Reklamı Kapat

Tarhan'dan Yeni Kanun Teklifi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Gider Vergileri Kanunu'nda değişiklik yapılmasına yönelik bir kanun teklifinde bulundu. İşte Tarhan'ın kanun teklifindeki ifadeler...

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

"25/10 /1984 tarihli ve 3065 sayılı “Katma Değer Vergisi Kanunu’nda ve 07.1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur.

GEREKÇE

Covid-19 Pandemisiyle mücadele kapsamında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm okullar 16 Mart 2020 tarihinde tatil edilmiş, 23 Mart 2020 tarihinde ise ilk ve orta dereceli tüm okullarda uzaktan eğitim sistemine geçilmiştir. Yine benzeri şekilde YÖK kararıyla üniversiteler 16 Mart 2020 tarihinde tatil edilmiş, her bir üniversite kendi akademik takvimine göre 2019-2020 yılı bahar dönemi derslerini uzaktan eğitim modeliyle yürütme kararı almıştır.

MEB yeni eğitim-öğretim yılına dair takvim genelgesini yayınlamıştır. Bu genelgeye göre okullar uzaktan eğitim modeliyle 31 Ağustos 2020 tarihinde açılıp 18 Haziran 2021 tarihinde kapanacaktır. Okullarda yüz yüze eğitimin ise Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda seyreltilmiş bir içerikle ve tüm sınıfları kapsamayacak bir şekilde 21 Eylül 2020 tarihinde başlaması planlanmaktadır. YÖK ise 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılında uzaktan eğitim modeli ile eğitimin gerçekleştirilmesi yönünde karar almıştır. Sağlık Bakanlığının 4 Eylül 2020 tarihinde ilan edilen YÖK’e görüş yazısında “Üniversitelerde 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde, teorik derslerin mümkün olduğunca uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi” önerilmiştir.

Bu bilgiler ışığında hem MEB hem de YÖK kapsamındaki okullarda 2020-2021 yılı eğitim-öğretim faaliyetlerinin ağırlıklı olarak uzaktan eğitim araçlarıyla yapılacağı anlaşılmaktadır. Ancak uzaktan eğitim modeliyle eğitim-öğretime devam edilebilmesi için düzenli internet bağlantısı ve bilgisayar, tablet ve cep telefonu gibi cihazlar aracılığıyla internet sağlayıcılara ulaşmak teknik bir ön koşuldur. T. C. Anayasanın 2. maddesi devleti sosyal bir devlet olarak tanımlamış, 42. madde ise eğitim hakkını devletin gözetiminde anayasal bir hak haline getirmiştir. Devletin yükümlülükleriyle uzaktan eğitimin koşulları birlikte incelendiğinde internet faturalarının ödenmesi ile internete bağlanacak cihazların temini noktasında devletin adım atması gerekir. Ancak 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlamış olmasına rağmen bu konuda kapsayıcı bir tedbir açıklanmamıştır. Öğrencilere sağlanan tek destek telefon operatörlerinin öğrenci hatlarına ücretsiz olarak tanımladığı 6 GB’lık Uzaktan Eğitim Kotasıdır. Verilen destek yetersizdir.

Bu Kanun teklifinin amacı internet faturalarına yansıyan KDV, Özel İletişim Vergisi ve ayrıca televizyon, bilgisayar, cep telefonları ile tabletlerden alınan KDV’nin geçici bir süreliğine tahsil edilmemesine yöneliktir."

KATMA DEĞER KANUNU’NDA VE GİDER VERGİLERİ KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 17’nci maddesinin Sosyal Amaç Taşıyan İstisnalar başlıklı 2’nci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“ Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31. 12. 2021 tarihine kadar İlköğretim ve Üniversite öğrencilerinin veya velilerinin abonesi olduğu internet hizmetleri katma değer vergisinden müstesnadır.”

MADDE 2- 13.07.1956 tarihli ve 6802 sayılı Gider Vergileri Kanunu’nun Geçici 3’üncü maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki Geçici 4’üncü madde eklenmiştir.

GEÇİCİ MADDE 4: “Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten 31. 12. 2021 tarihine kadar İlköğretim ve Üniversite öğrencilerinin veya velilerinin abonesi olduğu kablolu, kablosuz ve mobil internet servis sağlayıcılığı hizmetleri bu Kanunun 39’uncu maddesi kapsamında tahsil edilen özel iletişim vergisinden müstesnadır”

MADDE 3- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 4- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

# TAHSİN TARHAN İLE İLİŞKİLİ:

11 Eyl 2020 - 13:47 - Gündem

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?