Reklamı Kapat

Kocaeli Haber - Hande Özok; Kocaeli'nde 2020 Yılında 15 Kadın Öldürüldü!

Kocaeli Haber - Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü paneli bugün Kocaeli Sanayi Odası'nda gerçekleşti. Konuşmacı avukatlar İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının ellerini kollarını bağladığını ifade ederken ayrıca Kocaeli’de 2020 yılında 15 kadının öldürüldüğünü de açıkladı.

Elif Çarman
Elif Çarman Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü paneli bugün kahvaltı eşliğinde Kocaeli Sanayi Odası'nda gerçekleşti. Bir çok kadının katılım gösterdiği panele Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aysun Kılınç ve Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Avukat Hande Özok konuşmalarını gerçekleştirdi.

EĞİTİM DÜZEYİ ARTTIKÇA ŞİDDET ORANI DÜŞMEKTEDİR

Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık; TBMM sunulan Hacettepe üniversitesi istatistiklerine göre Kadına şiddet sayıları 10 yıl içinde 3 kat artmış bulunmaktadır. Her 10 kadından 4’ü şiddete maruz kalmaktadır. Yapılan araştırmalar göre eğitim düzeyi düşük kadınlar daha çok şiddet mağduru olmaktadır. Eğitim düzeyi arttıkça şiddet oranları düşmektedir. İlk,orta ve lise düzeyindeki kadınlarda şiddete uğrama oranı %10-14 arasında değişirken lisans mezunu kadınlarımızda %7 olarak görülmektedir.2019 verilerine göre Türkiye OECD ülkeleri arasında Kadına şiddet oranı%38 ile ilk sıralarda yer almaktayız.

TÜRKİYE’DE KADININ İŞGÜCÜNE KATILIM ORANI %32.6

Kadınların hayatın her alanında güçlenmesi, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez unsurudur. Ancak, ülkemizde maalesef ki bu durum hala istenilen düzeyde değil. Türkiye’de kadının işgücüne katılım oranı % 32.6’dır ve bu oran OECD ülkeleri arasında alt seviyedir.

SEVİYEYİ YÜKSELTMEK İÇİN GAYRET GÖSTERİYORUZ

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, bu seviyeyi yükseltebilmek adına geçmişten günümüze çeşitli eğitim programları ve projeler yürütüyor, Kadın Girişimciler Kurulu ekosisteminde yer alan girişimci kadınlarımızla birlikte sürdürülebilir kalkınma adına gayret gösteriyoruz.

DAHA ETKİN ROL ALMASI İÇİN EĞİTİMLER

TOBB Kadın Girişimciler üst Kurulunun çalışmalarının yanı sıra İl Kadın Girişimciler Kurullarımız da olağanüstü çaba göstererek kadınlarımızın iş hayatında daha etkin rol alması ve iş hayatında karşılaşılan sorunların çözümü adına çeşitli program ve eğitimler düzenlemektedir.

Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu olarak amacımız, bölgemizdeki kadın girişimcilik potansiyelinin geliştirilmesi ve daha donanımlı hale getirilmesidir, ayrıca girişimcilik kültürünün gelişmesini sağlamaktır.

PROJELERİMİZ;

Bizler Kadının ekonomiye dahil olması için illerimizde kadınlarımıza iş kurma, iş geliştirme ve iş sahibi iseler çalıştıkları sektörlere yönelik güncel bilgilere, eğitimlere ulaşabilmeleri için, bu süreçlerde mentörlük yapmayı hedeflemekteyiz. Bu nedenle ilk olarak kendi odalarımıza kayıtlı kadın girişimcilerimize çeşitli organizasyonlarla ulaşarak kartvizit değişimi yaptık ve bizlerden beklentilerini dinledik. Bu anlamda eğitimler düzenledik ve düzenlemeye devam edeceğiz.

