Reklamı Kapat

Tahsin Tarhan Uzaktan Eğitim Konusunda Eksikliklere Dikkat Çekti!

Covid-19 Salgını nedeniyle uzaktan eğitim kararı alınan üniversitelerde, derslerin yürütülmesinden, öğrencilerin derslere ulaşımına kadar pek çok sorun yaşandığı iddia edildi. Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan bu süreçte yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıdı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Başlangıçta öğrencilerin eşzamanlı olarak dersi dinleyip soru sorabileceği bir sistem vaat edilirken şu anda pek çok üniversite eğitim daha önceden kaydedilmiş dersler üzerinden sürdürülüyor. Bu durumun eşzamanlı ders veren az sayıda üniversite ile alt yapısı bu konuda yetersiz olan üniversiteler arasında ciddi bir eşitsizlik doğurduğuna dikkat çeken Tarhan Yine de kayıttan ders dinleyen öğrenciler bile şanslı kategoride kalıyor çünkü pek çok öğrencinin bu imkanı da yok dedi.

ÖĞRENCİLER ZORLANIYOR İMKÂNLAR SINIRLI

Üniversite öğrencilerinden yoğun şekilde şikâyetler geldiğinin altını çizen Tarhan İçinde bulunduğumuz şartlarda örgün eğitime devam etmek mümkün değil. Bu nedenle dersler internet üzerinden yapılacak dendi. Bu yapılabilir ama ilk düşünülmesi gereken kaç öğrenci evinde internete ulaşabiliyor kaçının internete bağlanabilecek bir cihazı var Rektörler YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı bu konu ile ilgili araştırma yaptı mı diye sordu.

FAKİR ÖĞRENCİ KAYIT MI DONDURSUN

Ayrıca öğrencilere kayıt dondurma hakkının da tanındığını ifade eden Tarhan Uzaktan eğitim imkanı sağlandığı söyleniyor ama diğer yandan isterseniz kayıt dondurun deniyor. Uzaktan eğitim varken üniversite öğrencileri için neden kayıt dondurma hakkı getirildi Haklı bir şekilde şu soru akla geliyor:  Bu karar sosyal-ekonomik durumu yetersiz olan bu bağlamda internet hizmeti alamayan öğrenciler düşünülerek mi alındı Böyle bir durum Anayasanın sosyal devlet ve eğitim hakkı ile eşitlik maddelerine açıkça aykırıdır. Durumu iyi olan öğrenci imkanlarını kullanıp uzaktan eğitim görsün ekonomik sıkıntı çekenler kayıt dondurmaya teşvik edilsin. Bu konu ben yaptım oldu anlayışı ile yaklaşılacak bir konu değil yarının mühendisleri öğretmenleri doktorlarını kaderleri ile baş başa bırakamayız" dedi.

# TAHSİN TARHAN İLE İLİŞKİLİ:

27 Nisan 2020 - Siyaset

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?