Reklamı Kapat

Deprem Çalıştayı’na Deprem Bilimci Çağrılmadı!

İBB’nin 2-3 Aralık’taki ‘İstanbul Deprem Çalıştayı’na deprem bilimci Kocaeli Üniversitesi Öğretim görevlisi Prof. Dr. Şerif Barış konuşmacı olarak çağrılmadı. Çalıştaya konuşmacı olarak çağrılmayan bilim insanları sert tepki gösterdi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) düzenleyeceği “İstanbul Deprem Çalıştayı” bilim dünyasında deprem yarattı. Çalıştay’da, Birleşmiş Milletler Afet Risklerinin Azaltılması Ofisi (UNDRR) tarafından afete dirençli şehirler oluşturmak için önerilen 10 temel prensibin ele alınacağı ve 6 tematik başlık altında oturumlar yapılacağı duyurulurken, çalıştaya konuşmacı olarak davet edilmeyen bazı bilim insanları ise bu duruma tepki gösterdiler.

“DEVLETE, MİLLETE KÜSLÜK OLMAZ”

  Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Şerif Barış da, çalıştaya konuşmacı olarak davet edilmediğini belirterek; “Kırgın değil ancak üzgünüm. Bazı şeyler tercih meselesiydi. ancak afet eğitimi konusunda en kapsamlı çalışan kişiyim. Arkadaşlar belli politika ve düşünce ile hareket etmiş olabilir. Devlete, millete küslük olmaz. Deprem konusunda hem Marmara, hem İstanbul’u çalışan biri olarak davet edilmemek üzücü” diye konuştu.

AKSİNE ÇALIŞTAY’A DAVET EDİLMİŞTİR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çalıştay’a katılacak isimlerin, “uluslararası bilimsel çalıştaylarda uygulanan yöntemlerle” belirlendiği belirtildi. Açıklamada, “Hiçbir uzman dışarıda tutulmamış, aksine Çalıştay’a davet edilmiştir. Katılım noktasında inisiyatif, uzmanların kararıdır” denildi.

30 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?