Reklamı Kapat

En Güzel Sanayi-Okul İşbirliği

2019-2020 eğitim öğretim yılında eğitim hayatına başlayan GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “Kimyamızda eğitim var” sloganıyla eğitim vermeye devam ediyor

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  “Kimyamızda eğitim var” sloganıyla 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılında ilaç, kozmetik, temizlik ürünleri, plastik, ambalaj gibi birçok farklı alt sektöre sahip olan kimya sektöründe çalışmak isteyen gençlere kapılarını açtı. 2019-2020 Eğitim Öğretim yılını değerlendirmek isteyen GEBKİM MTAL bugün bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaşoğlu, GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, Yönetim Kurulu Üyeleri Zümran Aracı, M. İmer Özer, Eralp Erdem, Sebahattin Işık, Hakan Özhuy, Barış Pakiş ve Cem Yelten, GEBKİM Vakfı Müdürü Burak Sarıcı, GEBKİM MTAL Okul Müdürü Hakan Çelik, GEBKİM MTAL öğretmen ve öğrencileri katıldı. Sunumda sözü alan GEBKİM MTAL Okul Müdürü Hakan Çelik şu sözleri kaydetti: “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak proje okul olduğumuz 2019 – 2020 Eğitim ve Öğretim Yılında öğrencilerin ve velilerin yoğun ilgisi ile karşılaştık. 2019 LGS puanlarına göre yüzde 7 ile yüzde 35 yüzdelik dilimdeki öğrencilerin tercihi olan okulumuz, Kocaeli genelinde en yüksek yüzdelik dilimle öğrenci alan dördüncü okul oldu. Şu an okulumuzda 10., 11. ve 12 sınıfa geçen 155’i kız 143’ü erkek olmak üzere toplam 298 öğrencimiz bulunuyor. Bu yıl 140 yeni öğrenci daha ailemize katılacak. Endüstriyel Otomasyon sınıfımızı da bu yıl açıyoruz. Yeni Eğitim ve Öğretim Yılında güçlenen eğitim kadromuzla kimya sanayinin üretirken öğrenen iş gücünü yetiştirmeyi hedefliyoruz.

“OKUL-SANAYİ İŞ BİRLİĞİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİ”

Öğrencilerimizin nitelikli bir mesleki eğitim almaları yanında sosyal anlamda da gelişmelerini sağlamak ve öğrencilerimiz arasındaki uyum ve iletişimi güçlendirmek amacıyla müzik ve spor aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri ortamı yaratıyoruz. Okulumuzdaki 10 bin kitap kapasitesine sahip kütüphanemiz için Koruma Temizlik A.Ş. ilk aşamada bin 759 kitap bağışladı. Okul-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden birini sergiliyoruz. Öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin GEBKİM Kimya İhtisas OSB’de yer alan fabrikaları ziyaret etmeleri ve ortak projeler geliştirilmesine önem veriyoruz. Ayrıca Avrupa Birliği projeleri ile okulumuzun vizyonunu geliştirmek hedefindeyiz. Bu amaçla birçok AB projesine başvuru yaptık. 2020 – 2021 Eğitim ve Öğretim Yılından itibaren bu alandaki çalışmalarımız da devam edecek.” Çelik’in ardından sözü alan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir şu ifadeleri kullandı: “Dilovası’mız 500 milyonluk bir yatırım aldı. Yıldızlar etrafına ışık saçar bu yıldızlardan biri de GEBKİM. GEBKİM’e yapılan yatırımları çok beğeniyordum. İnşallah yakın dönemde çevre ve şehircilik bakanımızın desteğiyle millet bahçesi projemiz yapılacak. İnşallah bu bölgede okulumuzla entegreli bir şekilde olacak.

“ARTIK HERKES ÇOCUĞUNU DİLOVASI’NDA OKUTACAKTIR”

Çocuklarımız eğitimin yanında huzurlu mutlu bir eğitim sağlamış olacak burada. Bir şeyi öğretirken ilişkilendirerek daha iyi anlatılır ya eğitim alanındaki en büyük eksiğimiz de meslek liselerimizde oldu. Okul öncesi eğitim, atölyeler çok önemli. Demek ki bu yolda çok yol kat etmek gerekiyor. Eminim herkes artık çocuğunu Dilovası’nda okutacaktır. Onun bunun çocuğu değil maddi durumu olmayıp geleceğini daha iyi yerlere taşımak isteyen çocuklar okuyacaktır. Herkesi Dilovası’na yatırım yapmaya davet ediyorum. Dilovası’nda bulunan tarihi evlere sahip çıkmanızı öneriyorum. Her bir sanayicimize bölgemize yaptığı yatırımlardan ötürü teşekkür ediyorum. Şu anda bölgemizde Covid 19 durumunda en iyi ilçe gerek nüfus bakımından gerek rakam bakımından Dilovası.” Şayir’in ardından konuşan Kocaeli İl Milli Eğitim Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaşoğlu da şu açıklamalarda bulundu: “Burada gerçekten güzide bir okulumuzun içerisindeyiz. Ben de teknik eğitimden sorumlu bir şube müdürü olarak 12 ilçenin de kendine has özellikleri olduğunu anlatmak istiyorum. Ben bir meslek lisesi mezunu olarak 32 yıldır işimi yapıyorum. Bizim ildeki gayemiz protokol okullarımızın artması ve bir sanayi kuruluşuyla entegre olması. Bu okulun protokol kapsamına alınmasında benim de bir dahilim var ve gururla o imzaya dahil oldum. Pandemi döneminde yapılacak olan kimya laboratuvarında ziyarette bulunduk. Başkanımın eğitime bakışını biliyorum çocuklar burada çok güzel eğitim alacaklar. Piyasanın istediği niteliklere sahip olacaklar. Meslek liseleri güçlü okullar hem akademik hem tekniki eğitim veren okullar.

