Reklamı Kapat

Kocaeli Haber - Fatma Kaplan Hürriyet'ten Çınar Çocuk Evi Hakkında Çarpıcı Açıklamalar!

Kocaeli Haber - Çınar Çocuk Evi adeta Kocaeli’nde gündem yarattı. Konu hakkında açıklama yapan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Onlar önce yarım kalan projelerin hesabını versinler" ifadelerini kullandı.

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber - İzmit Belediyesi projelerinden biri olan Çınar Çocuk Evi projesi geçtiğimiz haftalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla açıldı. Komisyona havale edilen ücretlerin ardından tepkiler üzerine ücretler geri çekildi. Konu hakkında bugün Belsa Plaza Makam Toplantı Odası’nda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet tarafından açıklama yapıldı.

HERKES SÖYLEYECEĞİNİ SÖYLEDİ SIRA BİZDE

Hürriyet konu ile alakalı gerekli slaytları eşliğinde, “ Son günlerin en çok yazılan çizilen konu ile alakalı herkes söyleyeceğini söyledi sıra bizde. Yapacağımız bu açıklama polemik yaratmak değil, vatandaşımıza yapılan kandırmacılık hakkında teknik bilgi vereceğiz. Yeşilova da çocuk evi açtık. Halk tarafından takdir toplayan bizim de çok önem verdiğimiz bir yapı. Bu kamusal alanı kurtararak, tasarrufta yapmış olduk.

MECLİSTEN VE KOMİSYONDAN OY BİRLİĞİ İLE ÇIKTI

Önce bu evin yönetmeliğini oluşturduk. Yönetmeliği oluştururken tüm partililer ile görüştük. Çınar çocuk evi yönetmeliği hem komisyondan hem de meclisten oy birliği ile çıktı. Komisyonun ve meclisin onayladığı bu yönetmelikte binayı, bütçeyi her şeyi biliyorlardı.

BİZ DEĞİL GÖRSELLER KONUŞUYOR

Bu bina yarım yamalak bir yerdi. Bizim mesaimiz ile dönüştürdüğümüz bir alandı. “Bu bina zaten vardı” demek ile olmuyor. Biz değil görseller konuşuyor. “ücretsiz demiştiniz ücretli yapıyorsunuz” ifadeleri kullanıldı. Bütçe zaten yönetmelikten geçerken belliydi. Bizim bu kreşte yardıma muhtaç çocukları desteklemektir. Çocuk evinden hizmet alacak çocuklar hangi kritere giderse ücretli hangi kritere girerse ücretsiz diye ayırdık. Tüm meclis üyelerimiz ile anlaşarak kriterler koyduk.
-Hane gelirinin hanede yaşan birey sayısına düşen gelir asgari ücretin 1/3’inden düşükse,
-Anne babası ölmüşse bir yakını bakıyorsa,
-Kadın sığınma evlerinde bulanan kadınların çocukları,
-Şehit ve gazi çocukları ücretsiz eğitim alacaklar.

NECAT ÇAKIR VE HAYRETTİN ÜNLÜ ODAMDA KONUŞTULAR VE FİYAT MAKUL DENDİ

Öyle bir anlatıyorlar ki herkese ücretli. Tabii ücretli kısımlar olacak, olmalı da. Çocuk Evi ücretlidir maddesi vardı ve tüm parti üyeleri onayladı. Önce teklif olarak gelir gruplarca değerlendirilir, meclisin olduğu gün ben tam İstanbul’a gidecekken Necat Çakır ve Hayrettin Ünlü benim odamda saatlerce konuştular ve bu ücret makuldür dendi. Biz bu olsun demiyoruz öneriler sunuyoruz ve buna göre belirliyoruz.

BEYHUDE ÇABALARININ NEDENLERİNİ BİLİYORUZ

Göreve geldiğimizden bu yana ne yaparsak yapalım çok sesli bir kora, suyun üstünde yürüsek bile yüzme bilmiyorlar diyecekler. Bu koro biz ne yaparsak yapalım kötüleyecekler. Beyhude çabaların nedenlerini de biliyoruz. Bu tür kreşlerin açılmasına düşman olan, laik eğitim istemeyen bir grup var. Amaçları siyaset. Her projemize bir kulp buldular. Bu yaptığımız bilgilendirme vatandaşımız için çok önemli çünkü yalanlara karşı mücadele etmeliyiz.

2200 TL'DEN DÜŞÜK KREŞ YOK

Yoksul kesime gerekli istihdamı verelim ama kadınların da önünü açmalıyız. Kadınlar çalışabilsin de istedik. Şu an Kocaeli’de en düşük standartlarda 2200 TL’den aşağı kreş yok. Sosyal denge denilen bir şey var. Yoksul insan tabi ücretsiz olsun ama hanesine ücret giren içinde belirli kurallar koyduk. Bu kreşler 3 öğün yemek verecek. 1 senelik bu yemeklerin ücreti bile 1 milyon 200 bin tl. biz maliyeti çıksın bile demiyoruz. Almanya'da da bu böyle; aynı sınıfta olan çocukların biri 3 verirken diğeri 5 veriyor.

