Reklamı Kapat

Hürriyet, Büyükşehir Meclis kararını ortaya koydu;  “Kültür Tepesi de, Cumhuriyet Parkı da bizim sorumluluğumuzda” dedi

Kocaeli haber - Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı’ndaki işletmelerin tahsisiyle ilgili basın açıklaması düzenleyen Hürriyet, “Biz polemik olsun istemedik ama siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. 2005 yılında büyükşehir meclisinin aldığı karar gereği zaten Kültür Tepesi de, Cumhuriyet Parkı da bizim sorumluluğumuzda” dedi

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli haber - İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet, Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi’ndeki işletmelerin tahsisleriyle ilgili olarak basın açıklaması düzenledi. Cumhuriyet Parkı içindeki kafeteryanın önünde açıklama yapan ve çok sayıda mahallelinin desteğini arkasına alan başkan Hürriyet şöyle konuştu; “Büyükşehir Belediyesi 2005 yılında 20 dönümün altında olan yeşil alanların sorumluluğunu ilçe belediyelerine bırakma kararı almış. AK Partili belediyelere bunu uygulamış ancak ne hikmetse İzmit Belediyesi ile bu süreç bugüne kadar tahsislerle yürütülmüş. Bu karar gereği Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı da zaten bizim sorumluluğumuzda” dedi.

HÜRRİYET, PARK KAFE’Yİ AÇTI

Cumhuriyet Parkı’ndaki kafeteryayı İzmit Belediyesi olarak halkın kullanımına açtıklarını ilan eden ve tahsislerle ilgili süreci vatandaşla paylaşan Hürriyet, “Buralara ilişkin bilgilendirme yapmak ve burayı artık işletmeye başladığımızı duyurmak üzere buradayız. Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı, eski ismiyle Çocuk Parkı, bizden önce İzmit Belediyesinin kullanımındaydı. İzmit Belediyesi ciddi bir maliyetle bütün imalatı, tefrişatı ve düzenlemesini gerçekleştirdi. Sonrasında da özel işletmeler kira ihalesi yoluyla işletmeye başladı. Yıllardır bu yerler İzmit Belediyesinin tasarrufunda.

HİZMETLERİ BELEDİYE VERECEK

Göreve geldikten sonra vizyonumuz, halka yaklaşımımız ve sosyal belediyecilik anlayışımız gereği ‘İhalesi biten yerleri İzmit Belediyesi olarak biz işleteceğiz. Halkımıza kaliteli hizmeti uygun ücretle belediye eliyle sunacağız’ dedik. Burası da dahil birçok yerin ihalesinin bitmesini bekledik. Kimseyi de mağdur etmek istemedik. Buranın yani Cumhuriyet Parkı’nın ihalesi 9 ay önce tamamlandı. Kültür Tepesi’nin ihalesi biteli ise 1,5 yıl oldu. Büyükşehir’e geçmişte olduğu gibi yazı yazdık. Buraların ihaleleri bitti. Tahsis süreleri de dolmak üzereydi, ‘Yenileyelim’ dedik, yazılarını gönderdik.

BÜTÜN YATIRIMLARI BİZ YAPTIK

O arada şöyle bir konu gündeme geldi; İSU’dan bizim 10 milyon gibi bir alacağımız vardı. Büyükşehir meclisinde dile getirince Büyükşehir ‘Borcumuza karşılık arazi takası yapalım, sonrasında tahsisleri gerçekleştiririz’ teklifinde bulundu. Gösterdikleri nereler varsa, değerine bakmadan, arazi takaslarını gerçekleştirdik. Sonra Büyükşehir bize buralardan para kazandığımıza dair yazı yolladı. Biz de ‘Zaten bizim sorumluluğumuzda. Üzerindeki bütün yatırımları biz yapmışız. Kültür Tepesi’ndeki şelale dahil hepsi İzmit Belediyesi bütçesinden yapılmış. Ve buradan kazanılan da bir şey değil. Madem öyle takasları yapalım.

AMACIMIZ KAVGA ETMEK DEĞİL

Sanat Galerisi’nin de olduğu parseller de dahil olmak üzere 10 milyonluk alacağımıza karşılık Büyükşehir ile takas yaptık. Hiç ikiletmedik. ‘Orası 10 milyon eder mi?’ demedik. Amacımız kimseyle kavga etmek değil. 2,5 yıldır uzlaşı kültürüyle çözüm gayretinde olduk. 2,5 yıldır Büyükşehir meclisinde de muhalefet meclis üyesiyim. Çok fazla söz alıp da muhalefet edeyim, köşeye sıkıştırayım gayretinde olmadım. İkili diyaloglarla, birebirde görüşerek sorunları çözelim, ihtiyaçları giderelim istedik. Dayanışmayla çözmek istedim. Ne yazık ki 2,5 yıldır iyi niyetimize, dayanışma talebimize olumlu yanıt alamadık.”

