Yerel yönetimler sistemi..

Yaptığım iş Dolayısıyla ülkenin büyük bir bölümünü dolaştım. Gittiğim şehirlerin esnafı ve eşrafı ile tanıştım ve sohbet etme fırsatı buldum gözlemlerim bu bölgelerde ortak tespit yerel yönetimlerin başarısız olduğu (iktidar, muhalefet ayrımı olmaksızın )şeklinde.

Siyaset ile ilgili insanlarla görüştüğümüzde en iyimseri bile yüzde seksen yerel yönetimlerin başarısızlığından bahsediyor. Bizse bu başarısızlığı partiler veya şahıslar üzerinden tartışıyoruz.

SİSTEMİ SORGULAMIYORUZ

Ülkenin belediye başkanlığından gelen Cumhurbaşkanı, kayyum atanan belediyelerin başarısından bahsediyor. İstanbul'un siluetini bozduk diyor. Kayseri belediye başkanlığından gelen Çevre Şehircilik Bakanı şehirleri mahvettik diyor, biz buradan muhalefet malzemesi arıyoruz. Sanki muhalefetin yönettiği belediyeler mükemmel. Son zamanlarda yapılan bu açıklamaları mevcut sistemin sorgulanması şeklinde yorumlayan kimseyi görmedim. İktidar kanadı belediye ve teşkilatları sessiz, muhalefet ise buradan yerel seçimlere malzeme çıkar mı derdinde mevcut sistemin işleyişini ve önerilmeye çalışıldığını tahmin ettiğim sistemi irdeleyelim

MEVCUT SİSTEM ADAY BELİRLEME SÜREÇLERİ

Siyasi partiler seçimlere genelde 1 yıl kala bu süreci başlatırlar. Adaylarda aranan nitelikler

  • Bölgede tanınan popüler bir isim
  • Seçim bölgesindeki nüfusun çoğunluğunun bulunduğu etnik kökene mensubiyet
  • Parti Teşkilatı ile iletişimi iyi ama diğer partilerin tabanında reaksiyonu az olan
  • Hitabet yeteneği olan
  • Seçim bütçesine katkı sağlayacak mali yeterlilikte (genelde Doktor Eczacı avukat iş adamı müteahit meslek grubuna mensup)

Bir de belediye meclisinde etnik dengeleri ve göç alan şehirleri dikkate almak önemlidir. Anketler istişareler veya ön seçim, 3 ay kala süreç tamamlanır. Benzer yöntemler ile belirlenmiş, benzer meslek gruplarına mensup adaylar ortaya çıkar. Seçim yapılır ve bir aday kazanır. Süreç tamamlanmış önemli bütçeleri olan, binlerce çalışanı olan kurumların başkanı seçilmiştir. Büyük çoğunluğu emlak vergisi ödemek için bile belediye gitmemiş birisi belediye başkanıdır artık . Daha önce böyle bir bütçeyi ve bu sayıda kadroyu yönetmemiş bir isim artık iş başındadır

BAŞKANLIK SÜREÇLERİ

İlk 3 ay hayırlı olsun ziyaretleri ve iade-i ziyaretlerle geçer. İkinci üç ayda Belediye bürokrasisi ve çalışanları ile tanışma süreci, 6 ayda bu kadroların ne iş yaptığını anlama süreci. Bu bir yılda boş zamanlarda ilgili kanun ve yönetmelikler çalışılmalıdır 2. yıl işlere ve işleyişe müdahale etmek ister yeni başkan. Ancak bürokratik sistem direnir, yıllardır bu işi yapan insanlara söz geçirmek zordur. İkinci yılda imza atarak geçer. 3. yıl başarılı olan başkanlar proje hazırlık aşamasına geçer. Projenin hazırlık süreci onayı ve finansman oluşturulması, ihale süreçleri. 3 yıl tamamlanmış

Henüz ortada başkanın imzasını taşıyan bir eser oluşmamıştır. 4 yılında başkanın eserlerinin temelleri atılır, seçim dönemi yaklaşmaktadır. Yeniden projeleri tamamlamak için aday olma çalışmaları da yapılmalıdır. Eğer mevcut Başkan yeniden seçilemezse bu süreç sıfırdan tekrar başlar. İşte belediyeler bu nedenle başarısızdır.

