Reklamı Kapat

Kız Çocuklarının Eli Kalem Tutacak!

AK Parti Kocaeli Milletvekili, TBMM Dışişleri Komisyonu ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Radiye Sezer Katırcıoğlu, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü dolayısıyla açıklamada bulundu.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bugün 11 Ekim Kız Çocukları Günü. Bu anlamlı gün, kız çocuklar için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günüdür. Bugününamacı; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlanmasıdır. Medeniyetimiz her dönemde kız çocuklarını yücelten bir kültür, ilim ve irfan anlayışıyla bu değeri günümüze taşımıştır.

Her birimiz kız çocuklarının diri diri gömülmesini yasaklayan ve ortadan kaldıran, bir inancın mensuplarıyız. Yine öyle bir inancın mensuplarıyız ki ikram edilecekse ilk önce kız çocuklarından başlayın diyen ve yine kuşu ölen bir çocuğa taziyeye giden bir peygamberin ümmetiyiz.

AYRIMCILIK VE ŞİDDET İNSANLIK DIŞIDIR

Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi “Kız çocuklarına ve kadınlara yönelik her türlü ayrımcılık ve şiddet cahiliye adeti olduğu kadar insanlık dışıdır. Kim ki kadına yönelik ayrımcılığı, şiddeti bir adet olarak lanse ediyorsa, kızlara ve kadınlara yönelik insanlık dışı ayrımı gösteriyorsa, o insanlıktan nasibini almamıştır."

ÇATIŞMA BÖLGELERİNDE12.000’DEN FAZLA ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Bu seneki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne sunulan ‘’Çocuklar ve Silahlı Çatışma’’ başlıklı rapora göre, 2018 yılında çatışma bölgelerinde bulunan çocuklara karşı işlenen ağır ihlal sayısı, rapora konu olan 20 ülkede (Afganistan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Kolombiya, Kongo Cumhuriyeti, Irak, Filistin, İsrail, Lübnan, Libya, Mali, Myanmar, Somali, Güney Sudan, Sudan, Suriye, Yemen, Hindistan, Nijerya, Filipinler ve Tayland) 24.000’ e ulaşmıştır. Dünya genelindeki çatışma bölgelerinde geçtiğimiz yıl 12.000’den fazla çocuk öldürülmüş ya da yaralanmıştır.

20 BİN ÇOCUĞUN HESABI SORULACAKTIR

Barış Pınarı Harekatının başladığı bugünlerde; hain terör örgütleri tarafından 35 yılda dağa kaçırılan 20 bin çocuğun hesabı sorulacaktır. Hiçbir anne-babanın ahı terör örgütlerinin yanına kalmayacaktır. Kız çocuklarımız teröre bulaştırılamayacak, Öğretmen, Mühendis, Hemşire, Doktor olacak ülkemin dört bir köşesinde vatanımıza hizmet edecektir.

Hükümetimizin bu kararlılığı ile aileleri ile konuşarak bugüne kadar 400 çocuk dağdan indirilmiştir. 12-13 yaşlarında okul önlerinden 2014 yılında 5.500, 2018 yılına gelindiğinde ise sadece 95 çocuk dağa kaçırılmıştır. 2013-2016 yılları arasında teslim olan bölücü terör örgütü üyelerinden 1949’u 15-17 yaş arası çocuklardır. Bölücü terör örgütü tarafından markete giderken kaçırılan, ailesi tehdit edilerek dağa götürülen, uyuşturucu madde bağımlısı yapılarak dağa kaçırılan çocuklardan 10 yaşındakine cephanelik nöbeti tutturacak kadar alçalmıştır terör örgütleri. Bu çerçevede; terörle mücadele de toplumun her bir ferdine ayrı ayrı büyük iş düşmektedir. 37 gündür, Diyarbakır’da Annelerin, evlat nöbetlerinde tarifi imkânsız acılara şahit oluyoruz. Diyarbakır’da başlayan sessiz çığlık, bugün güçlü bir sese dönüşmüştür. Bu duruş ve cesaret, terör örgütlerine ve onun siyasi uzantılarına karşı onurlu annelerin başkaldırısıdır. "Tarih, Diyarbakır'daki anneleri ve teröre meydan okuyan direnişlerini saygıyla yazacaktır.”

GELECEĞİN GÜÇLÜ KADINLARINI YETİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

“Kız Çocuklarının Eli Artık Silah Değil, Kalem Tutacak” Toplumun tüm kesimleri ortak bir ses ve büyük bir kararlılıkla kız çocuklarımızın eğitime yönlendirilmesindeortak bir duruş sergilemelidir. Biz Hükümet olarak geleceğin güçlü kadınlarını yetiştirmeye, bu yönde sosyal politikalar geliştirmeye devam edeceğiz".Kız Çocuklarımıza karşı ayrımcılığın önlenmesi, insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarının sağlanması için tüm Partilerin ittifakı ve ortak kararı ile kurulan “Çocuk Hakları Alt Komisyonu” olarak bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerini TBMM çatısı altında yakından takip edeceğiz. Çocuk Hakları Alt Komisyonu olarak her zaman terör mağduru olan çocuklarımızın yanında olup, eli kanlı terör örgütleriyle geçmişte olduğu gibi her daim azim ve kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kız Çocuklarının eğitime yönlendirilmesinin de yakından takipçisi olacağız.

TOPLUMU ÇAĞDAŞ MEDENİYETLER SEVİYESİNİN ÜSTÜNE ÇIKARACAK OLAN SİZLERSİNİZ

Sevgili kızlarımız unutmayın ki inanç ve değerlerimizden taviz vermeden içinde yaşadığımız toplumu çağdaş medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracak olan sizlersiniz. Bu da yalnızca eğitimle mümkün olacaktır.11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü'nü en kalbi duygularımla kutluyor, Türkiye'nin ve dünyanın tüm kız çocukları için yeni umutlar getirmesini temenni ediyorum."

11 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?