Reklamı Kapat

Cumhur İttifakı İçki Ruhsatına Neden Ret Verdiklerini Açıkladı!

Kocaeli’nde günlerdir tartışılan içki ruhsatı ile ilgili söz alan Ak Partili meclis Üyesi Şener İnce, “Halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtiriz” ifadelerini kullandı.  

Serkan  ÜLDEŞ
Serkan ÜLDEŞ Tüm Haberleri

Kocaeli’nin gündemi olan içki ruhsatı tartışmaları ile ilgili Ak Partili meclis Üyesi Şener İnce neden ret verdiklerini anlattı. İnce, “Bizler Cumhur ittifakı grubu olarak halkımızın bize tevdi ettiği denetim vazifemizi; İzmit halkımızın yararına olan her hizmeti destekleyeceğimizi, zararına olanları da engelleyeceğimizi taahhüt ettik. Bu meyanda meclis üyelerimiz farklı gruplara ayrılarak defaatle bahsi konulu mekanlarda yaşayan halkımıza bizzat giderek sorduk, araştırdık. Halkımızın büyük bir çoğunluğunun bu konuda huzursuz olduğuna ve kesinlikle istemediklerine şahit olduk.   Bu bilgilerin ışığında halkımızın düşüncesi bizim düşüncemizdir diyerek gündemin 12. Maddesine red oyu vereceğimizi belirtiriz” ifadelerini kullandı.

KASAP ET KOYUN CAN DERDİNDE

Çevre – Sağlık ve İmar Komisyonlarının 30.10.2019 tarihli raporu ve Meclis gündemimizin 12-ç maddesi hakkında grubum adına söz almış bulunuyor, tüm meclisimizi hürmet ve muhabbet ile selamlıyorum. Öyle bir meclis gündemi olmuş ki tevafuk mu tesadüf mü bilemedim? Adeta ; kasap et derdinde koyun can derdinde.

KAMUOYU İÇKİ RUHSATINA KİTLENDİ

12. maddemiz içkili mekanlara ruhsat verilmesi talebi, 14. Maddemiz gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutmaya yönelik önleyici tedbirlerin alınması. İşin bir diğer ilginç tarafı da benim de içinde bulunduğum Eğitim – Gençlik ve Spor komisyonunda 14. Madde (kötü alışkanlıklar için alınacak tedbirler) araştırılıp, tartışılıp, gençlerimizin, İzmit’imizin, halkımızın yararına son derece verimli çalışmalar yapılırken bu çalışmalar hiç gündem olmadı, konuşulmadı. İki aydır sanki başka hiç önemli bir konu yokmuşçasına Kamuoyu içkili yer ruhsatına kilitlendi.

KAMUSAL VİCDAN ÖNEMLİDİR

Kişisel tercihler, hak ve özgürlükler elbette ki dokunulmazdır. Dokunulmaz kalması için kişilerin de yerine getirilmesi gereken sorumlulukları vardır. Kişisel haklar uygulanırken başkalarının haklarına tecavüz ediyor ise bu hak, hak olmaktan çıkar. Kamusal hukuk ne kadar önemli ise kamusal vicdan da bir o kadar önemlidir. Polis teşkilatımız kamusal hukuk kurallarını uygular ve düzenler. Lakin Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün girişindeki levha çok manidardır.

İKİNCİ-ÜÇÜNCÜ KİŞİLERE ZARAR VERME HAKKINA SAHİP DEĞİLDİR

Yani kamusal hukuk kadar kamusal vicdan da yadsınamaz bir gerçektir. Anayasamızın 12. Maddesi  “Herkes kişiliğine bağlı dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir. “ Temel hak ve hürriyetler kişinin ailesine, diğer kişilere ve topluma karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder. “ der. Elbette biz hiç kimsenin kişisel  tercihine, eğlencesine, yemesine, içmesine, giyimine kuşamına karışma hakkına sahip değiliz. Lakin Anayasamıza göre hiç kimse de, kişisel tercihini kullanırken ikinci- üçüncü kişilere zarar verme hakkına da sahip değildir.

BELİRLİ SORUMLULUKLAR YÜKLÜYOR

Zira; yine Anayasamızın 2. Maddesi Devletimize  “Halkın huzur, refah ve mutluluk içinde yaşamasını sağlama görevi veriyor. “5393 sayılı Belediye kanununun Belediye görev ve sorumlulukları 15. Madde O bendi de  “Gayri Sıhhi iş yerlerini, eğlence yerlerini, halk sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek kentin belirli yerlerine toplama sorumluluğu yüklüyor. Ve konumuzun en bağlayıcı amil’i diyebileceğimiz Anayasamızın 58. Maddesi  “Devlet gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, kumar vb. kötü alışkanlıklardan korumak için gerekli tedbirleri alır “ diyor.

YARALAMA VE ÖLÜMLÜ OLAYLAR VAR

Sağlık Bakanlığı ve Yeşilay’ın 2019 verilerine göre alkole başlama yaşı 11’e , uyuşturucuya başlama yaşı 12’ye düşmüşken Dünya Sağlık örgütü verilerine göre; Cinayetlerin %85’i Tecavüzlerin % 50’si Toplumsal Şiddet olaylarının % 50’siTrafik kazalarının % 60’ı Kadına şiddet olaylarının % 70’i Boşanmaların % 80’i Aile içi şiddetin % 70’i alkollü iken işlendiği aleni bir şekilde ortada iken Yerelde Emniyet Müdürlüğümüzden aldığımız kayıtlı verilere göre 2019 yılında 10 aylık süreç içinde Barlar Sokağında 107 suç unsuru teşkil eden ki; içinde yaralanma ve ölümlerin de olduğu olaylar tespit edilmiştir.

 

05 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Serkan Üldeş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?