Reklamı Kapat

Murat Sancak; “Kandıra İçin Yeterli İnceleme Şuan Yok”

Kandıra’ya kurulacak çöp tesisi ile ilgili Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Sancak “Gebze tam doğru yer ancak Kandıra için bunu söyleyemeyiz. Çünkü Kandıra’da  detaylı bir çalışma yapılmadı. Kandıra için yeterli inceleme şuan yok” ifadelerini kullandı.

Ahmet Akçaalan
Ahmet Akçaalan Tüm Haberleri

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın “çöp tesisi Kandıra kurulacak” açıklaması ilçede infial uyandırdı. 2 bin civarında bölge sakini; “Kandıra çöp depolama tesisi istemiyor” mesajı verdi. Bugün ise Kandıralılar belediye binası önünde toplanarak eylem yaptı.

ÇEVRE ODA BAŞKANI İLK DEFA AÇIKLADI

Kandıra’ya kurulacak tesis yeri hakkında Bugün Kocaeli Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Akçaalan, Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Sancak ile görüştü. Sancak, tesis yeri ile ilgili çok önemli değerlendirmelerde bulundu.

KAOB NELER YAPTI AÇIKLAYACAĞIZ

Kocaeli Büyükşehir Belediye ile Kocaeli Akademik Odalar Birliği olarak süreçte görüşmeler ve toplantılar yaptıklarını belirten Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Sancak, “Odalar birliği olarak görüşmeler yaptık. Pazartesi günü yine bir toplantı yaptık. Sürecin nasıl ilerlediği dair bir açıklama bugün ve yarın yapılacaktır. Bir ara karar açıklaması gibi duyuru yapacağız. Kocaeli Akademik Odalar Birliği olarak neler yaptık bilgilendireceğiz. Ara raporunun ardından tekrar daha sonra kendi kararımızı açıklayacağız” dedi.

GEBZE EN UYGUN OLAN YER

Gebze’ye yapılacak yerin teknik ve çevre denetimlerine göre en uygun yer olduğunu vurgulayan Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Sancak, “Kocaeli Akademik Odalar Birliği olarak farklı yerler önümüze geldi. Bu yerler arasında belirtmek isterim ki Gebze en uygun yerdi. Bu tesis elzem ve mutlaka yapılması gerekiyor. Zorunlu olarak düşünmelisiniz. Gebze’de ki alan çevre ve su açısından en doğru yer. Gelişim açık” ifadelerini kullandı.

KANDIRA İÇİN YETERLİ TEKNİK İNCELEME YOK

Diğer taraftan Kandıra’ya kurulacak ikinci çöp tesisi için değerlendirmelerde bulunan Çevre Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Sancak, “Kandıra için yeterli teknik inceleme şuan yok” diyerek dikkat çeken bir cümle kullandı;

KANDIRA’DA DETAYLI ÇALIŞMA YAPILMADI

“Kandıra bölgesinde seçilen yer için bizim net bir kararımız olmadı. Yerin olduğu bölgede kara yolları yol çalışması sebepli Kara Yollarının bu yere izin alınamayacağını düşünüyorduk. Kandıra’ya yapılacak yeri çevresel olarak çok fazla inceleyemedik. Gebze tam doğru yer ancak Kandıra için bunu söyleyemeyiz. Çünkü Kandıra’da  detaylı bir çalışma yapılmadı. Olur olmaz diyemem. Kandıra için yeterli teknik inceleme şuan için yok. Ara rapordan sonra detaylı çalışma yapacağız. Bilgi kirliliğini ortadan kaldırılması lazım. Durum budur”

# ÇÖP TESİSİ KANDIRA İLE İLİŞKİLİ:

22 Ocak 2020 - Siyaset

Muhabir Ahmet Akçaalan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?