Zeytin Dalı mı, Kızılcık Sopası mı?

Sevgili okurlar geçen yazımızın sonunda Afrin operasyonu yeni başlamıştı, haftaya devam edeceğimizi beyan etmiştik. Bu haftaki gelişmelere de baktığımızda geçmiş yazılarımızdaki düşüncelerimizin gittikçe pekiştiğini ve resmin berraklaştığını görüyoruz.

Öncelikli olarak bu operasyona adını veren zeytin dalına bir bakalım. Değerli okurlar her medeniyetin kendi sembolleri vardır, batı medeniyetinin sembollerinden biriside zeytin dalıdır. Barış esenlik ve huzur amaçlanır tıpkı defne dalının zaferi, beyaz güvercinin barışı sembolize ettiği gibi. Milli bir davada orta doğudaki bir operasyonu bile batılı değerlerle sembolize etmek çok tuhaf, çünkü mesaj verdiğimiz çevreler Arap, Türkmen, Kürt gibi bölge insanları iken mesaj batılı dilinde.

Her neyse uzatmadan ben olsaydım bu operasyonun adını kızılcık sopası koyardım çünkü bizim kültürümüzde haddini aşan aile efradından, akrabadan, komşudan kişilere kızılcık sopası dedin mi onlar mesajı alırdı. Şimdi bende kendi kızılcık sopamı gösteriyorum bu hafta hükümet sözcüsü Mahir Ünal yaptığı açıklamada Afrin operasyonunu devletin ve askerin yaptığını söyleyen CHP ye çok yerinde olarak şu cevabı verdi;

“Evet operasyonu güvenlik güçleri yaptı ancak kararı alan ve risklerini üstlenen siyasi iktidar operasyonun gerçek sahibidir.” Çok doğru bir tespit şimdi Fırat kalkanı, Afrin, Münbiç vb. operasyonlar haklıdır, sonuna kadar desteklenmelidir. Getirisi de götürüsü de siyasi iktidarındır. Bizde sonuna kadar destekleriz, onların deyimiyle zeytin dalını uzatırız ancak;

2.Irak savaşını teskere çıkarıp desteklemeye kalkışan hükümet, teskere geçmemesine rağmen Irak’ın bölünmesine verdiği katkı Kuzey Irak’ta başımıza bela bir Barzani ve kandil vakasının siyasi sorumluluğunu niye üstlenmez. Bu arada Suriye’de ikinci kandile izin verilemez derken aslında birinci kandilin bizim hatamızın bir ürünü olduğu ortaya çıkar.

Açılım adı altında Habur rezaletini şehirlere hendekler kazılırken, patlayıcılar depolanırken bunları önceden göremeyen, tedbir alamayan ve neticesindeki insan ve para kaybını, kardeşliğe vurulan darbeleri bunların ceremesini kim çekecek, siyasi iktidarın sorumluluğu ne olacak?

Kobani’de DEAŞ, PKK savaşından PKK’ya en modern silahları gönderen peşmergeyi törenle bölgeye sevk eden iktidarın bu sorumsuzluklarının bizi Afrin’e getirdiğini unutacak mıyız?

Sevgili okurlar ABD sözcüleri Afrin operasyonu sorusuna Türk yetkililer bize operasyon öncesi bilgi verdi diyorlar halbuki biz bu operasyonu ABD himayesindeki yerel hainlere yaptık . Burada bir garabet yok mu diye aklınıza gelebilir, aslında yok çünkü küresel güçler ABD, Rusya vb. bu operasyondan iç siyasete verilmek istenen mesajı biliyor ve kısmen anlayış gösteriyor, içeride durum iç açıcı değil, hükümet açısından daha da kötü, çünkü başkanlık seçimi gelirken adayının kazanması için her yolu deniyor. Bir yandan ittifak çalışmaları, bir yandan kahramanlık destanları günü kurtarmaya çalışıyor çünkü on beş yıldır iktidarda. İktidara gelirken üç y ile mücadele edeceğiz dendi; yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar her üçünde de sınıfta kalındı artık halka vaat edebilecekleri hamasetten başka bir şeyleri yok. İşte benim kızılcık sopası fikrimde burada devreye giriyor. Hem küresel emperyalizme hem bölgedeki işbirlikçilerine hem de bizim beceriksiz, basiret ve feraseti kapalı yöneticilerimize kızılcık sopasını hatırlatma yeridir. Zamanı ise başkanlık seçimleridir.

Bu zaman diliminde bu gerçekleri yazmak zor bu gün için karşılık bulması da zor ama söylemek zorundayız Ergenekon operasyonuna karşı çıkarken bize söylenenleri hatırlayın cemaat, hükümet ittifakına karşı olunca bize söylenenleri hatırlayın. Irak harekatına karşı miting düzenlerken bize marjinaller diyenleri hatırlayın Suriye’yi karıştırmayın derken bizi Esad’cı ilan edenleri hatırlayın ve frene basın söylediklerimizi düşünün ha unutmadan söyleyeyim ne yapacaksanız yapın ama “önce düşünün” sözü Saadet Partimizin Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na aittir. Dost acı söyler bizden söylemesi sevgi ve saygılarımla.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Halit Şengül - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Seçimlerinde Hangi Adaya Oy Vereceksiniz?