Reklamı Kapat

Kandıra'nın Arsaları Parsel Parsel Satılıyor

Kandıra'yla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Sağlık İl Komisyon Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, “Kandıra’nın arsaları, tarlaları parsel parsel satılıyor. Kandıra’yı kimsenin yok saymasına izin vermeyeceğiz" diye konuştu

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

CHP Kocaeli Doğa Hakları İzleme Kurulu, il binasında çöp tesisi düzenli depolama alanı ve Kortaş tarafından İzmit’e yaptırılması planlanan liman ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Kocaeli Doğa Hakları İl İzleme Kurulu Başkanı ve İl Başkan Yardımcısı Demet Özgün Karaman, Çevre Mühendisi Sait Ağdacı, Ziraat Yüksek Mühendisi Hüseyin Yüce ve Sağlık İl Komisyon Başkanı Müzeyyen Topçu Tan katılım sağladı. Sağlık İl Komisyon Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, "Kamuoyunun kabulü ve sosyal kabul edilebilirlik faktörleri ile çevresel faktörlerin de dikkate alınması, sürdürülebilir ve tüm taraflarca kabul edilebilir bir alanın seçilmesi gerekir denmektedir. KBB ve KAOB birlikte bir çalışma yürüttükten sonra KBB başkanı tarafından talihsiz bir şekilde düzenli depolama alanı olarak " Kandıra bölgesi Akçakese Köyü mevkiindeki alan olabilir, seçtik yapacağız "şeklinde bir açıklama yapılmış sonra düzeltilmeye çalışılarak akabinde Kandıra’ya tarımsal teşvik gibi gerekçesini anlayamadığımız bir takım söylemlerde bulunmuştur.

NE HİKMETSE BUNLAR GÖZARDI EDİLİYOR

Yine KAOB tarafından 18 Şubat 2020 de yapılan açıklamada ise Dilovası ve Gebze bölgesinde birer alanın uygun olduğu Akçakese’nin ise kurulacak gözlemci ve denetleyici komisyonlarca tekrar incelenmesi ve değerlendirilmesinin uygun olacağı şeklinde bir açıklama yapılmıştır” ifadelerinde bulundu. Hiçbir kritere uymayan bölge olduğunu belirten Tan, “Kocaeli’nin bir atık sorunu olduğu yıllardır konuştuğumuz bir gerçektir. Bunun çözümü için defalarca önerilerde bulunduk. Bunların başında da atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüm geliyor. Ne hikmetse bunlar hep göz ardı edilip aspirin tedavisiyle günü geçirmeye çalışıyoruz. Günde 300 ton atık bertaraf etmek varken 2 bin tonu bertaraf etmek zorunda kalıyoruz. Akçakese bölgesi kaynak ve yeraltı sularının olduğu, yerleşim yerlerine mesafesinin çok yakın olduğu, kendine özgü orman yapısının olduğu, kuzeyli rüzgarlara hakim, hemen yanından doğalgaz hattının geçtiği, kamu memnuniyetinin de olmadığı kısaca hiçbir kritere uymayan bir bölgedir.

KANDIRA'NIN ARSALARI PARSEL PARSEL SATILIYOR

Bu alanın en başından hemen elenip devre dışı bırakılması gerekirken burada da her zaman olduğu gibi sadece ekonomik kriter göz önüne alınarak diğer etkenler göz ardı edilmiştir” şeklinde konuştu.Tan son olarak, “Bölgede sayısız miktarda taş ocakları, maden sahaları varken ve bunların bir kaçı haricinde diğerleri incelenmemişken bu seçim yapılmıştır. Son zamanlarda Kandıra üzerinde bir takım oyunların oynandığını görüyoruz. Kandıra’nın arsaları, tarlaları parsel parsel satılıyor. İSKİ’nin bile bize hak verdiği Sungurlu Barajı inatla yapılacak denilip destekleniyor,Babaköy’de Kaya Mezarları arazisinde mezarlar nasıl olsa tahrip edildi denilerek taş ocakçılığına izin veriliyor. Ne oluyor beyler kendinize gelin. Kandıra, Kocaeli’nin ve Marmara Bölgesi’nin tarım merkezi, süt ve süt ürünleri ile meşhur. Kandıra’yı kimsenin yok saymasına izin vermeyeceğiz. Sürecin devamlı takipçisi olacağız” ifadelerinde bulundu. Tan’ın ardından konuşan Sait Ağdacı, kent gündeminde oldukça konuşulan Kortaş tarafından yapılması planlanan liman ile ilgili, “Bugün Cumhuriyet Mahallesi’nin ve Şirintepe Mahallesi’nin tek ellerinde kalan deniz sahili burası.

NEDEN KOYDUNUZ ORAYA


 Bizim yasalarımıza göre kıyılar halkındır. Halkın yararına olmak kaydıyla bir şeyler yapılabilir. Burada bu iskeleyi yapmanın halkın yararıyla ne alakası var” dedi. Ağdacı sözlerinin devamında, “Şimdi şirket sahibi tarafından ÇED raporuna bakılsın gibi şeyler söylenmiş. Ben satır satır okudum. Çed raporunda da var ‘Kıyılar halkındır ibaresi’. E neden koydunuz oraya o zaman? Tank yapılmayacak diyorlar raporda 6 adet tank görünüyor. Gelecek-gidecek kimyasal olarak çeşitli kimyasal maddeler var. Zehirleyici maddeler mi gelecek yoksa yanıcı, parlayıcı dediğimiz petrokimya maddeleri mi gelecek? Bunların hepsinin saklanması, depolanması, taşınması ayrı ayrı yöntemlerle oluyor. Bunlar depolandıktan sonra nakledilirken nereden gidecek? Oradaki trafik şu anda bile keşmekeş durumda. Orada yerleşim yerleri yok deniliyor. Yolun öbür tarafında siteler var. Yakınlarında petrol ofisi tesisler var. Orayı kullan. Herkes kendi fabrikasının önüne liman yapmak zorunda mı? Bu kentte 42 tane liman var zaten. Kent olarak nefes alamıyoruz. Sahil kenarında yaşıyoruz denizi dürbünle görüyoruz” ifadelerinde bulundu.

21 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?