Reklamı Kapat

Sanayi Kuruluşları Ortadan Kalkacak

Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan Plan Bütçe Görüşmeleri toplantısında Sanayi Bakanlığı görüşmeleri yapılırken Sanayi ile ilgili sorunlara değindi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

SANAYİYE İLAÇ DEĞİL AMELİYAT LAZIM

Tahsin Tarhan, "Özellikle bugün sanayinin durumu gerçekten vahim. Türkiyede en büyük sorun yoksulluk ve işsizlik. Eğer biz Türkiyede işsizliği çözeceksek öncelikli olarak sanayide yeni bir hikâye yazmamız gerekiyor. Siz hep ilaç veriyorsunuz artık Türkiyede üretimi arttık için sanayiyi ameliyat etmek gerekir diye düşünüyorum.

SANAYİ KURULUŞLARI ÜLKEYİ TERK EDİYOR

Şöyle bir son dönemlerde sanayi kuruluşlarına baktığınız zaman Türkiyedeki sanayi yatırımları tek tek ya Bulgaristana ya Romanyaya ya da Polonyaya gidiyorlar. Türkiyenin en büyük sanayi kuruluşları Türkiyeden gidiyor. Siz sürekli teşvik açıklıyorsunuz ve finansmana ulaşım diye bazen ucuz krediler diye Twitterdan açıklamalar yapıyorsunuz. Üreticinin sanayicinin teşvike ve finansmana erişimi yani sadece ucuz paraya ihtiyacı yok. Üreticinin en büyük sıkıntısı girdi maliyetlerinin artması yani enerjinin artması. Bu duruma çare bulunmaz ise yarın çok geç olacaktır

YERLİ OTOMOBİL ORTADA YOK HEDEF YERLİ TREN

Türkiye'nin millî gururunu bedavaya 50 milyon dolara yatırım karşılığı birilerine peşkeş çektiniz sonra da çıkıp diyorsunuz ki Millî otomobil yapacağız yerli otomobil yapacağız. Şimdi bir de bugün açıkladınız: Yerli tren 2023'te yollarda olacak.mevcut üretime mevcut sanayiye bir bakın sektörel bazda tekstil çökmüş kimya her gün geri gidiyor otomobil her gün düşüşte. Öncelikli olarak Türkiyede şu mevcut sanayiyi ayağa kaldırmamız lazım önce böyle bir hikâye yazmamız lazım sonra da hedeflerimizi koymamız lazım. 10 sene önce hedef koydunuz yerli otomobil yapacağız diye. 10 senedir ortada bir şey yok. Şimdi yerli tren yapacağız diyorsunuz." ifadelerini kullandı.

27 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?