Reklamı Kapat

DSP'den Çöp Tesisi Açıklaması

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu Kandıra'ya yapılacağı açıklanan çöp tesisiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Biz DSP olarak her zaman bu kent için yapılan her doğrunun yanında olacağız. Kimin yaptığına değil, kente olan hizmetin halkın yararına olup olmadığına bakacağız" dedi. 

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri

DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, il binasında gerçekleştrdiği basın açıklamasında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Dedeoğlu'nun ilk gündem maddesi Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın Kandıra'ya yapılacağını açıkladığ çöp tesisi vardı. Bu meselenin siyaset üstü bir mesele olduğunu belirten Dedeoğlu, "Kim bunu siyasi tartışmaya dönüştürürse bu kente ve kentin kazanımlarına zarar verir. İtiraz edenler bu kentin hangi meselesi için bu kadar tepki verdiniz? İzmit yıllardır bu kentin çöp yükünü taşıyor. Kentimizin büyük sorunu olan çöp tesisi konusunu bir süredir basından takip ediyorum. Çöp tesisi gündeme geldiği andan itibaren ortaya bazı bilgiler saçıldı ve tartışmalar meydana geldi.

KENTİN ÇÖP YÜKÜNÜ İZMİT TAŞIYOR

Bu mesele siyaset üstü bir hadisedir ve kim bunu siyasi tartışmaya dönüştürürse bu kente ve kentin kazanımlarına zarar verir. İtiraz edenler bu kentin hangi meselesi için bu kadar tepki verdiniz? İzmit yıllardır bu kentin çöp yükünü taşıyor. İzmit'te yaşayıp İzmit'e hizmet etmek için İzmitli seçmenlerin oyu ile seçilenler bütün bunları bildikleri halde sessiz kalacaklar, sonra da çıkıp İzmit'e Kandıra'dan daha yakın bir yerde yapılacak olan tesise Kandıra ilçemize zarar verecek diye feryat edecekler. Bu mantığı anlamak mümkün değil” şeklinde konuştu. Dedeoğlu, “Hele hele Kandıra ilçemizin birçok problemi varken sesiz kalanlar böylesi ciddi bir projenin nasıl yapılacağını tam anlamadan bunu bahane ederek kendi parti içindeki çıkarlarına alet edilmesi hiç hoş değil. Bu kentin çöplerinin bertaraf edileceği bir tesise kesinlikle ihtiyacı var. Doğru yerde, doğru bir biçimde en kısa zamanda yapılmazsa yarınlarda ortaya çıkacak olan olumsuzlukların hesabını kim verecek? Konunun aslını anlamak için Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ı arayıp bu konu ile ilgili randevu istedim. Sayın Başkan randevu talebime hemen cevap verdi” diye konuştu.

“BAŞKANIN HASSASİYETİNİ GÖRDÜM”


Dedeoğlu, “Kendisi ile yaptığımız görüşmede konuyu etraflıca aktardı. Kendisine kamuoyunda yakma tesisi, bertaraf tesisi ve İZAYDAŞ’IN bahsedilen yere taşınacağıyla ilgili iddiayı sordum. Başkan, tartışılan yakma tesisi projesinin kalktığını yerine kaynağından ayrıştırılarak yapılacak tesisi anlattı ve konunun ÇED raporu sonrası hayata geçirileceğini, Bakanlığın sıfır atık projesi ile birlikte geniş bir proje olduğunu çevreye, yer üstü ve yer altı sularına zarar vermeyeceğini ifade etti. Bizlerin bu konudaki hassasiyetimizin aynısını kendisinin de gösterdiğini gördüm. Yakın zamanda kamuoyuna bu projeyi detaylıca anlatacağını aktardı” dedi.

KENT İÇİN YAPILAN DOĞRUNUN YANINDA OLACAĞIZ


Devamında Dedeoğlu, “Bu arada Kandıra ilçemizin uzunca bir zamandır hak ettiği hizmeti alamadığını kendilerine ilettim. Özellikle tarım, hayvancılık konusunda yöredekilerin desteğe ihtiyacı olduğunu, turizmin geliştirilmesi gerektiğini söyledim. Kendisi bu konuda önemli çalışmalar başlattığını ifade ettiler. Yakın bir zamanda önlem alınmaz ve gereği yapılmazsa bu kentin çöp sorunu önemli bir biçimde ortaya çıkacaktır” ifadelerini kullandı. Başkanın kararı önemli ve cesurca alınan bir karardır. Bu konu ile ilgili provokasyonlara gelmeden herkesin konuyu takip etmeleri ve bilgi sahibi olmaları gerekir. Biz DSP olarak her zaman bu kent için yapılan her doğrunun yanında olacağız. Kimin yaptığına değil, kente olan hizmetin halkın yararına olup olmadığına bakacağız" dedi. 

24 Ocak 2020 - Siyaset

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?