sınırlarında İstanbul-Kocaeli (2*2) Bölünmüş yol projesi ve Gebze (Çayırova-Adapazarı) Hızlı Tren Hattı Projesi 'nin imar planlarına işlenmesi ve Gebze Belediyesi Denizli Mahallesi, Dilovası-Gebze ilçe sınırlarında imar planı bütünlüğünün sağlanması ile ilgili hazırlanan nazım imar planı değişikliği görüşülüp onaya sunuldu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

 GEBZE OTOYOLU KABUL EDİLDİ

Gebze Belediyesi, Gebze Otoyol Kuzeyi Planlama Bölgesi'nde hazırlanan ve Büyükşehir Belediye Meclisi 'nin 14.02.2019 tarihinde 71 sayılı kararıyla itirazları değerlendirilen uygulama imar planı değişikliğine yapılan ikinci itirazlar ile ilgili hazırlanan uygulama imar planı değişikliği görüşüldü. Madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 İHSANİYE BARAJI MADDESİNDE OY BİRLİĞİ

 Karamürsel Belediyesi, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından revize edilen Kocaeli İhsaniye Barajı Havzası havza sınırının ve koruma alanlarının yeniden düzenlenmesine ilişkin 1/50000 ölçekli çevre düzeni, 1/25000 ve 1/5000 ölçekli nazım imar planı değişikliği görüşüldü. Madde oy birliği ile kabul edildi. 

10 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?