BİZ 850 TL DIŞINDA FAALİYETLERE EK ÜCRET ALMIYORUZ

Yukarıdaki maddeler dışında kalanlar için ise 850 TL olsun 150 TL de yemeğe katkı olarak toplamda 1000 TL olsun. Bu fiyata bile indirim getirdik.
Eğer anne babadan biri yoksa %25 indirim,
Kardeş indiriminde %10 indirim,
Personel çocuklarımıza %5 indirim sağladık.
Yarım gün ya da daha az eğitim görecek olan olursa onlara da %50 indirim yaptık. Devlet okullarında yemeksiz bile çok ciddi rakamlar ödeniyor. Özel kreşlerde servisi, yüzme kursu vb. faaliyetlerde ekstra ücret alınıyor. Üzerine ciddi maliyetler geliyor. Biz bunu da yapmadık. 850 TL gibi bir rakamı köpürte köpürte anlattılar. Sanki kötü bir iş yapıyoruz. Ciddi şartlarda aldığımız öğretmenlerimizin, bizin emeklerimiz ile alay geçiliyor.

AKLIMIZLA ALAY EDİYORLAR

Ticarethane dediler, aklımızla alay geçiliyor. Yeşilova mahallesine kenar mahalle dediler. Neden kenar mahalle olsun? Orası da çok güzel bir mahallemiz. Giderlerine baktığımızda Türkiye uçuyor. Her şey 10’a katlanmış durumda. Ücretsiz yararlanacak çocukları kenara koyuyorum diğerlerinin kocaman kocaman ücret ödeyeceklermiş gibi yorumlar yapanlar hakaret yapıyorlar.

ÖNCE SEKA KREŞİ'NİN HESABINI VERSİNLER

Seka Kreşi’ni hatırlıyor musunuz? Şu an ki ücretine göre 1600 TL’ydi. Bu kreşi ekonomik külfet denilenerek kapattılar. Bu dürüst siyaset değildir. Çıkın bunun hesabını verin? Çocukları neden mağdur ettiğiniz. Yanlış bilgilerle insanları kandırmaya çalışmanızı hayretle ama gülerek izliyoruz. Büyükşehir’in kendi çalışanlarına açtığı kreş dahi 1000 TL. biz de kendi çalışanlarımıza açabilirdik ama biz halka açık açıyoruz. Kreşimize gelen çocuklar aylık ücretler dışında diğer aktivitelerin hepsinden ücretsiz yararlanacaklar. 3 öğün yemeği özel kreşte bulamazsınız. Onların niyetleri bu işi yapmamamız.

ALDIĞIMIZ ÖĞRETMENLER İŞÇİ SIFATINDA YER ALIYOR

Kreş kurmak için ne çabalar sarf edip engellenmiştim. Bize müdürlük açtırmadılar. Belki Ankara’dan öğretmen isteyeceğiz. Kreş müdürlüğünü kurdurmadıkları gibi kadro dahi vermediler. Bütün bu mücadelesi sonra aldığımız öğretmeni onlar yüzünden işçi olarak aldık. Biz niye mücadele ediyoruz, yazık günah. Eğitimci kadromuz olsun ama maalesef kuramadık. İşçi statüsünde almak zorunda kaldık. Bu kadar mücadeleden sonra imzaları olduğu halde başka bir boyuta taşınarak kirli siyasete bulaşarak çalışanlarımızın emeğini karalamak hoş değil.

CHP'LİLERE İŞ YAPTIRMAYIZ DİYENLER İLE MÜCADELE EDİYORUZ

Başvurular beklentimiz çok üstünde oldu hatta kura bile çekecek pozisyona geldik. Geçen hafta 107 oldu. Bu hafta ile birlikte ki daha devam ediyor. Bu kadar karalamalarına rağmen hala ciddi bir istek var. Başka bölgelerde yapmak istediğimizde bile CHP’lilere iş yaptırmayız diyenler ile mücadele ediyoruz.

TEKLİFİ GERİ ÇEKMEMİZİN AMACI BEKLEDİĞİMİZİN ÜSTÜNDE TALEP OLMASI

Daha dürüst ve temiz bir siyaset mümkün. Masa başına oturan arkadaşlar sözlerini unutmasa. Arkadaşlar yönetmeliği sonra hatırladılar ki önce ücretsiz olsun dediler sonra şu kadar olsun dediler. Sözleri çevirerek başka bir dil kullanıyorlar. Biz bu yapılan kirli siyaset karşısında daha fazla kirlenmesin diye. Talepler çok olunca teklifimizi geri çektik. Gelen taleplerin organizasyonu ile bir düzenleme yapacaklar. Yalan algıların karşısında dik durmaya devam edeceğiz. Teklifi geri çekmemizin amacı beklediğimiz üstünde kayıt olması. Afaki konuşmalara karşı belgeler konuşuyor.

BU PROJELER NEDEN YARIM KALDI HESAP VERSİNLER

Yalan politikalar ile üstümüze geliyorlar. Bize çamur atmaya kalkanlar önce yaptıkları yarım işleri tamamlasınlar. Örneğin Sekbanlı, Yenişehir, Gedikli başlanmış bitirilmemişler. Bunlar neden yarım kaldı önce hesap versinler. O dönemde 3 TL ye ihale edilenler şu an yapılanabiliyor mu? Bu konuda halkımız bize güvensin. Tüm çabalarımız ile hizmet etmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı. 

SAYI ÇOK ARTACAKTIR DİYE TAHMİN EDİYORUM

İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, “4-5 yaşa hizmet vermeyi kararlaştırmıştık ancak gelen taleplerin içerisinde 3 yaş ve 5 yaşın üzerindeki çocukların velileri de başvurunca gelen cevapları karşılayabilmek için revizeye gitmek ve fırsat eşitliğini yapabilmek için bu revizyona gitmek gerekiyordu. Sayı çok artacaktır diye tahmin ediyorum”
dedi.

# KOCAELİ HABER İLE İLİŞKİLİ:
# KOCAELİ GAZETESİ İLE İLİŞKİLİ:

17 Eyl 2021 - 18:19 - Kocaeli Haber

Muhabir Elif Çarman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?