Reklamı Kapat

Bilgi Alamayan Vatandaş Çöp Tesisini Araştırınca Büyükakın; "Herkes Çöp Uzmanı Oldu"

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın'ın "Çöp tesisi Kandıra'ya kurulacak" açıklamasının ardından bölge insanından gelen tepkiler sonrası günlerce sustu. Bu suskunluk üzerine bölge sakini çöp tesisi konusunda günlerce araştırma yaptı. Bugün ise Büyükakın'dan ilk defa çöp tesisi açıklaması geldi; "Herkes çöp uzmanı oldu, anlayan anlamayan herkes konuşuyor" ifadelerini kullandı.

Bugün  Kocaeli
Bugün Kocaeli Tüm Haberleri

ANLAYAN ANLAMAYAN KONUŞUYOR

 Bir gece ne il başkanı ne ilçe başkanı ne meclis üyelerini bilgilendirmeden çöp tesisinin Kandıra’ya kurulacağını açıklayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, tepkilere rağmen günlerce sessiz kaldı. Başta Kandıralılar olmak üzere STK’lar, muhtarlar günlerce bilgilendirme bekledi ama tek bir açıklama gelmedi.

GÜNLERCE BİLGİ ALMAYI BEKLEDİLER

Sessizliği karşı oldu bittiye gelmesin diye muhtarlar canla başla konuyu akademik destek alarak çöp tesisinin yerini incelettiler. Büyükşehir Belediyesi’nden açıklama gelmeyince devletin kurumlarını imzalı dilekçeler yazdılar. Bilgilenmek için ellerinden geleni yaptılar. Günler sonra Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, meclis toplantısında çöp tesisiyle ilgili ilk defa konuştu.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın çöp tesisiyle ilgili açıklama yaptı;

“KANDIRA’YA YAPACAĞIM DEYİNCE KANDIRA’YA MI YAPILIYOR”

“Biz basın mensuplarıyla yaptığımız toplantıda arkadaşlarımıza dedik ki; Kandıra’da yapılmasıyla ilgili bir çalışma başladı, mahalle çevre kurulu kararı alınması, ÇED sürecinin başlaması lazım. Bunlar yapıldıktan sonra bir karar verilir değil mi? Ben bu tesisi Kandıra’ya yapacağım deyince Kandıra’ya mı yapılıyor. Benim dememle mi yapılıyor?”

HERKES ÇÖP UZMANI OLDU

“Mahalli çevre kurulu kararı alınır, çed süreci başlar, bunun çalışmaları yapılıyor dedik ama ifade ediliş biçimi Kandıra’ya yapılıyor şeklinde oldu. Ondan sonra da herkes uzman oldu, çöp tesisi uzmanı oldu. Önüne gelen konuşmaya başladı.  Anlayan anlamayan bilen bilmeyen herkes konuşuyor”

SU ZARAR GÖRDÜ MÜ?

“Etütler yapıldı mı? Etütlere bakıldı mı, su zarar gördü mü, toprak zarar gördü mü, hava zarar gördü mü? Sağlığa bir tehditi var mı ne yapılıyor? Mesela oraya İZAYDAŞ gidiyor diyor birçok insan, İzaydaş mı gidiyor oraya? Böyle bir şey yok. Bunlar zamanı geldiğinde konuşulur”

# TAHİR BÜYÜKAKIN İLE İLİŞKİLİ:

13 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Bugün Kocaeli


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?