Kocaeli Haber - Sanayide Kadın Eli Projesi ile kadın istihdamı artacak!

Kocaeli Haber -Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nun sanayide kadın istihdamını artırmaya yönelik hayata geçirdiği, "Sanayide Kadın Eli Projesi"nin protokol imza töreni bugün yapıldı

Büyütmek için resme tıklayın

Kocaeli Haber - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu’nun sanayide kadın istihdamını artırmaya yönelik hayata geçirdiği, "Sanayide Kadın Eli Projesi" nin protokol imza töreni bugün yapıldı. Kocaeli Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen törene Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan, İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcıları; Günseli Özen İle Fatma Aydoğdu, TOBB Girişimcilik Dairesi’nden Handan Köse, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık, KOTO Genel Sekreteri Mert Alnıpak, Ar-Ge Hasan Burçin Menteş, Fırat Arslan, Özel KOTO Arslanbey OSB Anadolu Teknik Meslek Lisesi Coşkun Cebeci, İzmit Anadolu Meslek Ve Teknik Lisesi Mehmet Aktaş, Körfez Anadolu Meslek Ve Teknik Lisesi Harun Künü, İl Oda Yönetim Kurulu Başkanları katılım gösterdi

“SANAYİDE ROL MODEL KADINLARI ARTTIRMAK”

Tören kapsamında açıklamalarda bulunan Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu şu ifadeleri kullandı: “Öncelikle TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu TOBB bünyesinde kadın girişimcilik konusunda genel politikalar geliştiren ve görüş oluşturulmasına katkıda bulunan istişari bir kuruldur. Kurul kadın girişimcilere; eğitim, kapasite geliştirme desteği ile girişimci fikirlerini hayata geçirmelerinde destek sağlamak üzere 15 Eylül 2008 tarihinde Odamız Koordinatörlüğünde kurulmuştur. Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu; Odamız, Gebze Ticaret Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve Körfez Ticaret Odası tarafından önerilen toplamda 30 icra kurulu üyesinde oluşuyor. Bugün bir araya gelmemize neden olan Sanayide Kadın Eli Projesi’ne dönersek; Projenin amacı; kadınların sanayide istihdama katılımını arttırmak, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak, gençlerimizin önünde sanayide rol model kadınları arttırmak.

“EĞİTİM VERİLMESİ SAĞLANACAK”

Hedef Kitle; eğitim almış ancak istihdama katılamamış ve çalışmaya istekli kadınlar, Meslek lisesi, lise mezunu ve eğitimi devam eden gençlerimiz. Proje; pilot ikinci il olarak ilimizde 10.01.2022 tarihinde başlamıştır. Paydaşlarımız; Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İŞKUR, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri, Pilot OSB’ler, Odaların partneri 4 Proje Lisemiz, KOTO Özel Anadolu Teknik Meslek Lisesi, İzmit Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Körfez Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Mehmet Tuğrul Tekbulut Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi. Bu paydaşlar ile birlikte sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre eğitim planı oluşturup, kadınlarımıza ve mesleki teknik liselerde okuyan kızlarımıza bu alanlarda eğitim verilmesini sağlanacaktır.

“BAŞLANGIÇ OLSUN”

Söz konusu eğitimlerden sonra ise firmalarımızda istihdam edilmelerine destek olunacaktır. Bugüne kadar, kurum ve meslek liseleri ziyaretleri, sanayicilere yönelik anket çalışmaları, muhtarlara yönelik tanıtım toplantıları, umarız projemiz, kadınların istihdama katılım oranını arttırmak konusunda başarılı olur. Dünyanın en zengin ülkelerinden birisi Almanya. Nüfusumuz neredeyse aynı. Onların ortalama yaşı bizden daha büyük. Yaşlı sayısı daha çok. Ama iş hayatına katılım sayısına baktığımızda özellikle kadınların payı çok daha büyük. Biz sosyal bir sorunla karşı karşıyayız. Kadınların bazı sosyal engelleri var. Bunları çözmemiz lazım. Umarım bu bir başlangıç olsun.”

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Zeytinoğlu’nun ardından konuşmasını yapan Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, “Kadın girişimcilerimizi tebrik ediyorum. Biz bu konuda elimizden geleni yapacağız. Bu girişimin başarılı olacağını düşünüyorum” dedi. Daha sonra konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen, “Böyle hayırlı bir faaliyette bulunmanın onurunu yaşıyoruz. Kadın girişimi konusunda pozitif anlamda katkımızın olması bizi mutlu ediyor. Milli Eğitim’de yüzde 50 oranında kadın istihdamı söz konusu. Mesleki anlamda ise bakanlığımızın çıkışı çocuklarımız ve kadınlarımız için çok önemli. Günümüzde sanayi iş kolu ağır bir iş kolu değil. Kadınlarımızın sanayiden uzak durmaları eski bir algı olarak kalacak. Bu girişimde katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

“ÇABALAMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcılarından Günseli Özen, “Biz hep beraber bu projenin hayata geçmesi için çaba gösteriyoruz. Bir fikirle başlamıştı, oradan oyla çıktı. Bizim için çok heyecan verici. Kadınların mutlaka çalışması lazım. Büyük bir potansiyelleri var. Biz kadın girişimciler olarak çalışmaya devam edeceğiz. TOBB yönetimi olarak ülkemizde sanayideki kadınların daha fazla olması için çabalamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“FAYDA SAĞLAYACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİZ”

TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık ise şu ifadeleri kullandı: “Biz Kocaeli KGK olarak ilimizde kadın istihdamını sanayide artırarak sanayide kadının ekonomiye katılımını artırmayı hedeflemekteyiz. İlimizde 52.083 şirket faaliyet göstermektedir. İldeki erkek çalışan sayısı 492.000/ kadın çalışanların sayısı ise 180.495. Bu veriler doğrultusunda projemizin ilimiz açısından ne kadar önemli olduğunu ifade etmek isterim. Çünkü sanayi merkezi olan ilimizde kadın istihdamını artırmak ekonomik anlamda ülkemize ciddi fayda sağlayacağı düşüncesindeyiz.

