Reklamı Kapat

Tüpraş'tan 9 Ayda 600 Milyon TL Yatırım

Kocaeli Haber- Türkiye'nin lider sanayi kuruluşu Tüpraş 2020 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Tüpraş ülkemizin enerji ihtiyacını başarıyla karşılamayı sürdürdü. Yılın üçüncü çeyreğinde toplam 64 milyon ton üretim ve 67 milyon ton ürün satışı gerçekleştiren Tüpraş'ın ilk 9 aydaki yatırımları ise toplam 600 milyon TL'ye ulaştı.

Haber  Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber- Tüpraş Covid-19 salgınının küresel ölçekteki etkilerinin hissedilmeye devam ettiği yılın üçüncü çeyreğinde de verimlilik odaklı üretim anlayışı güçlü ve disiplinli finansman politikalarıyla Türkiyenin enerji ihtiyacını kesintisiz olarak karşılamayı sürdürdü. Bu dönemde yüzde 885 kapasite kullanımıyla 64 milyon ton üretim yapan Tüpraş 6 milyon tonu yurt içinde olmak üzere toplam 67 milyon ton ürün satışı gerçekleştirdi.

YENIDEN AÇILAN EKONOMILERLE AKARYAKIT ÜRÜNLERI TÜKETIMI TOPARLANMA GÖSTERMEYE BAŞLADI

Küresel petrol ürünleri talebi tarihi dip seviyelerinin görüldüğü ikinci çeyreğin ardından salgına yönelik önlemlerin hafifletilmeye başlanması ve ekonomilerin yeniden açılma sürecine girmesinin yanı sıra mevsimsel dinamiklerin de desteği ile kısmi bir toparlama kaydetti. Talepteki normalleşme eğilimine karayolu yakıtları öncülük etti. Öte yandan pek çok bölgede yurt içi uçuşların geçen yılki seviyelere büyük oranda yaklaşmasına rağmen zayıf seyreden uluslararası uçuşlar nedeniyle jet yakıtı talebi daha yavaş bir toparlanma gösterdi. Rafinerilerin jet yakıtı kar marjlarında devam eden zayıflık hatta çok uzun süre negatif olması nedeniyle jet yakıtı üretimini mümkün olduğunca sınırlayarak motorin arzını artırmaları ve yılın başından gelen yüksek stokların da piyasaya girişi ile motorin kar marjları tarihi düşük seviyeleri gördü. Bu durum rafineri kârlılıkları üzerinde baskı oluşturdu.

Yıl içinde hayata geçen OPEC üretim kısıtlarıyla azalan ağır ham petrol arzı ve özellikle Asya bölgesi kaynaklı artan ham petrol talebi nedeniyle ağır ham petrollerin fiyatları artış gösterdi Tüpraş gibi kompleks rafinerilerin girdi maliyeti arttı netice olarak büyük yatırımlarla hayata geçirilen kompleks rafinerilerin brüt marjları dahi bu dönemde negatif bölgede seyretti.

Yılın ilk yarısındaki dalgalı seyrinin ardından üçüncü çeyreğe 43 dolar/v seviyesinde başlayan Brent ham petrol fiyatı ise dar bir bantta kalarak Temmuzu 43 dolar/v Ağustosu ise 45 dolar/v ortalama ile tamamladı. Gerek küresel ölçekte yeniden artışa geçen vaka sayılarıyla artan endişeler gerekse değişen mevsimsel etkenlerin talep üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler nedeniyle Brent ham petrol fiyatı Eylül ayında ortalamada 41 dolar/v seviyesine geriledi.

TALEBIN TOPARLANMAYA BAŞLAMASIYLA İZMIR RAFINERISI ÜRETIME GERI DÖNDÜ

Covid-19 salgınına bağlı olarak talepte meydana gelen düşüşten dolayı 5 Mayısta üretime ara veren Tüpraş İzmir Rafinerisi özellikle yurt içi talepte görülen toparlanmayla beraber öngörüldüğü gibi 1 Temmuz itibarıyla üretime geri döndü. Bu çeyrekte de jet yakıtı talebinde görülmeye devam eden zayıflık nedeniyle üretim optimizasyonu uygulanarak jet yakıtı üretim oranları sınırlandırıldı.

