Reklamı Kapat

Bakan Koca'dan Aşı Çağrısı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçerek süreçle ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Bakan Koca’nın yaptığı açıklamada: “Koronavirüsün ortaya çıkışından itibaren 104 gün geçti. Süreci yakında biliyorsunuz. Bugün kadar vaka sayısını açıkladım. Şüphelilerin takibinde tanı konulan hastaların izole edilmesinde hassas davranıyoruz.  Mücadelede ciddi bir deneyim kazandık sonuçları daha önceden ön görüyoruz. Dün itibariyle 1236 tanı var. 30 hastayı kaybettik. Her biri ileri yaşlardaydı ve virüs dışında başka hastalıkları da vardı.

32 BİN SAĞLIK PERSONALİ DAHİL EDİLECEK

Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada örneği yok. Toplum, STK’lar, iş dünyası, bilim dünyası bu mücadelenin aktörleri haline geliyor. Sağlık personelinin ek ödemlerini iyileştirme çabalarını sürdürüyoruz. Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz.  Bu süreçte çalışan sağlık personelinin yüzde yüz ek ödeme alacağını söylemek istiyorum.

AŞI ENSTİTÜSÜ

Bu süreçte koronavirüse karşı aşı geliştirme çabalarında da kurum ve kuruluşlara bakanlık olarak destek veriyoruz. Bu anlamda 6 üniversite ve bir merkeze çağrı yapıldı. Ve önümüzdeki günlerde bu üniversite ve merkezlerin ihtiyaçlarına göre; hiç kısıtlamaya gitmeden hepsinin önünü açacak şekilde bir destek sağlayacağımızı ve bu konuda Maliye Bakanlığımızın da asla herhangi bir soruna yol açmadan bunun karşılanabileceğini ifade ettikleri için de buradan ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Aşı Enstitüsü kuruldu. Ülkemizde hangi merkez neyi ne kadar yapabilecekse bütün merkezlerin desteklenmesi ve kim daha önde götürebilir durumda olursa soruna kadar üzerine gideceğimizi ayrıca ifade etmek istiyorum.” dedi.

KORONA AŞISI ÇAĞRISI

Bakan Koca basın açıklamasında Koronavirüse karşı aşı geliştirmesi için üniversite ve kuruluşlara çağrı yapıldığını açıkladı. Bakan Koca, Hacettepe Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Acıbadem Üniversitesi ve Kocaeli'de Gebze'de kurulu bulunan TÜBİTAK MAM'a Korona virüs aşısı geliştirimlesi için çağrıda bulunulduğunnu söyledi.

23 Mart 2020 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?