Reklamı Kapat

Esnaf Kredi Almakta Zorlanıyor!

Kocaeli Esnaf ve sanatkarlar Odaları Birliği başkanı Kadir Durmuş, kredi almada esnafın zorluk çektiğini ifade ederek yetkilileri uyardı; “2 Milyon Esnaf var. Bugünlerin yarınları da var. Zamanı gelince kırmızı kart göstermesini biliriz” dedi.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Özel Bankaların bu dönemdeki tutumunu, bankacılık sektörü dünya genelinde kendini korumaya çalışarak süreci geçiriyor diyen Durmuş , "Sektörlerin tırnak için de böyle bir hakkı yok. Kamu bankaları 115 milyar TL kredi dağıtmış ancak özel bankalar da 60 milyar TL düzeyinde. Başvurular özel bankalara yeni kredi türleri tanımlandı. 5 başvurudan bir tanesi olumlu cevaplanıyor. Başvuru rakamının yarısı kredi olarak açılıyor. Bu tip durumlarda nakit akış probleminin olduğu, tedarikçilere ödenmesi gereken paralar olduğunu düşürsek , kredi mekanizmasının sağlıklı biçimde çalışması lazım”  dedi.

KREDİ VERMEZSE O ESNAF KAPANACAK

Bankalar kredi verirsem alabilir miyim diyor ama kredi vermezse o esnaf  kapanacak. O işletme olmayacak bankadan kredi almak için uzun vadeli çıkarla, kısa vadeli çıkar arasında değiş tokuş yapması lazım. Sektörlerle birlikte bankanın sağlıklı biçimde yaşama koşulları yaratacak durum."

2 MİLYON ESNAF VAR

Özel bankalarda kredi talepleri reddedilen esnaflara tavsiyelerde bulunan KESOB Başkanı Kadir Durmuş Bankayı arayıp şube müdürüyle konuşuyorsunuz. O da bizim limitlerimiz dolu diyor. Aslında başvurumuz reddedilmiş oluyor. Özel bankalar unutmasınlar ki Tesk'e bağlı yaklaşık 2 Milyon Esnaf var. Bugünlerin yarınları da var. Zamanı gelince kırmızı kart göstermesini biliriz. Kredi başvuru yapan esnaf açısından değil aynı zamanda bankanın geleceği açısından kısa dönemli kazanç uzun vadeli yürütülebilir değil." dedi.

16 Nisan 2020 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?