Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Sözcüsü Yasakla Alakalı Açıklamalar Yaptı

2 günlük sokağa çıkma yasağının, ansızın ilan edilmesi sonrası vatandaşların pek çoğunun kafasında “Acaba uzun süreli sokağa çıkma yasağı da mı ansızın ilan edilecek” şüphesi oluştu! Öte yandan bir anda sokağa çıkıp virüs kapmış olanların da işe gitmesi söz konusu. Bu nedenle pazartesi gününe yetkililerin dikkat etmesi ve hükümetin de vatandaşı uyarması gerekiyor! Ayrıca, yeni sokağa çıkma yasağı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

2 günlük sokağa çıkma yasağının ansızın ilan edilmesiyle vatandaşlar, market, fırın, büfe ve benzeri yerlere bir anda yığılmış, sosyal izolasyon ve mesafe, 2 saatte yok olup gitmişti. Pek çok kişinin virüs kapmış olabileceği ihtimali dillendirilmeye başlandı. Pazartesi itibariyle yasağın kalkması ve bu vatandaşların işe gidecek olması riski artıracak. Vatandaş bundan korkuyor. Pazartesi günü için dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bir anda ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşın “Acaba uzun süreli sokağa çıkma yasağı da mı ansızın ilan edilecek” şüphesine kapılması ve bu nedenle sanki salı günü sokağa çıkma yasağı olacakmış gibi dükkanlara akın etme ihtimali. Eğer öyle bir durum söz konusu olursa vakaların önüne geçmek daha da güçleşecektir. Bu anlamda yerel yönetimler ve kolluk kuvvetleri pazartesi günü için ekstra önlemler almalı, vatandaşların stok yapmak için dükkanlara koşması durumunda sosyal mesafeye dikkat edilmesini sağlaması gerekiyor. Buna kökten bir çözüm için ise hükümetin, olası sokağa çıkma yasağı durumunu vatandaşa zaman tanıyarak açıklayacağını taahhüt etmesi şart. Aksi durumda pazartesi günü, bir hayli sıkıntılı geçebilir Türkiye ve Kocaeli için. 
 

SABIRLA UYMALARI GEREKİYOR


Burada sadece hükümete, yerel yönetimlere ve kolluk kuvvetlerine iş düşmüyor. Vatandaşların, devletin olası sokağa çıkma yasağında aç bırakmayacağını düşünerek stok yapmaya girişmemesi, zorunlu olmadıkça evlerinde kalmaları, sosyal izolasyona ve sosyal mesafeye sabırla uymaları gerekiyor.
 

KALIN: “ÇÖZÜM SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SÜRESİNİN UZATILMASI”


Diğer mantıklı bir alternatif ise önce insan canı denilip, sokağa çıkma yasağının 2 günle sınırlı tutulmaması, bir anda sokağa çıkanların virüs kapmış olma ihtimali de düşünülerek yasağın 14 güne çıkarılması. Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın “Cuma akşamı sokağa çıkan arkadaşlarımızın, eşimizin, dostumuzun, hepimizin 14 günde evde kalması gerekiyor. Bütün vatandaşlarımızın 14 gün kendilerini evde tutmaları gerekiyor, ateşlerine bakmaları gerekiyor. Şikayetleri artıyorsa doktora gidip cuma akşamı dışardayım demeleri gerekiyor” sözleri sonrası en mantıklı çözüm sokağa çıkma yasağı süresinin uzatılması. Çünkü Kara’nın bu tavsiyesine çalışmak zorunda olanlar maalesef uyamayacak! 

12 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?