Reklamı Kapat

Sen olmasaydın kainatı yaratmazdım!!!

Ne büyük bir ayet, ne büyük bir aşk, nasıl bir hediye…

Yaradan’ın dünyayı yaratma sebebinin Rasulullah’a duyduğu sevgi, muhabbet üzerine yarattığını açık açık anlatan bir ayet.

Ayeti yorumlamak haddimize değil ama açıkça verdiği mesaj dünyanın sevgi üzerine yaratıldığı değil mi?

Tüm kainatı yaradan’ın bile sevgi duyduğu bir rasulü var ozaman sevgi insanlığın fıtratın da var demek olmuyor mu?

Sevmek en insancıl duygu, hayatta muhakkak bir şeyleri seviyoruzdur.

Peki sevgi illa ki karşı cinse beslenenmidir?

Sevmek evrenseldir. Hangi inançtan, görüşten, kesimden, olunursa olunsun herkesin içinde sevgi vardır.

Peki sevgililer günü ‘’ sevgi’’ gibi büyük bir hissi kısıtlayan gün müdür?

Sevgililer gününde sadece sevgililer mi mutlu oluyor? Ya sevgilisi olmayanlar?

Sevgilisi olmayanlar 14 şubata kadar muhakkak sevgili mi yapsın ? nasıl bir psikoloik baskıdır.

Diyelim ki benim sevgilim yok eeee ben şimdi sevgililer günün de kendimi sevgizisiz, sevilmeyen, sevmeyen biri olarak mı geçiricem?

Hayır belki ben çocuğuma aşığım, belki köpeğime, belki doğaya, belki okumaya, belki sanata,

Hatta o sevgililer gününde sevgilisine deli pahalı hediyeler alan insanlar, belki benim köpeğimi sevdiğim kadar sevgilisini sevmiyor sadece sistem bunu gerektirdiği için bir adet olarak görüp kutluyor.

Hee bir de gelelim sevgilisini, eşini, nişanlısını kaybedenlere ya onlar böyle bir günde acılarını daha da fazla yaşamıyorlar mıdır?

Şimdi tüm televizyonlarda, bütün mağazalarda, sokaklarda sevgililer gününe özel yayınlar, reklamlar,indirimler vs. her yerde sevgilin olması gerekiyor, sevgilisiz bu günü geçiremezsin gibi bir sürü mesajlar.

Hayır sevgililer gününü gayette sevgilisiz geçirebilirsin ama sevdiğini kaybedenler bu günü zor geçirir.

Bir çoğumuz sevgililer gününün nerden nasıl çıktığını bile bilmiyoruzdur belki de.

Aslında 14 şubat bir papazın öldürüldüğü günün anması!!!

Eski Roma'da 14 Şubat Roma halkı için önemli bir gündü. bu günde Roma tanrı ve tanrıçalarının kraliçesi olan Juno'ya duyulan saygıdan ötürü tatil yapılırdı. Bu günü takip eden 15 Şubat gününde ise Lupercalia Bayramı başlıyordu. Bu bayramın arife gününde kızlar isimlerini kağıda yazıp bir kavanoza koyuyordu erkekler ise burdan çektikleri kızlarla bayramı geçirip, aşık olurlarsa evleniyorlardı.

Romanın katı kurallı imparatoru ise ordusunda asker sıkıntısı çekiyordu bu sıkıntının da sebebi olarak, erkeklerin eşlerini bırakamaması olarak görüyordu dolayısıyla evlilikleri yasakladı.

O zamanın papazı Valentine de kendi gibi papaz olan marius ile birlikte gizlice nikah kıymaya başladı. Bunu öğrenen Roma imparatoru Valentine’yi öldürttü ve 14 şubat hıristiyan şehitliğine gömüldü. O günden beri 14 şubat sevgililer günü olarak kutlanıyor.

Velhasıl, yazımdan sevgililer gününe karşı olduğum mesajı alınmasın sevgiyi hatırlatan her şey güzeldir hele ki böyle bir zaman da hepimizin sevgiyi hatırlamaya ihtiyacı var ancak sevgililer gününü sadece sevgilisi olanların kutluyacağı, illaki hediyeler alınacağı, gibi şartlarla bir güne sığdırmak ne kadar doğru? Sevgilisini kaybetmiş olanların ‘’sevgi’’ temalı bir günde neden acı çektikleri bir güne dönüşeceğini biraz düşünelim istedim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şura Yılmaz Kandöken - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (262) 321 41 78
Bilgi için tıklayın

Anket İzmit Belediye Başkanı Kim Olmalı?