Reklamı Kapat

Sarykusan Fabrikası'nda Yaşanan Corona Detaylarını Anlattı!

Gebze'de Bulunan Sarykusan Fabrikasında hastaneye kaldırılan 6 işçiden 2'sinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine işçiler kaçınma haklarını kullanarak üretimi durdurmasının ardından Birleşik Metal-İŞ Gebze Şube Başkanı Selçuk Çifçi Kocaeli TV'ye açıklama yaptı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Birleşik Metal-İŞ Gebze Şube Başkanı Selçuk Çifçi Kocaelitv'ye yaptığı açıklamada şunları söyledi.
''Bu vakalar yeni vakalar değil, biz örgütlü olduğumuz işletmelere ve fabrikalara alınması gereken önlemler konusunda bilgilendirmelerde bulunduk ve bunun takibini yaptık. Zaman zaman önlemlerin yetersiz olduğunu tespit ettiğimiz noktalarda yine gerekli görüşmeleri yaptık ve ihtarlarda bulunduk. Zaman geçtikçe bazı fabrikalarda da vaka tespiti oldu.
Bu fabrikalarda biz İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun 13 maddesi gereğince işten kaçınma kanununu kullandık.

HABERİ ALIR ALMAZ ÜRETİMİ DURDURDUK

Dün akşam örgütlü olduğumuz Sarykuysan fabrikasında ise 1 vakanın kesinleştiği haberini alınca, hemen akşam vardiyasında üretimde olan arkadaşlarımızı sosyal mesafeyi göz ardı etmeden toplayarak, İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun 13 maddesi gereğince burada ciddi bir riskin olduğunu ve üretimdeki üretim faliyetlerinin durdurduğumuzu ifade ettik.Tabi burada iş verenin buna gerek olmadığını ve arkadaşlara toplu mesaj atarak kendilerininde hukuki bir süreç başlatacağını ifade etmiş.

İNCELEMELER YAPILDI

Dün akşam fabrika yönetimiyle bir görüşme yaptık, yaptığımızın hukuka ayrırı olmadığını söyledik. Bugün de ilçe Sağlık Müdürlüğü'nden hekimler gelerek incelemeler yaptı.

ÜRETİM YAPILMIYOR

Şuan hala fabrikada üretim yapılmıyor. Sandika olarak bizim kararımız şudur, bu fabrikalarda şüpheli olarak hastanede yatan arkadaşlarımızın sonuçları tamamen belli olana kadar üretim yapmayacağız.
İçinde bulunduğumuz durum daha önce tecrübe ettiğimiz bir durum değil. Burada henüz şunu söyleyemeyiz, işletmelerde tedbir alınmadığı için bu işçiler bu virüsü kaptı diyemeyiz.

14 GÜN TÜM FABRİKALARDA ÜRETİM DURDURULMALI

1 haftadır bizim duruşa geçtiğimiz fabrikalar var. Bizler de ısrarla en az 14 gün süreyle fabrikalarda üretimin durdurulmasını talep ediyoruz. Şuana kadar örgütlü olduğumuz 4 fabrikada duruş var.

02 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?