Reklamı Kapat

İşçinin, Büyükakın’a Karşı Olan Hayalleri Yıkıldı!

Kent Kulisi…

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesine bağlı İSU Genel Müdürlüğü personelli kulisleri hareketli.

Kendilerine verilen sözlerin tutulmasını bekliyorlar.

Büyükşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesine bağlı İSU Genel Müdürlüğü personellerinin yetkili sendikası Hizmet-İş sendikası ile işveren sendikası Yerelsen arasında yapılacak olan toplu iş sözleşmesinde, bilindiği üzere masada sonuç alınamamış ve arabulucu süreci başlamıştı.

Toplamda bin 200 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi Tahir Büyükakın döneminin ilk toplu iş sözleşmesi.

Yerelsen’in, 1. yıl ilk altı ay %4, ikinci altı ay %4, 2. yıl ve 3. yıllar için TÜİK tarafından açıklanan enflasyonun altı aylık dilimlere bölünerek uygulanması teklifi Hizmet-iş tarafından kabul edilmemiş ve hem sendikanın he de işçinin beklentisinin en az %20 olduğu gerekçesi ile anlaşmaya varılamamıştı. Bu durum ile birlikte işçinin  Büyükakın’a karşı olan hayalleri de yıkılmış oldu.

BÜYÜKŞEHİR VE İSU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDE GELEN GİDENİ ARATIRMI!!

Tüm idari maddelerin görüşüldüğü ve parasal maddelerin kaldığı sözleşme görüşmeleri sonrasında açıklama yapan Hizmet İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, “Söz konusu ücret teklifinin kabul edilemez olduğu bu süreçte “GREV OYLAMASI SÜRECİNE GİRECEĞİZ” şeklinde açıklama yapmış ve TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyonun bile altında olan bu ücret teklifi yarısına tekabül etmekte.

Zaten TÜİK ‘in bu enflasyon oranı bizim çarşıda, pazarda , mutfakta yaşadığımız enflasyonun çok altında. Her geçen gün ücretlerimiz eriyor, mutfağımızdaki ekmek küçülüyor.  İki aylık yasal görüşme sürecimiz sona ermiş bulunuyor. Pazartesi arabulucu müracaatını yapacağız , arabulucu sürecinde de sözleşme masada bitmezse , grev oylaması sürecine girmiş olacağız.” Şeklinde beyanda bulunmuştu.

Tahir Büyükakın ise çöp tesisi derken ulaşım derken finansal problemler derken bir sorunu daha kucağında buldu. Zira Karaosmanoğlu döneminde gereksiz yere yapılan fazla adam alımları bir kenarda dururken, personelin sıkıntıları ve beklentilerini göz ardı edemez.

Memurlar ile işçiler arasında açılan makas ciddi boyutlara ulaşmış, ilk duyduğumda çok garibime gitti ama işçi olarak çalışan mühendislerin olduğu bilinmekte, gerçek enflasyon altında ezilen personel merak ediyor Karaosmanoğlu döneminde olduğu gibi yerimizde mi sayacağız yoksa Tahir büyükakın farkını hissedecek miyiz.?

Yoksa giden geleni aratacak mı?

Tabi ki herkesin temennisi sürecin masada bitmesi.

17 Şubat 2020 - Kent Kulisi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?