Kocaeli Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. (MARTEK) ve Kurulumuzun da ortağı olduğu ve ilk projemiz olan “Kadın Girişimci Kampı”nı düzenledik. Söz konusu kamp için toplam 96 başvuru aldık. Yapılan değerlendirme sonucu bu başvurular arasından 22 adayı kampa kabul ettik. 22 proje sahibi kadın girişimciye TÜBİTAK MARTEK’te beş günlük bir eğitim verildi ve ilk 3’e giren başarılı projelere TTO desteği verildi. Bunlara; Kuluçka Merkezinde ilk yıl bedelsiz ikinci yıl %50 kira indirimli ofis tahsisi, 6 ay genel gider muafiyeti, ücretsiz servis ve yemek hizmeti ve Mentörlük desteği sağlandı.Bu projenin tekrarı için görüşmelerimiz devam etmektedir.

Kurulumuz ve İdeasoft işbirliği ile E-Ticaret Girişimciliği Eğitimi düzenledik. 2 gün süren sertifikalı eğitimde E-Ticarette kazandıran sektörler, E-Ticaret Ekosistemi, Digital Pazarlama ve İnternet Reklamcılığı konularında bilgilendirme yapıldı. Ayrıca Kurulumuz tarafından “Girişimciler için Sosyal Medya”, “Etkili İletişim Teknikleri” Eğitimi ile “Covid-19 Salgınının Etkileri”ne yönelik seminer düzenledik.

Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu ve Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda, Ekim 2019 tarihlerinde İtalya ’nın Udine kentinde düzenlenen “Business Meets Future - İş Dünyasının Geleceği Etkinliği’ne heyet ziyareti düzenledik. Etkinlik kapsamında ayrıca, İtalyan firmalarla B2B ikili iş görüşmelerinde bulunarak, olası işbirliklerini değerlendirdik.

İlimizde düzenlenen SANTEK 6.Doğu Marmara Sanayi ve Teknoloji Fuarı kapsamında “İlham Veren Kadın Girişimciler” Paneli gerçekleştirdik.

“Esaslı Kadınlar Paneli”ni gerçekleştirdik.

TOBB &Europen Bank (EBRD) & EY iş bilirliği ile TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulları için Strateji ve Yol Haritası Geliştirme Projesi katıldık. Kocaeli, Ankara ve Antalya Kadın Girişimciler Kurulundan oluşan proje ekibi tarafından “Kadın Girişimciler Kurulları Stratejisi ve Uygulamalı Yol Haritası” oluşturuldu.

İlimizdeki kooperatifçilik faaliyetleri kapsamında ilk resmi kadın kooperatifi olan ve Kız Kardeşim Projesinde ilimizden tek destek alan kooperatif olanKARKAD (Kartepe Kadın Eli Üretim ve İşletme Kooperatifi) ile birlikte işbirliği yapacağız.

Geçmişte olduğu gibi bugün de, yarın da kadın girişimcilerimiz ile birçok kadının hayatına dokunmaya devam edecek, üyelerimizin ve kadın girişimcilerimizin işlerini geliştirmeleri ve büyütmeleri yolunda destek olmayı aralıksız sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

KANUN ÖNÜNDE EŞİT TUTULMANIN GÜNDELİK HAYATTA BİR FAYDASI YOK

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Avukat Aysun Kılınç; “Öncelikle Bahar hanımın olduğu bir kentte yaşamaktan mutluyuz. “Kadınlar çiçektir” sözünden siz bıktınız mı? Ben bıktım açıkçası. Dünyada kadın mücadelesi oldukça önemli. Atatürk devrimleri ile kanun önünde kadın ve erkek eşit tutuluyor. Ancak kanun önünde eşit tutulmanın gündelik hayatta maalesef ki faydasını görmüyoruz. Bir gün arkadaşlara şiddet gören bireyi anlatıyorum. Herkesin aklına ilk gelen kadın olduğu fakat hayır, erkek. İşte insanlarımız direkt olarak kadına yoruyor.

KADINLAR GÜCÜNÜ SİYASETTE KULLANAMIYOR

Bu eşitsizlik siyasette de geçerli. Ülkemizde kadının siyasete katılım oranı 1945’te 11. Sıradayken şu an 126. Sırada yer alıyor. İşte size toplumda eşitsizliğe bir örnek. Biz kadınlar gücümüzü siyasette kullanmıyoruz. Eğer kullansak bu şiddet, cinayet sayıları bu kadar artış göstermezdi. Ben 126. Sırada olmaktan hiç haz ermiyorum. Kim olursa olsun, isterse zıt görüşlü olalım ama kadınlarımız siyasette olsunlar.

