Reklamı Kapat

Abdülhamit Gül; "Hukuk dert olan değil, derman olandır"

Mağdur Odaklı Adalet Buluşmaları Toplantıları’nın İzmit ayağı bugün yapıldı. Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyona Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katılım gösterdi. Gül, mağdur odaklı adaletin önemine değinerek; “Hukuk dert olan değil, derman olandır” dedi

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli haber - Adli destek ve mağdur hizmetleri değerlendirme toplantısı Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bakan Yardımcıları Uğurhan Kuş, Yakup Moğul, Vali Seddar Yavuz, Büyükeşhir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Habib Korkmaz, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Erdal Demir, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Daire Başkanı Ramazan Gürkan, Kocaeli Adalet Komisyonu Başkanı Muhiddin Paça, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Yunus Emre Kurt, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Sakarya BAM Komisyonu Başkanı Nuri Koçer, Sakarya BAM Cumhuriyet Başsavcısı Ergül Yılmaz, Yalova Adalet Komisyonu Başkanı Şemsettin Dereli, Sakarya Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay, ilçe cumhuriyet başsavcıları, hakimler, avukatlar katıldı.

ADLİ TEŞKLİLATIMIZ MESAİ SARF EDİYOR

Cumhuriyet Başsavcısı Habip Korkmaz “Adaletin hızlı ve doğru bir şekilde işlenmesi için adli teşkilatımız mesai sarf etmektedir. Kadınlar, yaşlılar, engelliler gibi yardıma muhtaç gruplara yeni düzenlemeler yapılmaktadır. Yapılan çalıştaylar ile bu gruplara nasıl hizmet edilebileceği geliştiriliyor.

TOPLUMUN ADALETE OLAN GÜVENİNİ DE TAHKİP EDİYOR

Daire Başkanı Ramazan Gürkan; “Bir suce olarak belirlenmişti ancak bugün dünyada artık daha çok mağdur odaklı onarıcı adalet anlayışının ön plana çıktığını görüyoruz. Bu doğrultuda mağdurların adalete erişimlerinin güçlendirilmesi yolunda atılan her bir adım toplumun adalete olan güvenini de tahkip ediyor.

7 PİLOT BÖLGE İLE BAŞLADI 161’E ULAŞTI

2019 yılında 7 pilot adliyede kurulmaya başlanan Adli Destek Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerimizin sayısı bugün 161’e ulaştı. Kocaeli ve Gebze adliyelerimizin yanında Gölcük ve Körfez’de de müdürlüklerimizi mağdur odaklı adalet sistemlerini kurmuş bulunmaktayız. Yeni hizmet modeli adaletin güçlendirilmesi adına önemli bir basamak teşkil ediyor.

7 KEZ KULLANILMIŞKEN BUGÜN 200 GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

Müdürlüklerimizin hizmet sunduğu hedef kitle dezavantajlı gruplar. Toplumda daha fazla incinebilir olarak adlettiğimiz kesmin desteklenmesi bizlerin ortak hareket noktalarından birini teşkil ediyor. Kocaeli ve Gebze adliyelerimizde Adli Görüşme Odalarını 2018’te kurmuştuk. Gölcük Adliyemizde de bu ay içerisinde adli görüşme odamızı kuracağız. Kurulduğu yıl kocaeli adli görüşme odası sadece 7 kez kullanılmışken bugün 200’e yakın görüşme gerçekleştirildi. 2018’de 41 kez kullanılan Gebze adli görüşme odamız şu an 400’ün üzerinde görüşme gerçekleştirmiş bulunmaktadır.

YAVUZ: ESKİ DEVLET YAPISINI BIRAKTIK

Vali Yavuz ise “Suçu işleyenin cezalandırılması, hapsedilmesi mağduru mutlu etmiyor aynı zamanda mağdurların sosyo-psikolojik olarak desteklenmesi fevkalade önemlidir. Sosyal hizmet alanında yoğun faaliyet gösteren bir birim olarak çoğunlukla mağdurla karşılaşıyoruz. Her alanda olduğu gibi büyük devrimlere imza attık. Son 20 yılda teknolojiye bilime yapılan yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Sosyal hizmet alanında bugün Kocaeli ve tüm Türkiye’de inanılmaz politikalar üretiyor her bir vatandaşımızın kapısına gidiyoruz. Eski devlet yapısında büyük ölçüde ayrıldığımızı, vatandaş odaklı bir hizmet ortaya koyduğumuzu söyleyebiliriz. Yeni değişiklikle birlikte çocukları velayet konusu ailesiyle görüştürülmesi konusunda yeni bir düzenleme ortaya konuldu” dedi.

GÜL: SICAK KANLI ŞEHİR KOCAELİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, mağdur odaklı adaklı adaletin önemine değinerek “Kocaeli gibi sıcak kanlı bir şehirde bulunmaktan memnunum. Kocaeli ülkemizin her alanda kalkınması, büyümesinde önemli katkılar yapmış ülkemizin en kıymetli şehirlerinden birisi. Burada sizlerle bulunmak büyük bir bahtiyarlık ve sevinç. Mağdur odaklı adalet buluşmasını gerçekleştiriyoruz. Bu çok önemli ve değerli. Güven veren ve erişilebilir adalet sistemine ulaşmak için çıktığımız bu yolda bu toplantılar çok önemli. Vatandaşımızın beklentisini hak talebini adaletin odağına yerleştirmek hepimizin ortak amacı. Adliyede vatandaşı, derdiyle baş başa bırakamayan bir sitem icra ediyoruz. Mağdur odaklı bu yaklaşımlar vatandaşlımıza önemli katkılar sunuyoruz” dedi.

