Reklamı Kapat

Alkollü Hayal Kahvesi’ne Göz Yumuyorsunuz!

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, içki ruhsatının Ak Parti-MHP’li meclis üyeleri tarafından ret edilmesine Hayal Kahvesini örnek göstererek cevap verdi. Hürriyet; “İsim vereceğim Hayal Kahvesi yıllardır ruhsatsız çalışıyor. Ruhsatsız nasıl işliyor arkadaşlar? Alkollü Hayal Kahvesi’ne, göz yumuyorsunuz” dedi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İçki ruhsatı tartışmalarına Hayal Kahvesi damga vurdu. İzmit Belediyesi Meclis toplantısında üç mahalleye içki ruhsatı verilmesi Ak Parti ve MHP’li meclis üyelerinin kararı ile ret edildi. Belediye Başkanı Hürriyet ise Hayal Kahvesini örnek gösterdi. Hürriyet; “Hayal Kahvesi yıllardır ruhsatsız nasıl işliyor arkadaşlar? Nasıl göz yumuyorsunuz? Bakın orada ruhsat yok. Kanuna aykırı, eğlence ve alkol var. Ve siz göz yumuyorsunuz. Neden böyle yapıyorsunuz?” dedi.

BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU

“Gücünü kullanarak, torpille istismarla iş yapan ve görmezden gelinen bir işletme var. Bu konuda daha hakkaniyetli, kent yönetimini bypass etmeden ruhsat verelim. Biz denetleyelim. Haklı gerekçeniz olsa eyvallah. Ama açıklamalarınızla, göz yumduklarınızla bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtiyorsunuz.”

VATANDAŞ TALEP EDİYOR

Biz bu taleplere tek başımıza olur ya da olmaz demiyoruz. Vatandaş talep ediyor konu meclise geliyor. Biz talep etmiyoruz. 3 işletme her şeyini kanunen yapmış. Emniyetten raporlar alınmış. Hiçbir sıkıntı yok. Ruhsat almak istiyor. Bunun kararını ancak ve ancak meclisimiz verebilir. Biz bu talebi bu sebeple meclise getiriyoruz. Bu tartışılacak. Herkesin farklı görüşleri olabilir. Trakya, İzmir, Ege, Akdeniz, Eskişehir… Bu bölgelerde alkol ruhsatıyla ilgili sıkıntı çıkarılmıyor. Asayiş olayları bakımından Kocaeli ile karşılaştıralım. Rakamları görelim.

BÜYÜKAKIN’IN RUHSAT AÇIKLAMASINI OKUDU

Sayın Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir beyin bir soru üzerine verdiği bir yanıt var, ‘Bu iş yerlerinin ruhsat başvurusu mekan yapıldıktan sonra yapılıyor. Sonra ruhsat isteniyor. Bu bana göre yanlış. Burada mekan yapılmadan başvuru süreci olmalı. Fakat bu onların hatası değil. Meseleye gelirsek, tramvay nedeniyle mekanları yıkılan ki işletmeci var. Bunlar yen mekan yapmışlar. Tüm prosedürler de hayata geçirmişler. Şimdi izin istiyorlar. İzin verilmezse adamların yaptığı gidecek. Burada hukuken bu kişilerin mekanı açmak istediği yer uygunsa, onay verilir. Bunlar da kanunda belli. Bunlar objektif kurallar. Eğer uyuyorsa, kimin diye soramayız. Kimin diye sorarsak, kurallar şahsa göre uygulanıyor demektir. Burada buna bakılmalı. Ama prosedür de düzeltilmeli. Ön izin sürecinde adama yapabilirsin ya da yapamazsın demeli.’

05 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?