Biraz dramatize etmiş olabilirim ama sistem bu. Bu nedenle belediyeler hızla KİT’lere (özelleştirilmiş devlet işletmelerine) dönüşmektedir. Şu sıralar tüm parti teşkilatlarının gündemi yerel yönetim aday belirleme süreçleri Özetle tekrar tekrar seyredilen filmin hazırlık aşaması başladı.

ALTERNATİF MODEL

Yerel yönetimler üniversiteleri kuralım. Yerel yönetimlerde çalıştıracağımız bürokratları da belediye başkanlarını da buralarda yetiştirelim. Eğitim, tıp fakülteleri gibi 6 yıl olsun. İlk yılından itibaren belediyelerin tüm birimlerinde staj yaptıralım. Bir yıl zorunlu erasmus ile yurtdışında üniversitelerde eğitim görsünler, mezun olduklarında önce ilçe belediyelerinde bürokrat yapalım. Tercihen bu adaylardan oluşan aday adayları ile, ister atama, ister seçim yolu ile belediye başkanları çıkaralım. Sonrasında il ve büyükşehirler için bu çocuklarımızı yarıştıralım. İster atama ile ister tercihen bu sistemden çıkacak adaylar ile yapılacak bir seçimle ‘’ bana göre Sn. cumhurbaşkanı ve Sn. çevre ve şehircilik bakanı da, bu tarz bir modeli tartışıyor’’

SONUÇ:

‘DELİLİK AYNI İŞLERİ YAPIP FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEKTİR‘ ALBERT EİNSTEİN

Üretim yapan bir fabrikada %2 hatalı üretim çıksa üretim müdürleri gider önce, hata bir puan yükselirse kapıdaki bekçi dâhil kimse kalmaz. Bizim sistem %80 hata veriyor yani yanlışlıkla, doğru ürün çıkarıyor ama şahısları tartışıyoruz. Sistemi tartışan yok.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Çetin Çıldır - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Mustafa - Kalemine yüreğine sağlık çok yerinde ve mutlaka dikkate alınması sorgulanması gereken tesbitler. Bir de 'adamı olmak' meselesi var. Adamı olmak... hani diyorum şu adamı olmak kelaminin sonundaki 'I' harfi olmasolmasaydı diyorum. :) at o harfi yaz kelamı. Adam olmak.

Yanıtla . 1Beğen 18 Şubat 23:36
04

İsmail Karakadılar - Normal olan belediyeyi yöneten bürokrasinin kanunlar çerçevesinde işlerini yaparken başkanın veya siyasetin olur olmaz her işe karışmamasıdır. Başkan yapılan işleri denetlemeli, kanun dışı iş ve işleme izin vermemelidir.

Yoksa bizdeki gibi başta imar olmak üzere her işte kendini kanunlar üstü gören başkanlık ancak üçüncü dünya ülkelerinde olur.

Belediye ve siyaset kanunlara değil padişaha bağlı olursa burada sistem ne olursa olsun sonuç değişmez.

Yanıtla . 1Beğen 12 Şubat 23:17
03

Lb066 - Çok doğru bir tesbit olmuş

Paralı değil o işi yapabilecek kişiler olmalı

Yanıtla . 2Beğen 12 Şubat 19:47
02

ismail küllük - Çetin Bey,

Tespitlerinize katılıyorum

Başarılı yazı olmuş

Yanıtla . 1Beğen 12 Şubat 18:19
01

Gürbüz Biçer - Ne yaptınız Çetin bey,nalına da mıhına da vurmuşsunuz . çözümlerimiz çıkar odaklı olmaz, akıl ve mantık odaklı vatan merkezli olursa,tek seçenek sizin önerdiğiniz Yerel yönetim üniversiteleri.Aynı şey hastaneler,okullar içinde geçerli.

Yanıtla . 1Beğen 12 Şubat 17:01

Anket 24 Haziran Seçimlerinde Hangi Adaya Oy Vereceksiniz?