Reklamı Kapat

SANTEK 2019 Kapılarını Açtı!

TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK) kapılarını ziyaretçilerine açtı

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

6’ncı Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı (SANTEK), dün Uluslararası Fuar Merkezi’nde TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in katılımıyla düzenlenen törenle kapılarını açtı. TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. tarafından Kocaeli Sanayi Odası (KSO), Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) işbirliğinde; Kocaeli Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İzmit Belediyesi, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle düzenlenen SANTEK 2019, 6-9 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayacak.

111 FİRMA STANT AÇTI

Fuarda Savunma ve Savunma Yan Sanayi, Otomotiv ve Otomotiv Yan Sanayi, Enerji, Elektrik Elektronik ve Otomasyon, Robotik Otomasyon, Üretim Makineleri ve İmalat Endüstrisi, Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller, Kaynak Teknolojileri, Liman Tersane ve Gemi Sanayi, Lojistik, Kimya Sanayi, İstifleme Teknolojileri gibi alanlarda faaliyet gösteren 111 firma fuar kapsamında stant açtı.

YOĞUN KATILIM

Sanayi ve teknolojinin buluştuğu fuara; TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Ahmet Cevdet Kaplan, Askeri Fabrikalar Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Ali Mazak, Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Refik Levent Tezcan, Deniz Hava Üs Komutanı Tuğamiral Alper Yeniel, MSB Genel Müdür Yardımcısı Tuğamiral Mehmet Sarı, İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdinç Yetgin, Denizaltı Filosu Komutanı Tuğamiral Hasan Çankaya, Gölcük Tersanesi Komutanı Tuğamiral Aydın Eken, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Donanma Komutanı Koramiral Ercüment Tatlıoğlu, Deniz Öğretim ve Eğitim Komutanı Tuğamiral Yalçın Payal, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Saadettin Hülagü, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Osman Aslan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. Teknoloji Transfer Ofisi Yöneticisi Deniz Yayla, TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, KSO Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Talip Kuriş, KTO Başkanı Recep Öztürk, Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, Deniz Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Can Özgülenç, DTO Yönetim Kurulu Üyesi Bilgin İşler, Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Mehmet Ali Arslan, kaymakamlar, belediye başkanları ve davetliler katıldı.

“175 İŞ İNSANI MİSAFİRİMİZ VAR”

Fuarın açılış konuşmasını yapan TÜYAP Anadolu Fuarları A.Ş. Genel Müdürü Cihat Alagöz, “Ortaya konan vizyonu daha da yükseğe çıkarmak amacıyla fuarımızı düzenledik. KSO Başkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Burada ortaya çıkan bu eser, birlik ve beraberlik içerisinde Kocaeli’ nin neler ortaya çıkarabileceğinin göstergesidir. Bugün kapısını açacak olan fuarımız savunma sanayiine hizmet verme adaylığı içerisinde olan en gözde temsilcilerimize ev sahipliği yapmaktadır. Para üretilen yerde değil, vitrinin olduğu yerde kalıyor. Fuarımızda bu yıl geçmiş yıllara nazaran çok fazla yabancı firmalara ev sahipliği yapıyoruz. 175 iş insanı misafirimiz olacak. Fuarımız hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

35 BİN ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Bu sene 111 katılımcı firmamız var. 56 tanesi diğer illerden geliyor. 35 bin ziyaretçi bekliyoruz. Buradaki hedefimiz inşallah Kocaeli ekonomimize, turizmimize daha fazla katkı sağlamak. Fuara katılan savunma sanayi firmalarından 4 tanesi (ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ ve STM) dünyanın en büyük 100 savunma şirketi. Bu katılım savunma sanayine tedarikçi olmak isteyen firmalarımız için önemli bir fırsat. Yurt dışından ithal edilen savunma sanayi ürünlerinin yerli teminine ilişkin ikili iş görüşmeleri ile işbirliği kurabilme fırsatı. Şu an 400’ün üzerinde ikili iş görüşmesi başvurusu.  Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (TGB) yöneticileri, Bu bölgelerde faaliyet gösteren Ar-Ge firmaları ve akademisyenleri bir araya getirerek, yeni ve ileri teknolojilerle mal ve hizmet üretmek isteyen girişimcileri buluşturacağız” dedi.

FESTİVAL VE FUARLARIN MERKEZİ ADAYI

Ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Kocaeli güçlü bir şehir. Emin adımlarla ve güçlü bir şekilde geleceğe doğru yürüyoruz. Teknolojik bölgelerimize, Bilişim Vadisi’ne baktığımızda ekonomi başkenti olma idealini gerçekleştirme hedefi ile inanılmaz bir şehirdir. Kocaeli her sektörde başarılı bir şekilde ilerlemektedir. Fuarların ve festivallerin merkezi olmaya aday bir şehirdir. Bu toplantının şehrimize hayrılar getirmesini temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

HIZLI BİR GELİŞİME GEBE

TC Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayinde geliştirilen teknolojiler, sivil alanda da yayılmıştır. Bu tür fuarlar, hem kabiliyetlerimizi görmek, birbirimizi tanımak ve savunma sanayisinin kabiliyetlerini görürken bir anlamda da ihracat potansiyelimizi harekete geçirmek açısından önemlidir. Bunun çok daha hızlı bir gelişime gebe olduğunu biliyoruz. Artık Türkiye bu anlamda bir eşik atlama seviyesine gelmiştir” şeklinde konuştu.

SAVUNMA SANAYİ KABİLİYETİ ÖNEMLİ

Demir devamında, “Bu bölgede yoğunlaşmış sanayi bölgesinin o eşiği atlamak ile ilgili dinamik yapması bizim temennimiz. Artık dijital dünyaya geçtiğimiz akıllı sistemlerin oluşturulduğu bu dönemde yeni teknolojilerle donanmış buradan çıkan şirketlerin dünya vitrininde boy göstermesi bizleri mutlu edecektir. Sanayicilerimizin hedeflerinin ne olduğu, o hedefleri ne kadar yukarı çıkarabileceğimiz sizlerin çalışmalarıyla belirlenecektir. Savunma sanayi olarak bu anlamda KOBİ’lerin harekete geçirilmesi çeşitli kolaylıkların uygulanması ve kabiliyetlerin arttırılması için önemli” ifadelerine yer verdi.

DIŞ TİCARETİN YÜZDE 17’Sİ KOCAELİ’DEN

Son olarak Vali Hüseyin Aksoy ise, “Kocaeli 110 bini aşan çalışanıyla güçlü bir kent. Türkiye’de tüketilen sanayi enerji payın baktığımızda yüzde 9 oranı ile Kocaeli ilk sırada yer almaktadır. Türkiye’nin dış ticaretinin yüzde 17’si Kocaeli ile gerçekleşmektedir. Böylesine önemli bir kentte sanayi fuarı ile yapılacak çalışmalar daha iyi konuma gelecektir. Kocaeli sanayinin kalbinin attığı yer, bu fuarda sanayi ve teknolojinin, üreticilerin ve tüketicilerin buluşturulması ekonomimiz adına büyük önem taşıyor. Organizasyonda büyük katkısı bulunan, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”  sözlerine yer verdi.

06 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?