“ARTIK MASA BAŞI İŞ YAPAN DEĞİL USTASIYLA İŞ YAPAN MÜHENDİSE İHTİYAÇ VAR”

Elimizden geldiğince mezuniyetten sonra kendi branşları olan iş kolunda devam etmelerini istiyoruz. Burası bir proje okulu ve TOBB kapsamına alınan okullardan bir tanesi. Yüzdelik dilim olarak gerçekten önemli bir okul. Hakan beyin çalışmaları için ona da teşekkür ediyorum. Bu okullarımızdan mezun olacak öğrencilerimiz buradan alacakları Euro pass geçişiyle yurtdışına gidebilecek. Kim mezun olursa iş yeri açma belgesi de alabiliyor. Artık masa başı iş yapan mühendis değil de ustasıyla birlikte iş yapan mühendise ihtiyaç var. Dünya genelinde bir pandemi yaşanmakta eğitim Mart ayından beri durmuş durumda gözükse de biz yine de öğrencilerimizi boş bırakmadık. Bölükbaşoğlu’ndan sonra konuşan GEBKİM Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Arıcı da şu sözleri kaydetti: “Refik Baydur’un girişimleriyle 1992’de başlayan 2007’de fabrikaların kurulduğu bir fabrika bölgesi. Biz 2017 yılında bir vakıf kurduk dikkat ederseniz OSB sınırları içerisinde iş birliği yapabileceği bir okul yoktur. Biz derdimizi anlattık maalesef burada bulunan okul bölgemizin geride kalmış bir okuluydu biz hami olduk ve vakıf aracılığıyla yaptık. Biz eğitime hizmet etmeye devam edeceğiz. Marmara bölgesinde dikkat ederseniz kimyanın en yoğun olduğu bölgedeyiz. Bu bölgede çok fazla eğitim veren teknik okul eksiği vardı.

“EĞİTİMCİLERİ BİLE EĞİTECEĞİZ”

Kimya ihtisas OSB olarak çok değerli GEBKİM yatırımcılarına teşekkür ediyoruz. Biz 8 kimya laboratuvarı burada düzenledik ve her birini bir şirketimiz üstlendi. Fiziki şartlar önemli ama eğitimcinin öğrenciye verebilecekleri de önemli. Biz değerli hocalarımızı fabrikalara davet ettik. Biz önce bu okulda eğitim veren hocalarımızı yeni sektörlerin nasıl oluştuğunu anlatacağız. Belki iddialı bir kelime olacak ama eğitimcilerimizi bile eğiteceğiz. Okulumuza yabancı dil öğretmeni getiriyoruz. Şu anda hala hocalarımıza AB projeleri nasıl yazılır be İngilizce yazılır araştırıyoruz.

“HİÇBİR OKULDA ÜRETİLMEYEN DEZENFEKTAN BU OKULDA ÜRETİLİYOR”

Biz okulumuzda dezenfektan üretiyoruz. Biz şunu da iddia ediyoruz Türkiye’de hiçbir okulda üretilmeyen dezenfektan bu okulda üretiliyor. Alkol bazlı hiçbir şeyi okulda üretmiyoruz. Alkollü bir üretim için iş güvenliği önlemleri alınması gerekir. Biz buraya İş güvenliği personeli de yolluyoruz. Buradan çıkan çocuklarımız iş güvenliğini de bilecekler.

“BAYRAMDAN SONRA TEMEL ATARIZ”

Dilovası’na bir anaokulu sözümüz var GEBKİM olarak ihalesini yaptık bitirdik. Başkanınız Hamza Şayir Kendisi eğitimle ilgili her zaman beni arıyor. Biz pandemi döneminde elimizden geldiğince dezenfekte ettik. OSB yönetmeliği buna müsade etmiyor ama biz de kendi cebimizden yaptık. Dilovası’nda bir anaokulu sözümüz var biz ihaleyi yaptık sözleşmeyi yaptık bayramdan sonra temelini atarız diye düşünüyorum. 2020-2021 hem pandeminin bittiği hem de eğitimin çok güzel olacağı bir yıl olur. Biz her şartta bu arkadaşlarımıza eğitim vereceğiz.”

21 Tem 2020 - 12:46 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?