En değerli varlık sağlık…

Sağlıklı olmanın 4 unsuru;

Beslenme,

Hareket,

Uyku,

Stresle baş etme.

Beslenme yanlışsa ilacın faydası yoktur. İnsan vücudunun bakimi gece 23 ile 03.00 arasında uykuda ve dolaşımda insülin ve şeker asgari miktarda ise büyüme hormonu tarafından günlük total enerjinin 2/3 si harcanarak yapılır. Zayıflamak isteyenler 23.00 den sonra uykuda olmalılar. Akşam 7 den önce şekerli gıda alımına son verilmelidirler. Eğer akşam yemeği 7’den önce yenirse vücudun bakimi için gerekli enerji depo yağdan alinir.23’den sonra uyanık olanlar ve geç vakit yemek yiyenlerin büyüme hormonunca vücut bakımları yapılamayacağından sabah yorgun kalkarlar.

Fazla miktarda kahve içmek bedenden demir, magnezyum ve kalsiyum gibi çok önemli elementlerin atılmasına sebep olur. Günde 3 fincandan fazlası bu tesiri artırır.
Kahvenin yanında içilen sigara da c vitamini yetersizliğine sebep olur. C vitaminini yerine koymak için bir limon veya portakalın suyunu içmek gerekir. Özellikle yüz ve bacaklarda çatlayan kılcal damarlar c vitamini ve magnezyum eksikliğine işaret eder.

İyi çalışmayan böbrekler mesane ve kalp de göz altlarında torbalar oluşmasına sebep olur. Benzer şekilde göz kapaklarımızın şişmiş olması pek çok insanın sandığı gibi uykusuz gecelerin sonucu değil, iyi çalışmayan dolaşım sisteminin göstergesidir.

Antik çağ kültürleri genç ve sağlıklı kalmaya dair pek çok özlü söz barındırır. Size yararı olacağını umarak en etkili olanlarını seçtim. Bunları gençliğinizi mümkün olduğu kadar uzatmak, sağlıklı olmanın tadını çıkarmak yaşlanmayı olabildiğince geciktirmek için kullanın.

İşte o sözler:

1-Kendinizi olduğunuz gibi sevin

2-Kimseyi kıskanmayın

3-Eğer kendinizden memnun değilseniz hayatınızda değişiklikler yapın

4-Kendinize ve başkalarına yönelik öfke, aşağılama ve eleştiriler sağlığınıza son derece zararlıdır

5-Eger bir karar verdiyseniz yürürlüğe koyun

6-Yoksullara, hastalara ve yaşlılara yardım edin

7-Asla yaşlılık, hastalık veya ölüm hakkında düşüncelere dalmayın

8-Aşk hastalık ve yaşlanmaya karşı en iyi ilaçtır

9-Oburluk,açgözlülük zaaflarınızın üstesinden gelememek düşmanlarınızdır

10-Endişe ömrünüzü törpüler

11-Hayatimizin en güzel günü bugündür

12-En güzel şehir kendinizi mutlu ettiğiniz şehirdir

13-En güzel meşgale size kendinizi mutlu hissettirendir

14-En büyük hata umudu yitirmektir

15-Verebileceginiz ve alabilileceğiniz en büyük armağan sevgidir

16-Sahip olduğunuz en değerli varlık SAGLIĞINIZDIR.

Sağlıklı günler

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ergün Turan - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket 24 Haziran Seçimlerinde Hangi Adaya Oy Vereceksiniz?