Reklamı Kapat

İyi Parti'den Esnafa Yönelik Önemli Uyarı!

Türkiye’nin Koronavirüs nedeniyle yaşanan küresel sorun karşısında sosyal devlet anlayışı ile hareket etmesi gerektiğini belirten İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız şunları söyledi: "Dükkanını açamayan esnaf ve tüccar piyasa borcu, SGK, vergi ve çalıştırdığı işçinin maaşını ödeyemez hale gelecek" uyarısında bulundu.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız şunları söyledi:

Koronavirüs sadece insan sağlığını değil ekonomiyi de vurdu. Ülkemizde de dünyada olduğu gibi ticaret durmak üzere. Bakanlıklarımızın korunma amaçlı olarak almış olduğu kararlar neticesinde birçok iş yeri kapandı. Bütün bunların bir ekonomik sonucu olacak. Dükkanını açamayan esnaf ve tüccar piyasa borcu, SGK, vergi ve çalıştırdığı işçinin maaşını ödeyemez hale gelecek. Açıklanacak olan ekonomi paketi işyerini iki gün açmasa evine ekmek götüremeyecek küçük esnafımızı, KOBİ’lerimizi, işe gitmediği gün aç kalacak yevmiyeci insanlarımızı ve zor durumda kalacak tüm vatandaşlarımızı mutlaka kapsamalıdır.

BORÇLAR ERTELENMELİ

Zora düşecek küçük esnaf ve KOBİ’lerin başta kamuya olan vergi borçları olmak üzere, kamu bankalarına olan kredi borçları, vergi ve sigorta primleri ödemeleri ileri bir tarihe ertelenmelidir. Sicil affı çıkarılarak krediye ulaşmaları kolaylaştırılmalıdır. Bu süre zarfında bu kişilere kamu icra takipleri yapılmamalıdır. Elektrik, su, doğal gaz, akaryakıt gibi mali yükleri ertelenmelidir. Kira ödemeleri yıl sonuna kadar ertelenmeli ve kira fiyatlarında artışa gidilmemesi sağlanmalıdır. En az altı ay geri ödemesiz kredi desteği sağlanmalıdır.

EKONOMİK AÇIDAN DÜŞÜNÜLMELİ

Hükümetimizin vatandaşlarının daha iyi bir hayat sürebilmeleri için elindeki tüm imkanları kullanan, huzur ve refahını gerçekleştiren ve teminat altına alan, çalışma hayatının kararlılık içinde gelişmesi için sosyal, iktisadî ve malî tedbirler alan ve gerektiğinde gidişata müdahale eden bir sosyal devlet anlayışı ile çalışmasını beklemekteyiz. Dünya Sağlık Örgütü’nün Koronavirüsü "Pandemi" (salgın) olarak sınıflandırdığını unutmamalı ve ülkemizde alınan önlemleri yalnızca sağlık açısından düşünerek değil, ekonomik açıdan da düşünerek arttırmalıyız.”

17 Mart 2020 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?