Reklamı Kapat

CHP, Yeni Limanı Büyükakın’a Sordu!

Cumhuriyet Mahallesi ve Şirintepe Mahallesi sakinlerinin endişeli bekleyiş içerisinde olduğu ve tepki gösterdiği Koruma Klor A.Ş. ve AKTAŞ firmalarının yapacağı yeni limanı CHP Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Engin Taşdemir, büyükşehir meclis toplantısında dile getirerek Büyükakın’a sordu.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyet Mahallesi’nde liman yapımı gündemde olan limanla ilgili söz alan CHP Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Engin Taşdemir, “Vatandaşlarla görüştüm. Sizlerin de görüşlerini merak ediyorlar” dedi.

ULAŞIM PLANI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Limanla ilgili düşüncelerini söyleyen Büyükakın, “Bu tür başvurularda ÇED çalışması yapılırken çevreye etkileri değerlendirilir. Oradaki ulaşım planının gözden geçirilmedir. Plajyolu mevkiinden ulaşımla ilgili ciddi sıkıntılar geliyor bize. Tesisin Plajyolu’ndan geçmesiyle ilgili bir sıkıntı zaten var” dedi.

‘İLAVE ULAŞIM PLANI GEREKİYOR’

Sözlerini sürdüren Büyükakın,“Büyük tonajlı gemilerin yanaşma ihtimali ortaya çıkacak böylece trafik sıkışıklığı meydana gelecek. İlave ulaşım planı çıkartılmadan onay verilmemesi kanaatindeyim. ÇED izni verildiğinde ilave depolama alanı ihtiyacı doğacaktır. Bir taraftan iş istiyorum deniyor bir taraftan bu gibi yatırımlar yapılmasın deniyor. Balık tutalım ama paçamız ıslanmasın. Sakin sakin tartışmayı becermemiz lazım. Her seferinde her konuyu devlet meselesi haline getirmemeliyiz” şeklinde konuştu.

BU KENT LİMANLARA MAHKUM EDİLDİ’

CHP’li Meclis Üyesi Ünal OSB’lerin taşıma sistemi karayolları oldu. Bu kent buna mahkum edildi bu kenti çıkmazdan kurtarmanız lazım. Yıllarca vagonlarla taşımacılık yapılıyordu. Dünya kadar yakıt taşınıyordu. Derince, Körfez alanı limanlara mahkum edilmiş durumda. Arslanbey ve Kibar Holding’e ait olan trafik sayısı bir fabrikada yıllık 60 bin araç girip çıkıyor” dedi. Büyükakın ise “Rakamlarınız doğru değil. Tüm Kocaeli’deki kamyon yükü 200 bindir. Bu araçlar bu fabrikalara giriyor. Yapacak bir şey yok” dedi.

13 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?