AİLE ÇAY BAHÇESİ SICAKLIĞI

Cumhuriyet Parkı’nı eskisi gibi nezih aile çay bahçesi yapacaklarını kaydeden Hürriyet, “Burası siyasi nezaketi de kullanarak yaptığımız görüşmelerden karşılık alamadığımızın da göstergesi. Alacağımıza karşılık gayrimenkul takaslarında ısrarla tahsislerin ne zaman yenileneceğini sorduk. Bu görüşmelere benim başkan yardımcılarım ve Büyükşehir’i temsilen genel sekreter yardımcısı katıldı. ‘Mahsuplar, takaslar halledilsin tahsisler yenilenecek’ denildi. Güvendik. Polemiğe girmeden, kaygı gütmeden projelerimizi çalıştık. Eski aile çay bahçesi sıcaklığında burayı işletmeye açtığımızda daha düzenli, güvenli, daha aydınlık alan nasıl olabilir diye projeler hazırladık.

SİYASİ AYRIMCILIĞA UĞRUYORUZ

Basından okuyoruz ki tahsisler yenilenmeyecek. Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı’nın tahsisi İzmit Belediyesine verilmeyecek. Bunca yıldır belediyeler AK Partiliyken hiçbir sorun yoktu. Bütün her yer yenileniyordu. 2,5 yıldır Büyükşehir’in mülkiyetinde olup da ilçe belediyelerine tahsis edilen yerlerin hepsi sorgusuz sualsiz tekrar yenilendi. Bize de yapılır sandık. Siyasi ayrımcılığa uğramayacağımızı düşündük. Ama siyasi ayrımcılığa uğruyoruz. Diğer belediyelere ikiletmeden yapılan tahsis yenilemeleri bize ne yazık ki yapılmadı” diye konuştu.

2005 YILI BÜYÜKŞEHİR KARARI

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde 2005 yılında alınan kararı hatırlatarak Cumhuriyet Parkı ve Kültür Tepesi kullanımının zaten İzmit Belediyesinde olduğunun altını çizen Hürriyet, “Uzlaşı kültürünü esas aldığımız için, herhangi bir kavga gürültü yaşamak istemediğimiz için bu kararları kullanmadık. Kanun çok açık ve buna ilişkin de alınmış meclis kararları var. Kanun der ki; 20 dönüm altındaki yeşil alanlar ilçe belediyelerinin sorumluluğundadır. Bakımı, güvenliği, işletilmesi ilçe belediyelerin sorumluluğundadır.  2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nde karar alınıyor. Kararı aynen okuyorum;

20 DÖNÜM ALTI İLÇE BELEDİYESİNİN

17.02.2005 tarih 433 sayılı kararında; yüz ölçümü 20 dönümün altındaki parkların mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olanların 5272 sayılı yasanın 18-e maddesi ve 75-b maddesi uyarınca, bedelsiz olarak imar planındaki park yeşil alan amacına uygun olarak kullanılması şartıyla ilgili belediyesine devrinin uygun olduğu, aynı şekilde mülkiyeti kamu yararına telkin olmuş olup imar planları gereğince park olarak kullanılanların üzerindeki imar mevzuatından gelen sorumluluğun da ilgili belediyesine devri gerekeceği kararlaştırıldı.

BÜYÜKŞEHİR MÜLKİYETİ BİLE DEVREDİLDİ

Sonunda diyor ki; 20 dönüm altındaki parkların üzerindeki imar mevzuatına dayanarak belediyemizde yapılmış, yaptırılmış ve kira sözleşmesi düzenlenmiş tesislerin 2006 yılı itibariyle ilgili belediyelere devrinin de uygun görülmekle kabulüne oy birliğine karar verildi. Karar diyor ki; 20 dönüm altındaki yerler ilçe belediyelerinindir. Mülkiyeti Büyükşehir’e ait olsa bile Büyükşehir buraları ilçe belediyelerine devretmek ya da terk etmek durumundadır. Ne hikmetse buralar, bu statüye girmesine rağmen yapılmamış. Tahsislerle bir şekilde bugüne getirilmiş.

DOĞAN’A ‘BİZE SORMANIZA GEREK YOK’

Sonrasında Büyükşehir’den gelen başka bir yazı da; 2015’te İzmit Belediyesini AK Parti yönetirken Orhan Mahallesi’nde mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait olan bir yerle ilgili İzmit Belediyesi tahsis istemiş. Büyükşehir ‘İlimiz genelinde 20 dönüm altındaki yerler belediyemiz meclisi 17.02.2005 tarihli kararıyla zaten belediyenizin sorumluğunuzda olup ayrıca tahsis işlemi yapılmasına gerek yok’ cevabını göndermiş. Yani ‘Bizim mülkiyetimizde olmasına rağmen sizin sorumluluğunuzda demiş büyükşehir. Tahsis işlemine gerek yok. Bize sormanıza bile gerek yok’ demiş.

