Reklamı Kapat

Danıştay, Nöbet Eylemini Haklı Buldu!

ASM çalışanlarının hafta sonu nöbete gitmemelerine ilişkin görülen davada Danıştay, çalışanları haklı buldu. TSS Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ise “Çalışanların kararlığı ve sendikalar ile birlikte hareket etmeleri başarıyı getirmiştir” dedi

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarına hafta sonu nöbet yazılmaktaydı. Yapılan uygulamanın için sendikalar cumartesi ve pazar günü nöbete gitmeme kararı almıştı. İdare ise yaptığı denetimlerde nöbete gitmeyen görevliler hakkında tutanak düzenlemiş ve savunmaları alınan çalışanlara ceza vermişti. Türk Sağlık Sen olarak birçok ilde konuyu idari yargıya taşıdık. Yüksek yargı organı Danıştay ise bu konuda son noktayı koydu.

‘MAHKEME RET KARARINDA ISRAR ETTİ’

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, “İdare tarafından İstanbul Güngören ve Maltepe ilçelerinde Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanı olarak görev yapan sendika üyelerimize 20 ihtar puanı ceza verilmesi nedeniyle sendikamız tarafından dava açılmıştı. Davayı görüşen İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nin cezanın iptali yönündeki talebimizi reddetmesi üzerine Danıştay söz konusu kararın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle bozma kararı vermiş ve yeni bir karar vermek üzere idare mahkemesine geri göndermişti. Fakat İstanbul 13. İdare Mahkemesi ret kararında ısrar ederek bozma kararına uymayarak yeni bir ret kararı vermişti” dedi.

‘11. MADDE KORUNMALI’

Sözlerini sürdüren Çeker, “Israr kararının tarafımızca temyizi üzerine Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu verdiği kararda örgütlenme özgürlüğüne dikkat çekerek ‘Sendikalar tarafından, ekonomik, sosyal ve mesleki hak ve çıkarların ve bu kapsamda özlük ve parasal haklarının çalışma koşullarının korunması, iyileştirilmesi, geliştirilmesi bu konulara dikkat çekilmesi ve kamuoyu oluşturulmasının sağlanması amacıyla aldıkları kararlar uyarınca kamu görevlilerinin toplantı, gösteri ve iş bırakma eylemlerine katılmalarında demokratik bir toplumda sakınca bulunmadığı; anılan eylemlerin AİHS 11. Maddesi kapsamında korunması gerektiği açıktır’ denildi” diye konuştu.

‘UZUN SOLUKLU BİR EYLEM’

Mahkemenin işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığına karar verdiğini hatırlatan Çeker, “Davanın reddi yolundaki ısrar kararında hukuki isabet bulunmadı. Temyiz istemin kabulüne ceza ile ilgili yerel mahkeme kararının bozulmasına hükmedildi. Haksız düzenleme ile usulsüz bir şekilde yazılan nöbete gitmeme eylemi cumhuriyet tarihimizin en uzun soluklu memur eylemidir. Nöbet eylemlerinde gösterilen kararlılık ve tutarlılık hukuki mücadeleye de yansımıştır. Uzun süren yargılamalar sonucu Yüce Türk Yargısı da Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarını haklı bulmuştur. ASM çalışanlarının kararlığı ve sendikalar ile birlikte hareket etmeleri başarıyı da getirmiştir. Sendika olarak hak arama mücadelesinde geçmişte olduğu gibi bundan sonrada üyelerimizin ve sağlık çalışanlarının yanındayız” dedi. 

30 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?