DÜNYADA YOKSULLARIN %70’İ KADIN

Kız öğrencilerimiz eğitim hayatlarında daha başarılılar. Fakat eğitim bittikten sonra devreye toplumsal eşitsizlikler giriyor. Dünyada yoksulların %70’i kadın, malların da sadece %1’i kadınlara ait. Dünyada toplam işlerin yarıdan fazlalarını yapmalarına rağmen %50’sine sahibiz.

POZİTİF AYRIMCILIK İLE BİN YILLIK ARAYI KAPATABİLİRİZ

“Kadın kadının düşmanıdır” gibi sözler ile bizleri yarıştırmaya çalışıyorlar. Hayır, biz kendi aramızda yarışmayalım. Biz erkekler ile gerek siyasette gerekse ekonomik koşullarda yarışalım. Güç bir erkeğin elinde doğdu ve neredeyse bin yıldır erkeğin elindeydi. Ataerkil bir toplumda pozitif ayrımcılığı tabi ki savunmalıyız. Ancak bu koşulla bin yıllık bir arayı kapatabiliriz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ SİYASETTEN ÜSTTE YER ALIYOR

Kadına şiddet sadece ülkemizde değil, dünya çapında bir sorun. İstanbul Sözleşmesi’ne girmemiz gerekiyor. Çünkü İstanbul Sözleşmesi siyasetten üstte yer alıyor. Hazırlayanlar tarafından kaldırılmasını ise politikadan başka bir şey değil” ifadelerini kullandı.

KOCAELİ’NDE 15 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi üyesi Avukat Hande Özok; “Toplumun her kemsinde kadına şiddete rastlıyoruz. Kocaeli’nde 2020 yılında 15 kadın öldürüldü. Bunlardan 8 kadın ölürken, 7’si ise yaralı kurtulmuş. Bu veriler dışında bir sürü tespit edilemeyen olaylarımızda mevcut.

2021 YILINDA TÜRKİYE’DE 247 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Her gün duyduğumuz bu vakalar Türkiye’de 2019 yılında 474, 2020 yılında 410, 2021 yılından günümüze ise 247 kadın öldürülmüştür. Şiddet mağduru kadınlar evrensel bir sorundur.

ŞİDDETİ ANLATAMAYANLARIN ÇOĞU EĞİTİMLİ KADINLAR

Türkiye’de her 3 kadından biri şiddete uğruyor, her 2 kadından 1’i ise duygusal şiddet uğruyor. Her 10 gebe kadından 1’i fiziksel şiddete uğruyor ve her 2 kadından 1’i yaşadığı şiddeti kimseye anlatamıyor. Anlatamayanların çoğu ise eğitimli kadınlar olurken her 2 kadından 1’i de kimseye anlatamıyor.

KADINLAR EN YAKINLARI TARAFINDAN ŞİDDETE UĞRUYOR

Kadınlarımızı kimler öldürüyor biliyor musunuz? En yakınları; eşi, eski eşi, nişanlısı, erkek arkadaşı, babası, kuzeni, kendi evladı veyahut hiç tanımadığı biri. Kısacası her kesimden şiddete uğruyorlar. Erkek şiddetinden öldürülen kadınların yarısı çocuk sahibi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NİN KALDIRILMASI ELİMİZİ KOLUMUZU BAĞLADI

Öncelikle “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”. 2021 yılının mart ayında çıktığımız İstanbul Sözleşmesi yerine 6284. Kanun var. Fakat Sözleşmenin kaldırılması ile bizim elimiz kolumuz bağlandı. Ben şiddete uğradım diyerek gelen bir kadına hemen tedbir çıkarabilirken şu an gerekli tanıkları bulmamız gerekiyor. Sözleşme bize destek sunarken maalesef şu an bir desteğimiz yok” ifadelerini kullandı.

# KOCAELİ HABER İLE İLİŞKİLİ:
# KOCAELİ GAZETESİ İLE İLİŞKİLİ:

06 Ara 2021 - 13:22 - Kocaeli Haber

Muhabir  Elif Çarmangöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?