Reklamı Kapat

İzmitliler liman istemiyor

İzmitliler Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe Mahallesi sınırları içerisinde KORTAŞ Firması tarafından yapılması planlanan liman projesine tepki gösterdi

Büyütmek için resme tıklayın

İzmit Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe Mahallesi sakinleri Bünyamin Aktaş Spor tesislerinde bir araya gelerek bilgilendirme toplantısı düzenledi.Toplantıya İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, CHP İl Çevre Komisyonu Başkanı Sait Ağdacı, Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, İzmit Belediye Meclis Üyesi Tuncay Aşkın, İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol katıldı.

ÇED'E AYKIRI


Toplantıda ilk olarak konuşan Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Yine bir Kocaeli’yi zehirleme projesi ile karşı karşıyayız. Kortaş isimli firma İzmit sınırları içerisinde bulunan Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe sahilinde Koruma Klor AŞ ve AKTAŞ firmalarına hizmet etmek üzere kimyasal ve petro-kimya ürünleri depolama tesisleri ve liman yapılması gündemdedir Anılan proje İzmit ilçe sınırları içerisinde olmasına karşın ÇED raporu halkı bilgilendirme toplantısının ne hikmetse 18 Şubat saat 10.00’da Derince Deniz Mahallesi İstasyon Caddesi Yüksel Sokak’taki Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapılması kararı alınmıştı. Bu karar ÇED yönetmenliğine aykırıdır. Toplantı İzmit ilçede uygun bir yerde yapılmalıdır.


Kocaeli sınırları dahilinde hali hazırda zaten 42 adet liman olduğunu belirten muhtar Nilgün Düzen, “ 43.’ye ne gerek vardır? Kocaeli halkı denizi ancak dürbünle görecek hale gelmiş denizin güzelliğini unutmuştur. Buna rağmen maalesef para severler, doğa ve insan sevmezler duymaksızın denizi doldurmaya devam etmektedirler. Koruma klor sahasındaki metruk depolarda halen depolanması yasak olan pestisit dediğimiz ölümcül kimyasal madde bulunurken üstüne bir de yeni tesis yapılıp bu türden belki de daha ölümcül maddelerin getirilip depolanması, nakli bertarafı ile bu halkın sağlığını hatta hayatını tehlikeye atmak reva mıdır? Her tesisin önüne liman yapmak nerede görülmüştür? Bu kentte senede 1500 gemi giriş çıkış yapmaktadır. Körfez artık bu gemi trafiğini kaldıramaz durumdadır. Yapılacak olan yeni işletme aynı zamanda yük taşıyacak araçlar nedeniyle şehiriçi trafiğini de aksatacaktır.” dedi


KANUNSUZ İŞLERE KARŞI ÇIKTIK

Toplantıda konuşan Kocaeli Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sait Ağdacı şu ”Bu işin arkasında halk olmazsa hiçbir şey olmaz. Biz böyle kanunsuz birçok şeye karşı çıktık yaptırmadık. Çöp tesisi yapmak istediler yaptırmadık. Teleferik yapmak istediler o da mahkemeden geri döndü. Yapılacak çok şey var. Burada bulunmamız bile bir eylem. Ayın 18’inde halkı bilgilendirme toplantısı var. Bu toplantıyı yaptırmamamız lazım. Burada olduğundan daha kalabalık olacağız bu toplantıyı yaptırtmadılar diyecekler. Tesisin yapılacağı yerde en çok kim etkilenecekse o zaman İzmit sınırları içerisinde uygun bir yerde ve uygun bir saatte yapılmalı. Bunun için de ilgili arkadaşlar müracaat edecekler. Sonra aşama aşama bu bilgilendirme toplantıyı yaptırmamamız lazım. Hazırlamış oldukları ÇED raporlarında hiçbir şey yazmıyor ama netice itibariyle olumlu çıkar çünkü işin içinde para dönüyor. Niçin karşıyız? Bu kentte 42 tane liman var. Senede 1500 gemi girip çıkıyor. Yakında gemileri burada birbirlerine çarparak göreceğiz. Körfez kirlendi. Poliport denilen bir limanda 100 tonun çok üzerinde akaryakıt sızdı bu neticede de körfez mahvoldu. Körfez’de ilerleyen süreçte canlılar yaşamayacak. Biz akaryakıtı sosisler döşeyerek bir şekilde topluyoruz ama kimyasal madde öyle değil. Denize döküldüğünde bitti gitti. Bertaraf edilmemiş olarak 1500 tonun üzerinde bu kimyasal maddeler orada duruyor. Tehlikeler bunlar bu yüzden bu tesisi yaptırmayacağız. dedi"

11 Şubat 2020 Kocaeli/ İzmit- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?