Reklamı Kapat

Kocaeli'de İhracata En Büyük Katkı Otomotiv Sektöründen

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu kapasite kullanım oranlarını değerlendirdi.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Merkez Bankası ve Kocaeli Sanayi Odası verilerine göre kapasite kullanım oranlarını değerlendiren KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Odamız tarafından her ay düzenli olarak açıkladığımız imalat sanayinde kapasite kullanım oranı ilimizde yüzde 70.5 ile geçen aya göre 0.5 puan gerilerken geçen yıla göre 0.5 puan arttı. Merkez Bankası tarafından yüzde 75.5 olarak açıklanan Türkiye imalat sanayinin kapasite kullanım oranı ise geçen aya göre 1.5 puan gerilerken geçen yıla göre 1.1 puan arttı" dedi.

Zeytinoğlu, "Kocaeli kapasite kullanım oranlarında geçen yıla göre gerçekleşen artışta ilimizin öncü sektörlerinden ihracatımıza da en büyük katkıyı veren otomotiv ve kimyanın yanında metal makine plastik ve kauçuk sektörlerinin katkısını görüyoruz" dedi.

Kocaeli firmalarının iç ve dış piyasadaki gelecek dönem beklentilerini de açıklayan Zeytinoğlu, "Kocaeli genelinde sanayi kuruluşlarına yönelik yaptığımız araştırmada firmalarımızın yüzde 19u şubat ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının arttığını yüzde 53ü ise bu miktarın değişmediğini ve yüzde 28i azaldığını belirtmiştir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 18i dış piyasa siparişlerinin arttığını yüzde 60ı sipariş miktarında bir değişme olmadığını yüzde 22'si ise azaldığını ifade etmişlerdir" dedi.

27 Ocak 2020 - Ekonomi

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?