SAHAYI GÖRMEK İÇİN GELDİK

Sözlerini sürdüren Gül, “Mağdurun elinde tutan yarasını dindiren bu uygulamayı sürecin en önemli parçası olarak görmekteyiz. Bu toplantılarda uygulamanın tüm paydaşlarıyla meseleyi masaya yatırıyoruz. Güçlü Türkiye’ nin yolu hangi görüş hangi düşünceye hangi mezhebe sahip olursa olsun herkesin hakkını hukukunu en yüksek standartlarda geliştirmekten geçer. Bu yüzden sahadaki uygulamaları yerinde görmek bizim için anlamlı bir çalışma. İster mübaşir, iste polis ister hakim, ister zabıt katibi tüm kurumların hepsi Vatandaşımız için sizler; devlet demeksiniz. Vatandaşın gözünde o eli samimiyetle tutmak da bizlerin görevidir. Adliyenin kapısı vatandaşa huzur ve güven vermelidir” dedi.

HUKUK DERT OLAN DEĞİL DERMAN OLANDIR

“Vatandaş, işte burada adalet var işte burada elimden turan devlet var denilmelidir” diyen Bakan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: Hukuk yük olan değil yük alandır. Hukuk dert olan değil derman olandır. Mağdurun hakkı da yükünün alınması yeni mağduriyetlerin yaşanmasıdır. Adli süreçlere vatandaşlarımızı yeni mağduriyetler yaşamaması amacını en güçlü şekilde uygulamaya çalışıyoruz.

BOŞANMAYA 3. BİR USUL GELİYOR

Bazı davalardaki sürelerin uzaması ve belirsizlik tarafların hayatını önemli ölçüde etkilemektedir. Boşanma konusunda tarafların iradesine uygun yeni mağduriyetler yol açmayacak usulün ihtiyacını hissettik ve çalışmaları yoğunlaştırdık. Üçüncü bir usul için getirmek üzere çalışmaya başladık. Bu konuşa önümüzdeki süreçte yeni düzenleme yapılacak. Daha fazla mağdur olmasını engellemeyi hedefliyoruz.”

ÇOCUĞU GÖRMEK İÇİN PARA ÖDEMEYECEKLER’

Devletin şefkatlinin çocukların üzerinde olduğunu belirten Bakan Gül, “Devlet, her zaman yanlarındadır. Psikolojilerini korumak için özellikle çalışıyor 5. Yargı paketi bu anlamda yürürlüğe girdi. 90 yıldır süregelen çocukların icrayla teslim edilmesi uygulamasına böylece son verilmiştir. Bu sürecin uygulamasına yönelik ikinci mevzuat çalışmaları da yapılıyor. Süreç tamamlanınca önce pilot uygulama sonrası Kocaeli’de uygulanacaktır. İnsanlar çocuğunu görmek için artık para ödemeyecek. İnsan kendi çocuğunu görmek için para öder mi?” ifadelerini kullandı.

‘MAĞDURU DEĞİL ŞİDDETİ ÖNE ÇIKARIN’

Yeni mağduriyetlere yol açmamak herkesin için önemli olduğuna değinen Bakan Gül, “Her suçta çocuk genç kadın erkek için geçerlidir. Ancak bu hassasiyet her zaman göremiyoruz. Canice katledilmiş bir kadının fotoğrafının yayınlanması hem onun hatırasına hem kadının mahremiyetine saygısızlıktır. Mağdurun boy boy foto yayınlanırken caninin fotoğrafını görememek dikkate değerdir. Bu kabul edilebilir bir durum değildir ve kimseye de bir faydası yoktur bu ahlaka da hukuka da katkısı yoktur magazinleştiren ve cinayet romanı gibi anlatan üslubu reddediyoruz. Şiddet haberlerinde öne çıkarılması gereken şiddetin sebepleri ve şiddeti ortadan kaldıran sebepleri öne çıkarmalıyız. Aksine şiddetin kendisi ortaya çıkarılmaktadır. Kadınların ve çocukların mağduriyetinin reytinge, reklama, magazine alet edilmesi asla kabul edemediğimiz bir durumdur” dedi.

‘ADLİYEYE GELEMEYENE GİDİYORUZ’

3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili de konuşan Bakan Gül, “Tüm engellerin kalktığı bir dünya için 2022 yılının daha verimli geçmesini diliyorum. Engelsiz adliyelerle ilgili fiziki tüm tasarımları engelli dostu olarak hazırladık personelimizi işaret dili eğitimine başladık. Bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Adliyelerimiz, kamu kurumları kategorisinde erişilebilir adalet hizmetine layık görüldü. Engelli ya da yaşlı vatandaşlarımızın beyanlarını almak üzere vatandaşın yanına giderek alması bizi çok sevindiriyor adliyeye gidemeyen vatandaşımıza adliye gidiyor” şeklinde konuştu.

ÇOCUK DAVALARI UZMAN MAHKEMELERDE OLACAK

Bakan Gül son olarak Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun aldığı son kararla ilgili konuşarak “HSK’nın 25 Kasım’da aldığı karara da değinen Bakan Gül, “Yargıda ihtisaslaşmayı çok önemli görüyoruz HSK, 25 Kasım’da bu konuda önemli bir adım attı. Bu adımla birlikte artık çocukların yargılandığı çocuk davaları ülkemizin tamamında ayrı ve uzman mahkemelerde görülecek. Çocuk mahkemelerinin olmadığı yerlerde ayrı mahkemelerde bakılacak. Ne yaparsak yapalım; en iyi reforma insanın kendi yaptığı adımlar ve uygulamalardır” ifadelerini kullandı.

# ABDÜLHAMİT GÜL İLE İLİŞKİLİ:

03 Ara 2021 - 12:26 - Siyaset

Muhabir  Elif Çarmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?