“YETERİ KADAR YER ALAMADIĞINI GÖRÜYORUZ”

Tüm dünyada olduğu gibi, kadınların çalışma hayatına katılması, ülkemizde de sanayileşmeye paralel olarak gelişme göstermiştir. Aslında ülkemiz kadınlara birçok gelişmiş ülkeden önce seçme ve seçilme hakkı vererek kadının toplum içindeki öneminin altını yıllar öncesinde çizmiştir. Ancak bugün geldiğimiz noktada kadınlarımızın ekonomik hayatta halen yeteri kadar yer alamadığını görüyoruz. Ülkemizde Kadının iş gücüne katılımına yazık ki gelişmiş ülkelerin çok gerisinde yer alıyor.

“ARTIŞ GÖSTERİYOR”

Türkiye nüfusunun %49,9'unu kadınlar, %50,1'ini erkekler oluşturuyor. 2008 yılında kadının işgücüne katılım oranı yüzde 24,5 iken 2020 yılı verilerine göre kadınlarımızın işgücüne katılma oranı yüzde 30,9’dir. Ülkemizde kadınların işgücüne katılım oranında son yıllarda artış göstermesi umut vericidir. Fakat halen yönetici pozisyonundaki kadın oranımız %19,3’dur. Yükseköğretim mezunu kadınların işgücüne katılım oranı ise %65,6’dır.

“CİDDİ EFOR SARF ETMEKTEYİZ”

Kocaeli Kadın girişimciler kurulu olarak pek çok projelerimizi geliştirmekte ve ilimizde uygulamak için ekibimizle ciddi efor sarf etmekteyiz. Kurul olarak iş ortağı olduğumuz devam eden projelerimiz; Sanayide Kadın Eli Projesi, Mesleğim Var, Umudum Var Projesi, Mühendisler Emekli Olmaz Projesi, Kısa ve Uzun Dönem Staj İmkanları, UNDP ile birlikte yürüttüğümüz Kadının Güçlenmesi Prensipleri’dir. Biz kurul olarak 2 projenin taleplerini tek bir web sitesi üzerinden alarak sanayicimize tek bir noktadan erişim imkanı sağlamayı hedefledik. Bu nedenle projelerimizi ortak web sitesi üzerinden yürütmekteyiz. Bu proje kapsamında Kocaeli için yaptığımız çalışmaların diğer iller için örnek olabileceği görüşündeyiz. Hazırladığımız alt yapıları buna göre planlayarak sürdürülebilir bir proje olmasını hedeflemekteyiz.”

# Sanayide Kadın Eli Projesi ile kadın istihdamı artacak, artacak, Kadın istihdamı, Sanayide Kadın Eli Projesi ile, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu - kocaeli gazetesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu - kocaeli haber, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu - kocaeli, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu, Ayhan Zeytinoğlu - kocaeli haber, Ayhan Zeytinoğlu - kocaeli gazetesi, Ayhan Zeytinoğlu - kocaeli, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu - kocaeli haber, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu - kocaeli gazetesi, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, TOBB - kocaeli haber, TOBB - kocaeli gazetesi, Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu, Körfez Ticaret Odası, gebze ticaret odası, kocaeli ticaret odası, , Kocaeli İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Doğan, İŞKUR Kocaeli İl Müdürü Ulvi Yılmaz, TOBB Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurcan Babalık, Fırat Arslan, Ar-Ge Hasan Burçin Menteş, Körfez Anadolu Meslek Ve Teknik Lisesi Harun Künü, Özel KOTO Arslanbey OSB Anadolu Teknik Meslek Lisesi Coşkun Cebeci, İzmit Anadolu Meslek Ve Teknik Lisesi Mehmet Aktaş, TOBB Girişimcilik Dairesi’nden Handan Köse, KOTO Genel Sekreteri Mert Alnıpak, Sanayide Kadın Eli Projesi - kocaeli haber, Sanayide Kadın Eli Projesi - kocaeli gazetesi, Sanayide Kadın Eli Projesi - kocaeli, Sanayide Kadın Eli Projesi, Recep Öztürk - kocaeli gazetesi, Recep Öztürk - kocaeli haber, Recep Öztürk - kocaeli, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk , İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen - kocaeli haber, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen - kocaeli gazetesi, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmenşen, kocaeli gazetesi, Kocaeli güncel haber, Kocaeli haber, olarak, kocaeli, ile, başkanı, nin, haber, için, bir

19 Nis 2022 - 12:46 - Kocaeli Gazetesigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bugün Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bugün Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Kocaeli'nin En Başarılı Belediye Başkanı Kim?