Gizle

İstikamet Kızıl Elma…!

Afrin Operasyonu başladıktan sonra başta televizyon kanalları olmak üzere, sosyal medyaya birçok video düştü. Bunlardan birisi var ki etkilenmemek elde değil. Türk kanallarından birisinin muhabiri cepheye giden askere soruyor:

-İstikamet neresi?

-İstikamet Kızıl elma.

-Ailene mesajın varmı?

-Beklemesinler.

-Türkiye’ye mesajın varmı?

-Bu vatanı böldürtmeyiz…

Peki bu duygu ve bilgi dolu sözleri söyleten neydi bu askere?

Ömer Seyfettin’in o güzel kaleminden çıkan, ‘’Kızılelma Neresi’’ hikayesini ya da Ziya Gökalp’in anlatmaya çalıştığı ‘’Ülkü’’ konusunu iyi okumuş olsa gerek. Ne anlatıyordu Ömer Seyfettin bu hikayesinde, kısaca anlatmaya çalışacağım.

‘’ Sultan Süleyman, hükümdar olduğu dönem , şehzadeliğinden beri duyduğu ‘’Kızıl elmaya, Kızıl elmaya, Kızıl elmaya dek gideceğiz’’ nidasına cevap bulmak için Devlet adamlarını yanına çağırır. Yeniçeri’nin diline pelesenk olmuş bu sözü hepsine sorar ve bu yer neresidir diye sual eder. Kimi Viyana der, Kimi Çin. Kimi Sind der Kimi Maçin. Birisi Hind der. Ortak bir cevap alamayınca nida edenler arasından üç kişi çağırır ve sırasıyla bu soruyu her birine sorar. Her birinin verdiği cevap ise padişahın gideceği, göstereceği yerdir şeklinde bir sonuç çıkar.’’ Bunun üzerine Sultan Süleyman ‘’ Gördünüz ya der, Kızıl Elma benim gitmek istediğim yer işte, Hakk’ın beni götüreceği yer der’’.

İşte Kızıl Elma böyle bir şeydir. Cihan hakimiyetine, İslamı ve onun adaletini tesis etmeyi amaçlar. Mazlumun ahını, kanını yerde bırakmamayı hedefler. Zalimin boyunduruğunda kim varsa ona yardımı kendine vazife edinir. Felsefi temelleri bu şekilde olan Kızıl Elma ulu bir ülkü ve Necip Türk milletinin bağrından çıkardığı kendi öz benliğidir. Bu yiğit askerimiz yaptığı görevin bilincinde olacak ki böylesi mukaddes bir cevap vermiştir. Canından vazgeçmiş askerimizi böyle cümleler kurmaya sevk eden şey işte bu ülküdür.

Ne diyor Ziya Gökalp, Ülküyü anlatırken; ‘’ Bu kavga gürültülü zamanında fertler kendi hürriyetlerini değil, milletlerinin bağımsızlığını düşünürler. İşte o şerefli duygu ile karışık olan bu mukkades düşünceye ülkü denilir.’’

Böylesi mükemmel bir bilince sahip her fert, ülkesi ve milleti için en tehlikeli görevlerden kaçınmaz, aksine en önde durur. Ülküsü olmayan hiçbir ferdin milletine yararı olmayacağı gibi bir de zararı vardır. Hayatını dünyevi zevklere bağışlamış, bedenen yaşayan ama ruhen ölmüş fertler Platon’un tanımladığı gibi hayvandan farksızdır.

Adı ‘’Zeytin Dalı’’ olan, işgal ve sömürü amacı gütmeyen, sembolize ettiği durumdan anlaşılacağı üzere, adalet ve barış getirmeyi hedeflemiş bu askeri operasyonumuz işte böylesi kahraman yiğitler üzerinde yükselecektir. Bu süreçte şehit olan hatta şehit olmadan önce bile, vasiyetleri ile geleceğimiz olan çocukları düşünenlere Allah rahmet eylesin. İstikametiniz Kızıl Elmaya hepimizden önce vardınız.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim İnanç Çakıroğlu - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

Yücel Turhan - Allah devletimize askerimize zeval vermesin

Yanıtla . 0Beğen 07 Şubat 19:53
01

Bekir Çakır - Yigit, Kahraman askerimizin vermek istediği çok anlamlı kısa açıklamayı, anlayacağımız ve anlamamız gereken manada güzel bir yazı olmuş, İbrahim.

Yanıtla . 2Beğen 26 Ocak 17:47
02

İbrahim İnanç Çakıroğl - @Bekir Çakır 01 nolu yoruma cevabı: Elimizden geldiğince anlatmaya çalıştık hocam. Teşekkür ederim

Yanıtla . 0Beğen 27 Ocak 01:48

Anket Kocaeli'de Hangi Belediye Başkanlarını Değişmesini İstiyorsunuz?