Talebe bağlı olarak geçen yıla kıyasla azalan satışların ve düşen fiyatların neticesinde Tüpraşın 2020 yılı üçüncü çeyrek cirosu 17 milyar TL oldu.

Zayıflayan ürün marjları ve daralan hafif-ağır ham petrol fiyat farkları Tüpraşın operasyonel kârlılığını olumsuz etkilerken Brent ham petrol fiyatındaki artışa bağlı olarak kaydedilen stok karı ise olumlu katkı sağladı ve yılın üçüncü çeyreğinde 199 milyon TL faaliyet karı elde edildi. Kur artışı nedeniyle yükselen kur farkı giderlerinin de etkisiyle 2020nin üçüncü çeyreğinde 420 milyon TL net zarar kaydedildi.

Tüpraş küresel piyasalarda seyreden yüksek volatiliteye rağmen yürüttüğü etkin finansman politikalarıyla içinde bulunduğumuz dönemde de güçlü bilançosunu korudu.

TÜPRAŞ EMNIYETLI İŞLETME ANLAYIŞI ILE TÜRKIYENIN AKARYAKIT İHTIYACINI KARŞILAMAYA DEVAM EDIYOR

Üretim yolculuğunda insanı ve iş güvenliğini iş süreçlerinin merkezine yerleştiren Tüpraş Türk Standartları Enstitüsü TSE tarafından belirlenen enfeksiyon önleme ve kontrol prosedürlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirerek tüm rafinerileri için TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesini de alarak Türkiyenin akaryakıt ihtiyacını karşılama görevini hiçbir aksaklığa izin vermeden başarıyla yerine getirmeye devam etti.

Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasındaki stratejik konumunun bilincinde olan Tüpraş 2020 yılının üçüncü çeyreğinde de modernizasyon ve enerji verimliliği konularında projelerini sürdürerek yılın ilk 9 ayında toplam 680 milyon TL yatırım harcaması gerçekleştirdi.

[https://get.faselis.com/downloadfile.phpuid7422562uidchkff936cttrpt788088pts632438ebugunkocaeli41@gmail.como24104ot4chk017eb]

EK DOSYALAR

Tupras 2020 3CFinansalSonuclarBasın Bülteni04112020.docx İndir [https://get.faselis.com/downloadfile.phpuid7422538uidchkba41ccttrpt788088pts632438ebugunkocaeli41@gmail.como24104ot4chk017eb]

Bu eposta Tüpraş adına bugunkocaeli41@gmail.com adresine gönderilmiştir. Tüpraş ile ilgili ve/veya başka bir marka ile ilgili basın bülteni veya basın daveti almak istemiyorsanız marka sektör ve abonelik ayarları için lütfen tıklayınız. [https://media.faselis.com/tr/leyJwb3N0SUQiOjc4ODA4OCwicG9zdFNlbmRpbmdJRCI6NjMyNDM4LCJjb3VudHJ5IjoidHIiLCJvd25lcklEIjoyNDEwNCwib3duZXJUeXBlIjo0LCJlbWFpbCI6ImJ1Z3Vua29jYWVsaTQxQGdtYWlsLmNvbSIsImNoayI6IjE0MTc4OTJiYTg0MWMwODQ1NDUzOThlMGNmY2RkMTkyIn0]

powered by

CID: U6wgh424104788088-632438-lambda 1.1 Bu epostayı görüntülemekte zorluk yaşıyorsanız: Lütfen tıklayınız [http://webview.faselis.com/U6wgh].

04 Kas 2020 - 12:19 - Ekonomi

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Kandıra'ya Çöp Tesisi Kurulsun Mu?