CUMHURİYET PARKI’NI HALKA AÇTI

Belediye kendilerindeyken yapılan yazışmalar ortada. Biz kavga gürültü, tartışma yaşamamak adına böyle davranmadık. İyi niyetli düşünceyle diğer belediyelere nasıl yapılıyorsa bize de tahsisler yenilenir diye düşündük. Şimdi diyoruz ki; Kültür Tepesi de, burası da (Cumhuriyet Parkı) zaten bizim sorumluluğumuzda. 2005 yılında alınan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı gereğince sorumluluğu İzmit Belediyesine aittir. Bu meclis lararının uygulanması gerekir. Halkın da buranın kendilerinin hizmetine sunulması talebini göz ardı edemeyeceğimiz için, inisiyatif alarak burada çalışmaya başladık. Buranın işletmesini açıyoruz. Halkımıza bu hizmeti sunuyoruz. Aynı Gülümse Kafe’de olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

BİR KİŞİ DEĞİL, HERKES KAZANSIN

‘Tahsisleri neden yenilemiyorsunuz?’ diye sorduğunda aldığı yanıta da değinen Hürriyet, ‘Özel işletmeler işletmesini istiyoruz’ dediler. Yani belediyelerin hizmet etmesi varken, kamu hizmeti sumak varken, herkesin buradan adil yararlanma hakkıyken bir kişiyi savunmak çok anlamsız. Gerçi işletenlerin siyasi geçmiş ve bağlantılarına baktığınızda zaten AK Partide siyaset yapan, bağlantısı olan, aslında kayırılan, rant hikayelerinin olduğu konular... Biz burayı belediye olarak o eski aile çay bahçesi sıcaklığında işleteceğiz. İstiyoruz ki insanlarımız sosyal belediyeciliği hissetsin, bütün vatandaşlarımız adil şekilde uygun ve kaliteli hizmet alsın. İşletmeler eliyle bir kişi kazanacağına, belediye eliyle hizmet alarak bütün vatandaşlar kazansın istiyoruz.

HAKKIMIZI KULLANIYOR, YAPIYORUZ”

Bundan sonra bu park aile çay bahçesi olarak İzmit belediyesi tarafından işletmeye açılmıştır. İlk başta Gülümse Kafe gibi içecek ikramı olacak. Daha sonra diğer hizmetleri ekleyeceğiz. Parkımızın da o eski çocuk parkı haline dönmesiyle alakalı yenileme çalışmalarına kendi ekiplerimizin gayretiyle başlıyoruz. Kültür Tepesi de 1,5 yıldır işletmecisi tarafından kira vermeden kullanılıyor. Bir an önce İzmit Belediyesine devri sağlanacaktır. Yasal haklarımızı kullanıyoruz. Hakkımızın engellenmesine de müsaade etmeyeceğimizi, Kültür Tepesi ve Cumhuriyet Parkı’nın İzmit Belediyesi tarafından kullanılmaya devam edeceğini herkesin huzurunda beyan ediyoruz.

BÜYÜKŞEHİR BU PARKA MI KALDI!

Bütün halkımızı akşam Çınar Halk Market açılışından sonra sayın Özgür Özel ve Veli Ağbaba ile buraya çay içmeye davet ediyorum. Bugün Cumhuriyet Parkı içindeki kafeteryayı aile çay bahçesi olarak açıyoruz. Zaten ilçe belediyesinin yani bizim sorumluluğumuzda. Büyükşehir’in onlarca yeri var. Bütün sahil Büyükşehir’in. Bu küçücük parka mı kaldı! ‘Neden bizi buradan çıkarmak için uğraşır?’ Bu siyasi ayrımcılığı da hak ettiğimizi düşünmüyorum. Resmen siyasi ayrımcılık. Bu bizim ismimizin görünmemesi ve siyaseten başarılı olmayalım gayretinden başka hiçbir şey değil” sözlerini kaydetti.

HÜRRİYET’İ YALNIZ BIRAKMADILAR

Başkan Hürriyet’in basın açıklamasına; İzmit Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Erol, Genel İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Küçük, CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, İzmit Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Kızıl, Çukurbağ Mahalle Muhtarı Yaşar Tüzer, Hacıhızır Mahalle Muhtarı Lütfü Bodur, Hacı Hasan Mahallesi Ömer Uzun, Gündoğdu Mahalle Muhtarı Çetin Ersoy, İzmit Cumhuriyet Mahallesi Mustafa Yaman, Karabaş Mahalle Muhtarı Arif Çelik, Şirintepe Mahalle Muhtarı Nilgün Düzen, SARBAŞ Genel Müdürü Nihat Değer, belediye başkan yardımcıları, koordinatörler, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

# FATMA KAPLAN HÜRRİYET İLE İLİŞKİLİ:

27 Eyl 2021 - 15:11 - Siyaset

Muhabir Elif Çarman


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?