Reklamı Kapat

Fırıncılar Yasak Konusunda Uyardı!

"Kocaeli’de 200 bin ile 400 bin arası bir sayıda bayat ekmek çıktı” diyen Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Bu gibi uygulamalar daha önceden haber verilirse daha sağlıklı olur." uyarısında bulundu.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, “Bu süreçte fırıncılarımız görevini layıkıyla yapmıştır. 2 günlük sokağa çıkma yasağı sürecinde projeye tam destek verdi. Yüzde 95 oranında bu işi başardık. Yüzde 5’lik aksama da şu şekilde oldu: ekmek arabasına yetişemeyen vatandaşlar oldu bazı yerlerde. Genel olarak 2 günü değerlendirdiğimizde, Cumartesi günü talep çok güzel ama Pazar günü belediyelere şöyle şikayetler gittiği bildirildi. Ekmek araçlarının korna seslerinden rahatsız olan vatandaşlar olmuş. Bu konuda vatandaşın haberdar olabilmesi için daha yeni bir uygulama olduğu için böyle bir rahatsızlık olabilir” açıklamasında bulundu.

'VATANDAŞ DA BAZI ŞEYLERE DİKKAT ETMELİ'

Sarı konuşmasının devamında, “ Virüs tedbirleri kapsamında zaten fırıncılara bu virüsten sonra devamlı uyarılar gönderdik. Ekmek eldiveni ile para eldiveni ayrı olmasını söyledik. Bu konuda seyyar dağıtım konusunda şikayetler de olmuş. Doğrudur, vatandaş o konuda haklıdır. Dışarıda bu seyyar satışta bazı gözden kaçan şeyler oldu. Bunlar yeniden bir uygulama olursa düzeltilecektir. Vatandaşın da uyması gereken bazı şeyler olmalı. Mesela mahalleli ekmek almaya geldiğinde sosyal mesafe ortadan kalktı ve bizim çalışanlarımız riske girdi. Burada vatandaş da bazı şeylere dikkat etmeli” ifadelerini kullandı.

'KAÇAK SATIŞLARA KART ÇALIŞMASI PLANI'

Sarı, “Ekmek satışlarına bakalım. Cuma günü gece açıklandıktan sonra ertesi gün çalışmaya devam ettik. Cumartesi günü tüm fırınlar yüzde 20 oranında fazla ekmek yaptık. Fakat Pazar günü ise yüzde 20 azaldı. Tüm fırınlarda 300-400 ekmek kaldı. Diğer illerle görüştüğümde oralarda da aynı şey olduğunu öğrendik. Kaçak şekilde satan bazı kişiler de olduğunu gördük. Bazı vatandaşlar fırınlardan ekmeği 1 buçuk TL’ye alıp 1.75 TL’ye sattı. Bununla ilgili oda olarak bir çalışma yapıyoruz. Bir kart yapacağız. Valilik, emniyet ve belediyelerinde onaylayacağı bir kart çıkarmayı planlıyoruz” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

'DAHA ÖNCEDEN BİLDİRİLSE SAĞLIKLI OLUR'

Son olarak Sarı sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Bir mahalleye 5 fırıncı gitti bunun sonucunda biraz ses oldu. Her mahalleye bir fırın hizmet vermesini planlamak istiyoruz. Ayrıca bu gibi uygulamalar daha önceden haber verilirse daha sağlıklı olur. Örneğin birkaç gün önceden sokağa çıkma yasağının olacağı bildirilseydi vatandaş Cuma’dan gereken ihtiyacını karşılardı. Şimdi Pazar günü satışın az olması dolayısıylaKocaeli’de 200 bin 400 bin arası bir sayıda bayat ekmek çıktı” 

13 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?