Reklamı Kapat

Korona'nın Ekonomiye Etkisinin 1.1 Trilyon Dolar Olacağı Tahmin Ediliyor!

"Biliyorsunuz koronavirüs Çinde ocak ayında yayılmaya başlamıştı" diyerek ekonomiye katkısını değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Bunun küresel ekonomiye etkisinin 1.1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor ve küresel ekonomik büyüme beklentisi OECD tarafından yüzde 2.9dan yüzde 2.5e düşürüldü" ifadelerini kullandı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Zeytinoğlu Biliyorsunuz koronavirüs Çinde ocak ayında yayılmaya başlamıştı. Bunun küresel ekonomiye etkisinin 1.1 trilyon dolar olacağı tahmin ediliyor ve küresel ekonomik büyüme beklentisi OECD tarafından yüzde 2.9dan yüzde 2.5e düşürüldü. Salgının yayılmaya devam etmesi durumunda ise bu oranın yüzde 1.5a kadar düşebileceğini öne sürdü. Tabi küresel ekonomideki gerilemenin özellikle ihracatçı firmalarımızın üretimlerini etkileyebileceğini düşünüyoruz" dedi.

SANAYİ ÜRETİMİNDE GERİLEME OLDU

TÜİK tarafından açıklanan ocak ayı sanayi üretimindeki yüzde 7.9luk büyümeye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Son 5 aydır sanayi üretiminin kesintisiz büyüyor olmasını olumlu değerlendiriyoruz. Sanayi üretim endeksi ocakta yıllık yüzde 7.9 arttı. Bu tabi önemli bir artış. Ancak ekonomimizin duraksadığı bir döneme kıyasladığımızdan dolayı baz etkisinin de olduğunu biliyoruz. Aylık bazda baktığımızda ise sanayi üretiminde binde 2 ile sınırlı bir gerileme oldu. dedi.

İMALAT SANAYİNDE GERİLEME

Sektörler ve ana sanayi gruplarına ilişkin değerlendirmede bulunan Zeytinoğlu Ocak ayında ara malı imalatında aylık yüzde 1.2 yıllık yüzde 10.4 artış enerji üretiminde aylık yüzde 2.1 yıllık yüzde 5.7 artış oldu. Sermaye malı üretiminde aylık yüzde 5.7 gerileme olurken yıllık yüzde 3.5 artış oldu. Benzer şekilde imalat sanayinde de aylık yüzde 0.3lük gerileme olurken yıllık yüzde 8.2 artış olduğun görüyoruz. dedi.

# CORONA VİRÜSÜ İLE İLİŞKİLİ:

13 Mart 2020 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?