Reklamı Kapat

Kocaeli Karadeniz'dir...!

Talha Kös'ün Makalesi...

Büyütmek için resme tıklayın

Mesela yerel seçimlerde ve genel seçimlerde Kocaeli ile ilgili Karadeniz’e dair bir vizyon ortaya konulmaması çok ilginçtir. Tabi yoğun nüfusun körfezin etrafında toplanması, ilginin Karadeniz’e yönelmesinde negatif bir unsurdur.

Kocaeli gerçekten dünyanın sayılı kentlerinden birisi. Bugün Karadeniz ve Marmara olmak üzere iki denizde kıyısı olan, bir yanda Kartepe diğer yanda Sapanca gibi eşsiz doğal güzelliklere sahip bir kente sahibiz.

İstanbul artık şişti, İstanbul’a 3 köprü daha yapılsa yine aynı problemleri yaşamaya devam edecektir.

Bugün uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapan İstanbul artık yatak kapasitesi ve turizm açısından, özellikle kongre turizmi açısından oluşan taleplere cevap veremez hale gelmiştir.

Köprü tamamlandı. Şimdi Kuzey Marmara Otoyolunun devreye alınmasıyla Kocaeli ile İstanbul tam anlamıyla birleşecektir.
Bu birleşme sonucunda;

Kocaeli bugüne kadar olduğu gibi, İstanbul’un çöplüğü mü olacak yoksa ortağı mı olacak bu bize bağlıdır.

Karadeniz’de 70 km kıyı şeridine sahibiz. Ve bu kıyılarımızla alakalı, yeni bir vizyon ortaya koymalıyız.

Kent olarak büyük bir hazineye sahibiz. Son derece bakir arazi rezervlerine sahip olduğumuz Kandıra ilçemizin sınırları içindeki kıyılarımız, bir hazine değerinde ve İstanbul ile komşu bir ilçe.

Benim önerim bu bölgemizin, kongre, sağlık ve fuar turizmi çerçevesinde planlanması ve yeni bir Kocaeli vizyonuyla, ülkemize katma değer sağlayacak, ulusal ve uluslararası yatırımcıların ilgi odağı olacak büyük bir hamlenin başlatılmasıdır.

Kısaca bu konuda neler yapılabilir naçizane tavsiyelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Önümüzdeki seçimde, bu meselenin tüm siyasi partilerin genel merkez düzeyinde vaatleri arasında yer almasını sağlayacak çalışmalar başlatılmalı. Bu konuda STK’lar ve yerel medya aktif rol alabilir.
11 Üye ülkeden oluşan, Karadeniz havzasındaki ülkelerin ekonomik işbirliğini amaçlayan ve uluslararası bir kuruluş olan KEİ (Karadeniz Ekonomik İşbirliği) bu vizyona dâhil edilip bu bölgenin, birliğin merkezi olması yönünde lobi çalışmaları yapılabilir.
Kültür ve Turizm Bakanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, Kandıra Belediye Başkanı, Kocaeli milletvekilleri, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı ve Cumhurbaşkanının katılımıyla, bir zirve yaparak bu işe başlayabilir.
Bu konuda Büyükşehir Belediyesi ve KOTO lokomotif kurumlar olabilir.
70 km kıyı bandımız turizm planlamasına girer ve burada yatırım teşvikleri sağlandıktan sonra tanıtım çalışmaları hızlandırılabilir.
Özellikle Kongre turizminde talebe cevap veremeyen, İstanbul’a gelen turizm potansiyeli ile entegre olmamızı sağlayacak, 3. Köprüye bağlanacak olan Kuzey Marmara Otoyolu’nun, öne alınması sağlanabilir.
Sonuç:

Yapılacak dev turizm yatırımlarıyla Kocaeli’nde inşaat sektörü şahlanır.

On binlerce gencimize iş imkânı doğar.

(KEİ) Karadeniz Ekonomik İşbirliği ’de projeye dâhil edilebilirse Kocaeli uluslararası bir kent haline gelir.

Elde edilecek gelirler kentteki tüm yatırımları etkiler ve standartlar fevkalade yükselir.

Ülke turizmine katma değer sağlanır.

Değerli hemşerilerim, saygıdeğer büyüklerim; ben uzun yıllardır düşündüğüm bir hayalimi, buradan özetlemeye çalıştım. Bizimkisi sadece bir öneri. Bu mesele konuşulur, tartışılır, üzerine kongreler yapılabilir v.s

Ülke olarak sıkıntılı bir süreçten geçtiğimiz şu günlerde, bu konu zihinlere biraz uzak gelebilir.

Ben Aziz Milletimizin Üstün Ferasetiyle, bu zorlu günlerin aşılıp, böylesine heyecanlı projelerin tartışılacağı günlerin çok uzak olmadığına inanıyorum.

Kentimizde 70 km lik bir sahil bandına sahip olduğumuz hırçın Karadeniz’imizi, ülkemize ve Kocaeli’mize yeni bir cazibe merkezi olarak kazandırabiliriz.

Zira Kocaeli Karadeniz’dir.

Her Yönüyle!!

04 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?