Reklamı Kapat

SGK’nın az bilinen ödemeleri...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından farklı isimler altında destek ödemeleri yapılıyor.

Ancak yeteri kadar bilinmeyen bu ödemeler vatandaş tarafından çoğu kez alınmıyor. Çünkü bu ödemeler sadece talep halinde yapılıyor.

Sadece talep halinde yapılan destek ödemelerinden bazıları ise şu şekilde;

  • Halk arasında çeyiz parası olarak bilinen evlenme yardımı yapılan ödemelerden biri. SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı’ndan emekli olan vatandaşların vefat etmesi halinde bekar kız çocuklarının yetim aylığı aldığı çoğunlukla bilinmektedir. Bunun yanında yetim kız çocukları evlenirken 24 maaşa kadar çeyiz parası alıyor. Bunun için gerekli belgelerle birlikte SGK İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak gerekiyor.
  • Hastalık sebebiyle doktor raporu alarak çalışamayan işçilerin, çalışamadıkları her gün için 40TL tutarında İş göremezlik ödeneği alma hakkı bulunuyor. Ancak hastalık nedeniyle istirahat eden işçilerden çoğu SGK’ya başvuru yapıp bu paraları almıyor. Çünkü çoğu kişinin bu ödemeden haberi yok.
  • Kendisi için en az 360 günlük malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primi bildirilmiş sigortalı vefat ettiğinde SGK tarafından hak sahiplerine (eş, anne-baba veya çocuklarına) cenaze ödeneği veriliyor. Bu para 2018 itibariyle 595TL olarak ödeniyor. 3 yıldır uygulamada olan bu ödenek sigortalının vefatından itibaren 5 yıl içinde SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılırsa alınabiliyor.
  • Doğum öncesi ve sonrası toplam 112 gün izin kullanabilen sigortalı anneler, izinli oldukları bu sürenin parasını alabiliyor. Asgari ücretli bir anneye ödenen doğum yardımı 2018 yılı için 5050TL. Ödenecek tutar sigortalının maaşına göre 37.000TL’ye kadar çıkabiliyor. Çoğu annenin farkında bile olmadığı bu ödemenin, adınıza yatıp yatmadığı da turkiye.gov.tr’den kontrol edilebiliyor.
  • SGK, anneye, anne sigortalı değilse babaya her doğumda ödüyor. Bunun için de SGK İl Müdürlüğü’ne 5 yıl içinde başvuru yapılabilir.
  • Bir diğer yapılan ödeme ise yol parası. Tedavi maksadıyla bulunduğunuz şehirden başka bir şehre ve hatta yurtdışına sevkedildiniz. Bu yolculuk için yapılan masrafları da SGK karşılamaktadır.
  • Her çalışanın hayali emekli olmak. Ancak emeklilik yaşınız gelmesine rağmen emeklilik için prim günleriniz yeterli değil. Bu durumda ödemiş olduğunuz tüm primleri toplu olarak geri alabiliyorsunuz.

Bunun gibi sigortalıların yararlanabileceği birçok destek ödemesi olmasına rağmen bilinmeyen, unutulan bu ödemeler talep edilmediği için alınmıyor. Tüm bu destekler için primlerini ödeyen sigortalılar bu haklarından mahrum kalıyor.

Var olan bu imkanlar kullanılarak zaten zor geçim şartlarına sahip asgari ücretlilerin cebinde bir nebze olsun rahatlama yaşanabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Emin Andız - Mesaj GönderYorum yazarak Bugün Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bugün Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı parlatın.

0 (262) 321 41 78
Reklam bilgi

Anket 31 Mart Yerel seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermediğiniz için pişman mısınız?